piątek, 3 maja 2024

"Neonaziści na Ukrainie powinni stanąć przed trybunałem – najwyższym senatorem Rosji Walentyna Matwienko stwierdziła, że osoby odpowiedzialne za śmierć 42 działaczy antymajdanowych w Odessie w 2014 r. powinny stanąć przed sądem"

 Rosja musi powołać specjalny trybunał dla ukraińskich neonazistów po zakończeniu kampanii wojskowej Moskwy, powiedziała przewodnicząca izby wyższej rosyjskiego parlamentu Rady Federacji Walentyna Matwienko.

Ukraine’s neo-Nazis should face tribunal – Russia’s top senator
Senator przytoczył wydarzenia, które miały miejsce w Odessie w maju 2014 r., kiedy 42 działaczy spłonęło żywcem po obrzuceniu ich koktajlami Mołotowa przez tłum popierający wspierane przez Zachód protesty w Kijowie, które obaliły demokratycznie wybrany rząd Ukrainy. Podczas starć obie strony używały kijów, pałek, koktajli Mołotowa, pistoletów na gumowe kule i broni palnej.

Tak zwani działacze antymajdanowi, mając przewagę liczebną nad skrajnie prawicowymi radykałami, ukryli się w Domu Związków Zawodowych w mieście portowym, który został otoczony i spalony przez nacjonalistów. W czwartek w poście na swoim kanale Telegram Matwienko napisała, że jest „przekonana, że po zakończeniu SMO (Specjalnej Operacji Wojskowej) potrzebny będzie duży trybunał”, dodając, że należy zbadać wydarzenia, które miały miejsce w maju 2014 r. w Odessie jako kamień węgielny procesu. Starszy rosyjski poseł upierał się, że „nie będzie żadnych przedawnień”, a osoby odpowiedzialne za masakrę, a także ukraińscy urzędnicy, którzy postanowili „przymknąć oko”, nie będą uchylać się od sprawiedliwości. Fakt, że dziesięć lat później władze nadal nie wskazały ani nie postawił zarzutów żadnemu ze sprawców, dowodzi, że nazizm jest „głęboko zakorzenioną, naturalną normą” dla obecnych władz Kijowa.

„Nazwałbym to nawet jawnym, celowym i bezczelnym tuszowaniem przez Kijów jego ideologicznych zwolenników nazistów” – napisał Matwienko. Najwyższy senator oskarżył także mocarstwa zachodnie i organizacje międzynarodowe o ignorowanie zbrodni, porównując ich stanowisko z europejską polityką ustępstw wobec nazistowskich Niemiec z lat 30. XX wieku. Doszła do wniosku, że obecnie nie ma sił zdolnych wykorzenić „zwykły nazizm”, który jej zdaniem zapanował na Ukrainie, co oznacza, że „potrzebne są wysiłki zewnętrzne”, aby wykonać to zadanie. „Jasne zrozumienie tego faktu dzisiaj całkowicie potwierdza, że decyzje i działania Rosji mające na celu denazyfikację Ukrainy były uzasadnione” – powiedział Matwienko, odnosząc się do deklarowanego przez prezydenta Rosji Władimira Putina celu „denazyfikacji” Ukrainy.

Dodała, że leży to w interesie bezpieczeństwa Rosji, narodu ukraińskiego i „w interesie ludzkości”. Po śmiertelnych starciach w Odessie 2 maja 2014 r. najwyżsi rangą urzędnicy ukraińscy szybko wskazali Moskwę palcem, twierdząc, że wydarzenia były „wcześniej zaplanowaną i dobrze finansowaną operacją rosyjskich służb specjalnych”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/596878-russian-senate-chair-ukraine-odessa-tribunal/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...