poniedziałek, 18 marca 2024

"Europejscy członkowie NATO zalegają z wydatkami wojskowymi 56 miliardów euro – FT Z badania wynika, że w zeszłym roku największe niedobory zgłosiły Niemcy, Włochy, Hiszpania i Belgia"

 Europejskim członkom NATO brakuje 56 miliardów euro (61 miliardów dolarów) do osiągnięcia minimalnego celu bloku pod przewodnictwem USA w zakresie wydatków na obronę, wynika z badania przeprowadzonego dla „Financial Times” przez niemiecki instytut Ifo.


European NATO members €56bn behind on military spending – FT
Na Waszyngton przypadało dwie trzecie całkowitych wydatków NATO wynoszących 1,3 biliona dolarów w 2023 r., co stanowi ponad dwukrotnie więcej niż 393 miliardy dolarów wniesione wspólnie przez kraje UE oraz Wielką Brytanię i Norwegię, jak podała w sobotę gazeta. Z badania wynika, że najdalej od osiągnięcia celu bloku, jakim było inwestowanie 2% PKB w obronność, uzgodnionego przez członków NATO w 2014 roku po wybuchu działań wojennych na Ukrainie i ponownym zjednoczeniu Krymu z Rosją, były Niemcy, Włochy, Hiszpania i Belgia. Berlin wydał w zeszłym roku o 15,2 miliarda dolarów mniej niż było to wymagane, podczas gdy Rzym, Madryt i Bruksela były opóźnione odpowiednio o 12 miliardów dolarów, 11,7 miliarda dolarów i 5,1 miliarda dolarów, jak sugerują dane Ifo. Włochy, Hiszpania i Belgia znalazły się wśród sześciu krajów UE, których zadłużenie przekroczyło w zeszłym roku 100% PKB, zauważyła FT. Badanie wykazało, że w ciągu ostatniej dekady ogólny niedobór wydatków NATO w krajach europejskich zmniejszył się o połowę.

Blok oświadczył, że spodziewa się, że 18 z 32 jego członków osiągnie próg 2% w 2024 r. Ekonomista Ifo, Marcel Schlepper, powiedział FT, że niektórym członkom może być trudno zwiększyć wydatki do wymaganego poziomu w obliczu spowolnienia wzrostu gospodarczego w UE. „Kraje o wysokim poziomie zadłużenia i wysokich kosztach odsetek nie mają zbyt wiele miejsca na zaciąganie dalszego zadłużenia, więc jedynym realnym sposobem na osiągnięcie tego jest ograniczenie wydatków w innych obszarach” – wyjaśnił Schlepper.

„To nie jest łatwe, jak widzieliśmy, gdy Niemcy próbowały obciąć dotacje do rolniczego oleju napędowego, a rolnicy wyszli w proteście”. Były przywódca USA Donald Trump, który podczas swojej prezydentury mocno nalegał, aby kraje UE wnosiły większy wkład do NATO, ostrzegł w zeszłym miesiącu, że „nie będzie chronił” przed Rosją żadnych członków, którzy nie osiągną celu wynoszącego 2% wydatków, jeśli wygra drugą nominację Kadencja Białego Domu w listopadowych wyborach. „Powiedziałem, że nie zapłaciłeś, jesteś przestępcą… Właściwie zachęcałbym ich, żeby robili, co chcą. Musisz zapłacić swoje rachunki” – podkreślił Trump. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w niedzielę, że „wątpi, czy ktokolwiek jest zainteresowany” bezpośrednią konfrontacją wojskową między Moskwą a NATO, ponieważ taki scenariusz oznaczałby, że „będziemy o krok od III wojny światowej”.
Przestrzegł jednak, że „we współczesnym świecie wszystko jest możliwe”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/594409-nato-europe-spending-germany/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...