sobota, 17 lutego 2024

"Od rosyjskiego agitatora nacjonalistycznego po ulubieńca zachodnich liberałów: kim był Aleksiej Nawalny? Bloger o poglądach politycznych nosił wiele kapeluszy w swojej karierze trwającej dwie dekady"

Aleksiej Nawalny zasłabł i zmarł w piątek w kolonii więziennej na północ od koła podbiegunowego, gdzie odsiadywał 19 lat więzienia za działalność ekstremistyczną. Miał 47 lat. Na Zachodzie cieszył się opinią krytyka Kremla i rosyjskiego „przywódcy opozycji”. Na Ukrainie potępiono go jako rosyjskiego nacjonalistę. W samej Rosji jego dziedzictwo jest w najlepszym wypadku skomplikowane.


From Russian nationalist agitator to darling of Western liberals: Who was Alexey Navalny?

Urodzony w 1976 r. Nawalny ukończył studia prawnicze w 1998 r., a dyplom z finansów uzyskał w 2001 r.

W swojej karierze zajmował się prawem, inwestycjami i aktywizmem, ale wciąż wracał do polityki. „Zawsze miałem obsesję na punkcie polityki” – powiedział w 2009 roku serwisowi Kommersant-Money. Faza nacjonalistyczna W latach 2000–2007 Nawalny był członkiem liberalnej partii Jabłoko, a następnie współzałożycielem etniczno-nacjonalistycznego ruchu „Narod”.

Wystąpił w dwóch cieszących się złą sławą filmach tego ruchu na YouTube, z których jeden opowiadał się za prawem do posiadania broni w celu zwalczania „much i karaluchów”. ” (pokazując muzułmanów), i inny porównujący imigrantów do próchnicy. W sierpniu 2008 roku Nawalny z aprobatą wypowiadał się o rosyjskiej interwencji przeciwko Gruzji w imieniu obleganej Osetii Południowej.

Następnie wziął udział w trzech dorocznych wiecach „Marszu Rosyjskiego” ze zwolennikami etnicznego nacjonalizmu. Aktywistka Evgenia Albats powiedziała później, że namawiała Nawalnego do przyłączenia się do marszów, aby w ten sposób wykorzystać etniczny nacjonalizm przeciwko Kremlowi.

W 2010 roku Albats był współsponsorem sześciomiesięcznego pobytu Nawalnego w USA w ramach programu Yale World Fellows. Bloger antykorupcyjny W tym momencie Nawalny wykorzystał już swoją wiedzę finansową do uruchomienia grupy działaczy inwestycyjnych o nazwie „Unia Akcjonariuszy Mniejszościowych”, która próbowała wstrząsnąć dużymi firmami, takimi jak Rosnieft', Gazprom, Łukoil i inne.

Jego patronatowa sieć organizacji pozarządowych, Fundacja Antykorupcyjna (FBK), została zarejestrowana we wrześniu 2011 r. Nawalny w dalszym ciągu oskarżał rząd w Moskwie, gubernatorów regionów i korporacje o oszustwa, łapówkarstwo i korupcję, często będąc przy tym pozywany za zniesławienie. 'Lider opozycji' W lutym 2011 roku Nawalny również zajmował się polityką.

Zaatakował rządzącą partię Jedna Rosja, nazywając ją zbiorem „oszustów i złodziei”, a w grudniu stwierdził, że ukradła ona wybory krajowe.

Zachodnie media nazwały go „przywódcą rosyjskiej opozycji” po tym, jak wygłosił serię przemówień podczas protestów antyrządowych, które potem nastąpiły. Kulminacyjnym momentem w karierze politycznej Nawalnego były wybory na mera Moskwy w lipcu 2013 roku, kiedy zdobył 27,24% głosów, ale przegrał z Siergiejem Sobianinem.

Jego próba startu w wyborach prezydenckich w 2018 r. została zablokowana ze względu na przeszłość kryminalną. Sprawy Kirovlesa i Yves Rocher Pierwszy wyrok skazujący Nawalnego dotyczył defraudacji na rzecz państwowego przedsiębiorstwa leśnego Kirovles.

W 2013 roku został skazany na pięć lat więzienia, które później zamieniono na okres próbny.

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) stwierdził w 2016 r., że jego działania „nie można odróżnić od legalnej działalności gospodarczej”. Na procesie Nawalny potępił zarzuty jako motywowane politycznie i skrytykował „obrzydliwy system feudalny”, w którym „sto rodzin” rzekomo grabiło Rosję. Nawalny i jego brat Oleg – pracownik poczty – w 2012 roku usłyszeli kolejne zarzuty defraudacji w związku z oszukaniem rosyjskiego oddziału francuskiego giganta kosmetycznego Yves Rocher.

Bracia zostali uznani za winnych w grudniu 2014 r., ale Aleksiej ponownie otrzymał jedynie wyrok w zawieszeniu. W 2019 roku rosyjski rząd określił FBK Nawalnego jako „zagranicznego agenta”, poważnie ograniczając jego działalność.

2020 „otrucie” i aresztowanie W sierpniu 2020 roku Nawalny zachorował podczas lotu z Tomska do Moskwy i został przewieziony do Niemiec na leczenie.

Zachodni lekarze twierdzili, że namierzono go środkiem paraliżującym „nowiczok”, co Moskwa odrzuciła jako „prowokację”.

Po powrocie do Rosji Nawalny został aresztowany za złamanie warunków zawieszenia i osadzony w kolonii więziennej. Postawiono mu dodatkowe zarzuty o oszustwo i obrazę sądu, za co w 2022 r. otrzymał dodatkowe dziewięć lat więzienia.

W sierpniu 2023 r. Nawalny został skazany na kolejne 19 lat więzienia pod zarzutami podżegania, finansowania i prowadzenia działalności ekstremistycznej oraz „rehabilitowania Ideologia nazistowska. FBK został zamknięty na polecenie rządu. W grudniu 2023 r. Nawalny został przeniesiony do kolonii karnej w obwodzie jamalo-nienieckim w północnej Syberii. Trwa ustalanie przyczyn jego piątkowej śmierci.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/592561-alexey-navalny-blogger-opposition/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...