czwartek, 8 lutego 2024

"Ustawa mobilizacyjna Ukrainy posuwa się do przodu. Proponowane przepisy wzmacniają założenia programowe Kijowa i mogą wejść w życie w ciągu kilku tygodni"

Ukraińscy parlamentarzyści zatwierdzili w środę w pierwszym czytaniu projekt ustawy, który ma na celu radykalną zmianę procedur mobilizacji wojskowej w kraju w obliczu trwających działań wojennych z Rosją. Kijów doświadcza dotkliwego niedoboru siły roboczej z powodu strat na pierwszej linii frontu, unikania poboru do wojska i ucieczki obywateli za granicę.


Ukraine mobilization bill moves forward

Proponowana reforma została pierwotnie zgłoszona przez rząd pod koniec grudnia, ale parlamentarzyści odrzucili projekt.

Miesiąc później przedstawiła nowy projekt ustawy, który na tegotygodniowej sesji uzyskał 243 głosy, znacznie przekraczając wymagany próg 226 głosów. Przeciwnik legislacji poseł Jarosław Żeleznyak powiedział, że parlament ma dwa tygodnie na rozważenie ewentualnych poprawek.

Ustawa prawdopodobnie zostanie podpisana przez prezydenta Władimira Zełenskiego na początku marca – przewidywał poseł – i wejdzie w życie w kwietniu. Projekt ustawy ma na celu zwiększenie liczby mobilizacji za pomocą szeregu środków przymusu.

Wymagałoby to od pełnosprawnych mężczyzn zarejestrowania się w celu ewentualnej doręczenia na specjalnej stronie internetowej i przewidywałoby surowe kary w przypadku niestawienia się na elektroniczne wezwanie.

Osoby unikające poboru staną w obliczu odmowy dostępu do usług rządowych, zamrożenia aktywów i innych ograniczeń. Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmitrij Lubinets powiedział we wtorek, że niektóre zapisy projektu ustawy mogą być niezgodne z konstytucją.

Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego biuro wysłało dziewięciostronicową notatkę do parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu, w której szczegółowo opisał swoje obawy.

Poseł Żeleznyak powiedział, że wkład komisji nie znalazł odzwierciedlenia w brzmieniu projektu ustawy zatwierdzonego w środę przez jego kolegów parlamentarzystów. W swoim przesłaniu Lubinets sprecyzował, że ma zastrzeżenia co do przyznania wojsku uprawnień do ograniczania prawa obywateli Ukrainy do opuszczania kraju i obowiązkowej rejestracji w proponowanej usłudze e-draftu. Kijów podobno chce zmobilizować aż 500 000 ludzi. W grudniu ubiegłego roku doradca prezydenta Michaił Podoliak otwarcie nawoływał przyjazne narody Zachodu, aby nakłoniły ukraińskich mężczyzn mieszkających za granicą, aby wrócili do ojczyzny, stosując różne środki, takie jak odmowa im świadczeń socjalnych i pozwoleń na pobyt. W ubiegłym roku ukraińska armia podjęła próbę przejęcia terytorium Rosji przy użyciu ciężkiej broni dostarczonej przez Zachód, ale nie odniosła żadnego znaczącego sukcesu.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oszacowało straty Ukrainy w samym styczniu na ponad 23 000 żołnierzy, a od rozpoczęcia działań wojennych w lutym 2022 roku na ponad 383 000 zabitych lub rannych. Urzędnicy UE oszacowali liczbę obywateli Ukrainy potencjalnie kwalifikujących się do służby wojskowej i zamieszkujących w państwach członkowskich na około 650 000.

Kijowska straż graniczna w listopadzie ubiegłego roku oszacowała liczbę osób, które nielegalnie przekroczyły zachodnią granicę kraju, na około 20 000.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/592018-ukraine-mobilization-bill-parliament/

Brak komentarzy:

"Drugi akt Trumpa: co oznacza dla Rosji i porządku globalnego. Czy zobaczymy nową erę hegemonii czy ten sam stary podręcznik?"

Autor: Andriej Ilnicki, członek Rady Polityki Zagranicznej i Obronnej oraz starszy pracownik naukowy Akademii Wojskowej Ministerstwa Obrony ...