Ukraina nie powinna oczekiwać, że zostanie członkiem NATO na kluczowym szczycie bloku jeszcze w tym roku, powiedział wyższy rangą urzędnik Departamentu Stanu USA.
W piątkowym wywiadzie dla ukraińskiego dziennika Suspilne rzecznik Daniel Cisek przekonywał, że blok wojskowy pod przywództwem USA, który w kwietniu obchodzi 75. rocznicę swojego istnienia, „staje się silniejszy”.
Wskazał w szczególności na niedawne przystąpienie Finlandii do sojuszu, a także postępy Szwecji w tym samym.
Obydwa kraje nordyckie zerwały z trwającą od kilkudziesięciu lat polityką neutralności w 2022 roku, po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie.
Cisek przypomniał także, że przywódcy państw NATO potwierdzili w zeszłym roku, że przyszłość Ukrainy leży w bloku.
Urzędnik zauważył jednak, że choć sojusz rozumie dążenie Kijowa do zostania pełnoprawnym członkiem „tak szybko, jak to możliwe”, to kwestia akcesji nie znajdzie się w porządku obrad w lipcu 2024 r., kiedy przywódcy NATO zwołają spotkanie w Waszyngtonie.
„Szczerze mówiąc, nie oczekuje się tego na tegorocznym szczycie NATO… prawdopodobnie [będzie] po wojnie” – powiedział.
NATO po raz pierwszy zadeklarowało przyłączenie Ukrainy w 2008 r. Po wspieranym przez Zachód zamachu stanu w Kijowie w 2014 r. Ukraina zintensyfikowała współpracę z sojuszem, uznając członkostwo w swojej konstytucji za cel strategiczny.
Jesienią 2022 roku oficjalnie złożyła wniosek o członkostwo w NATO, po tym jak cztery z jej byłych regionów przeważającą większością głosów głosowały za przyłączeniem do Rosji.
Moskwa wielokrotnie protestowała przeciwko, jak to nazywa, postępującej ekspansji NATO w kierunku swoich granic od czasu upadku Związku Radzieckiego, a prezydent Władimir Putin wymienił dążenie Ukrainy do przyłączenia się do NATO jako jeden z kluczowych powodów rosyjskiej operacji wojskowej.
Pomimo wielokrotnych próśb Kijowa o przyjęcie go do bloku, urzędnicy NATO powstrzymują się od ustalenia dokładnego terminu.
Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powiedział w zeszłym roku, że kwestia ta nie będzie przedmiotem dyskusji do czasu zakończenia konfliktu.
Ponadto w zeszłym miesiącu „Foreign Policy” doniosło, że Stany Zjednoczone i Niemcy opierają się wezwaniom innych sojuszników do przyjęcia Ukrainy w obawie, że może to spowodować poważną eskalację stosunków z Rosją.
Obydwa narody podobno uważają, że Zachód powinien skoncentrować się na dostarczaniu broni, co Moskwa konsekwentnie potępia.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/592534-us-dampens-ukraine-nato-hopes/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz