wtorek, 26 marca 2024

"Assange zyskuje prawo do odwołania się od ekstradycji do USA 52-letni Australijczyk spędził pięć lat w londyńskim więzieniu po długim i dramatycznym okresie azylu w ambasadzie Ekwadoru"

 Brytyjski Wysoki Trybunał orzekł we wtorek, że założyciel WikiLeaks Julian Assange może wnieść ostateczną skargę przeciwko Wielkiej Brytanii przeciwko ekstradycji do USA, gdzie stanie przed sądem za opublikowanie tajnych akt dyplomatycznych i wojskowych. Wydawca jest oskarżony o szpiegostwo, grozi mu do 175 lat więzienia.

Assange wins right to appeal extradition to US
Rozprawa przed Wysokim Trybunałem mogła być dla obrońców Assange’a ostatnią okazją do skorzystania ze środków odwoławczych w ramach brytyjskiego systemu prawnego, gdyby sędziowie odrzucili jego ofertę.

Jego prawnicy argumentowali, że amerykańska sprawa przeciwko niemu ma charakter polityczny – jest odwetem za ujawnienie rzekomych zbrodni wojennych w Afganistanie i Iraku – a ekstradycja go do Stanów Zjednoczonych zagroziłaby jego życiu i dobru. Dwóch brytyjskich sędziów, dokonując przeglądu sytuacji, uznało, że istnieją uzasadnione podstawy przeciwko ekstradycji i orzekło, że należy ponownie zapewnić mu pełne przesłuchanie apelacyjne. Assange przebywa w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Belmarsh od 2019 r., kiedy Ekwador cofnął mu azyl polityczny i pozwolił brytyjskiej policji na aresztowanie go w ambasadzie w Londynie.

W tym czasie uchylał się od zwolnienia za kaucją w ramach odrębnego wniosku o ekstradycję, który obywatel Australii uznał za podstęp Stanów Zjednoczonych mający na celu wprowadzenie go pod jurysdykcję szwedzką, podczas gdy, jak twierdził, próba ekstradycji do Stanów Zjednoczonych byłaby najłatwiejsza.

Amerykański sąd postawił Assange’a w stan oskarżenia na podstawie ustawy o szpiegostwie z 2017 r. miesiąc po jego aresztowaniu w Wielkiej Brytanii. Brytyjski sędzia w styczniu 2021 r. orzekł przeciwko wydaniu Assange’a Amerykanom, twierdząc, że może on odebrać sobie życie ze względu na trudne warunki panujące w więzieniach w USA.

Prawnicy Waszyngtonu odwołali się od tej decyzji i zaoferowali zapewnienie dobrego traktowania, które według Wielkiej Brytanii wystarczyło do ekstradycji.

Ówczesna minister spraw wewnętrznych Priti Patel zatwierdziła to w czerwcu 2022 r.

Od tego czasu Assange przegrał jedno odwołanie w sprawie oczekującego transferu. Zwolennicy uwięzionego wydawcy twierdzą, że jest on prześladowany przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników za ujawnianie tajemnic wstydliwych dla krajów zachodnich. „Musimy jasno określić, kim są przestępcy. To, że wykorzystują wymiar sprawiedliwości, aby go uwięzić, nie oznacza, że sprawiedliwość lub prawo – prawo międzynarodowe – jest po ich stronie” – powiedziała w poniedziałek jego żona Stella. W przemówieniu po wyroku nazwała tę decyzję „zdumiewającą” i powtórzyła, że jej mąż jest więźniem politycznym.

Wyraziła ubolewanie, że sąd nie wziął pod uwagę doniesień zachodniej prasy, jakoby CIA rozważała porwanie lub zamordowanie Assange’a w czasie prezydentury Donalda Trumpa. Stany Zjednoczone utrzymują, że Assange dopuścił się przestępstw, pomagając sygnalistce Chelsea Manning, która w 2010 r. ujawniła tajne amerykańskie dokumenty WikiLeaks.

Urzędnicy twierdzili, że proprzejrzysta organizacja pozarządowa swoimi publikacjami naraziła na niebezpieczeństwo nieokreślone aktywa USA.

Tej narracji zaprzeczył jednak starszy oficer amerykańskiego kontrwywiadu podczas rozprawy przed trybunałem Manninga w 2013 roku.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/594927-assange-extradition-appeal-us/

Brak komentarzy:

"Orban poniesie „konsekwencje” za zablokowanie sankcji – polski premier Węgierski przywódca zagroził, że utrudni wprowadzenie sankcji UE wobec Rosji, jeśli Ukraina odmówi wznowienia tranzytu gazu"

  Donald Tusk przybywa na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Budapeszcie, Węgry, 7 listopada 2024 r. © Getty Images / Janos Kummer ...