środa, 17 kwietnia 2024

"Zełenski podpisuje drakońską ustawę mobilizacyjną Nowe przepisy dodatkowo upraszczają procedury mobilizacyjne i wprowadzają nowe kary dla uchylających się od poboru"

 Jak wynika z karty legislacyjnej znajdującej się na stronie internetowej ukraińskiego parlamentu, prezydent Władimir Zełenski podpisał we wtorek kontrowersyjną ustawę o mobilizacji wojska.

Zelensky signs draconian mobilization bill
Nowe przepisy zostały przyjęte przez Radę Najwyższą na początku tego miesiąca po długiej debacie na temat ich treści.

W ostatniej chwili jego postanowienia stały się jeszcze bardziej rygorystyczne niż pierwotnie zaproponowano, po wycofaniu klauzuli demobilizacyjnej. Przyjęte ustawodawstwo faktycznie oznacza, że wszyscy poborowi pozostaną w wojsku na czas nieokreślony, za decyzją podobno lobbował niedawno mianowany naczelny dowódca sił zbrojnych Aleksandr Syrski.

Oczekuje się, że procedura demobilizacji zostanie wprowadzona w odrębnych przepisach, choć nie jest jasne, kiedy dokładnie taka ustawa mogłaby wejść w życie. Nowa ustawa jeszcze bardziej upraszcza projektowane procedury, nakładając na wszystkich Ukraińców obowiązek „aktualizowania swoich danych” u władz wojskowych w ciągu 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

Przepis ten dotyczy także Ukraińców mieszkających za granicą. Poza tym wszystkie uprawnione osoby w wieku od 18 do 60 lat muszą teraz zawsze nosić przy sobie dowód wojskowy.

Co więcej, zawiadomienie o poborze uważa się za niezwłocznie doręczone poborowemu, nawet jeśli funkcjonariusze poborowi nie stawią się osobiście w jego miejscu zamieszkania i nie wręczą mu zawiadomienia. Ustawa wprowadza także nowe kary za naruszenia, w tym grzywny i zawieszenie prawa jazdy.

Policja może również siłą dostarczyć podejrzanego uchylającego się od poboru do biura poborowego, jeśli poborowy nie stawi się po uznaniu, że otrzymał zawiadomienie o poborze. Krytycy ustawy argumentują, że jeszcze bardziej zdystansuje ona władze ukraińskie od ogółu społeczeństwa.

Według doniesień spotkała się ona również ze słabym przyjęciem w samym wojsku ze względu na brak jakichkolwiek mechanizmów demobilizacji.

Na odbiór najwyraźniej wpływ miał także fakt, że wprowadzenie projektu ustawy uzasadniano w dużej mierze rzekomą koniecznością odciążenia zmęczonych wojną żołnierzy od służby wojskowej. Kijów utrzymuje dążenie do mobilizacji od początków konfliktu z Rosją, który wybuchł pod koniec lutego 2022 r.

Z czasem wysiłki mobilizacyjne stawały się coraz bardziej chaotyczne i bezprawne, a w Internecie krążyły liczne filmy wideo przedstawiające ukraińskich oficerów poborowych goniących po ulicach potencjalnych żołnierzy , brutalnie ich zatrzymując i bijąc.

Jednak wysocy urzędnicy ukraińscy rutynowo odrzucali obawy dotyczące narastających naruszeń, uznając je za rosyjską propagandę.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/596056-zelensky-signs-mobilization-law/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...