Najnowszy pakiet pomocy USA dla Kijowa, który został zatwierdzony przez Kongres dopiero po ponad sześciu miesiącach waśni partyzanckich, może być drobnostką w porównaniu z tym, co prezydent Ukrainy Władimir Zełenski ma na myśli dla swojego największego dobroczyńcy.
Rząd w Kijowie negocjuje z administracją prezydenta Joe Bidena długoterminowe porozumienie, które nałoży na Waszyngton obowiązek zapewnienia Ukrainie wsparcia wojskowego, gospodarczego i politycznego przez następną dekadę, oznajmił Zełenski w swoim codziennym przemówieniu wideo.
Takie zobowiązania są potrzebne, aby zapewnić Ukrainie „skuteczność pomocy”, której potrzebuje, aby powstrzymać niedawny postęp sił rosyjskich na polu bitwy i zyskać przewagę – nalegał.
„Pracujemy nad określeniem konkretnego poziomu wsparcia na ten rok i na następne dziesięć lat” – powiedział Zełenski.
„Będzie obejmować wsparcie wojskowe, finansowe i polityczne, a także wspólną produkcję broni”.
Kijów podpisał już dwustronne umowy o bezpieczeństwie z kilkoma członkami NATO, w tym z Wielką Brytanią, Niemcami i Francją.
Zełenski powiedział, że chce, aby negocjowane z Waszyngtonem długoterminowe porozumienie było najsilniejszym paktem dla Ukrainy.
Jednak dotychczasowe umowy dwustronne Ukrainy z zachodnimi poplecznikami nie dopełniły zobowiązań w zakresie wzajemnej obrony.
Umowy stanowią jedynie gwarancję długoterminowej pomocy, w tym wsparcia w przypadku przyszłego ataku, i nie są prawnie wiążące.
Na przykład umowę z Berlinem można rozwiązać za sześciomiesięcznym okresem wypowiedzenia.
Zełenski powiedział, że chce, aby dwustronny pakt Ukrainy z Waszyngtonem uwzględniał określone poziomy pomocy.
„Porozumienie powinno być naprawdę wzorowe i odzwierciedlać siłę amerykańskiego przywództwa” – powiedział.
Na początku tego miesiąca amerykańscy prawodawcy zatwierdzili dodatkową pomoc w wysokości 61 miliardów dolarów dla Ukrainy po tym, jak spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson (Luizjana) odrzucił opozycję we własnej partii i przyjął ustawę przy jednomyślnym poparciu Demokratów.
Administracji Bidena zabrakło środków na pomoc dla Ukrainy na początku tego roku, po wykorzystaniu 113 miliardów dolarów z wcześniej zatwierdzonych pakietów pomocowych.
Republikańscy prawodawcy argumentowali, że Biden jedynie przedłuża rozlew krwi na Ukrainie, nie oferując jasnej strategii zwycięstwa ani porozumienia pokojowego z Rosją.
Sondaż opublikowany w lutym wykazał, że prawie 70% Amerykanów chce, aby Biden nalegał na wynegocjowanie porozumienia z Moskwą, obejmującego kompromisy po obu stronach, zamiast kontynuować finansowanie konfliktu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/596736-ukraine-us-aid-decade/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz