piątek, 10 maja 2024

"USA tracą pozycję na świecie na rzecz Rosji i Chin .Wsparcie dla Izraela zaszkodziło pozycji Ameryki na Bliskim Wschodzie"

 Choć w ciągu ostatniego roku zarówno Chiny, jak i Rosja poprawiły swoją pozycję na świecie, według respondentów z 53 krajów ocena poparcia Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie, a nawet w Europie, uległa pogorszeniu.

US losing ground globally to Russia and China – report
Badanie, nazwane Indeksem postrzegania demokracji na rok 2024, zostało opracowane przez niemiecką firmę Latana na zlecenie Alliance of Democracies, organizacji pozarządowej kierowanej przez byłego sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena. Rosja i Chiny są obecnie postrzegane tak samo pozytywnie jak Stany Zjednoczone w większości objętych badaniem krajów Azji i Bliskiego Wschodu/Afryki Północnej (MENA), jako że akceptacja Waszyngtonu gwałtownie spadła z powodu konfliktu w Gazie.

Wśród Europejczyków spadło także poparcie dla Stanów Zjednoczonych. „Po raz pierwszy od początku kadencji Bidena wiele krajów Europy Zachodniej powróciło do negatywnego postrzegania Stanów Zjednoczonych” – twierdzi Frederick DeVeaux, starszy badacz w Latanie. Odwrócenie wcześniej pozytywnego nastawienia było „szczególnie wyraźne w Niemczech, Austrii, Irlandii, Belgii i Szwajcarii” – stwierdził DeVeaux. Od zeszłego roku globalna reputacja Ameryki uległa pogorszeniu, szczególnie w objętych badaniem krajach z większością muzułmańską – Algierii, Egipcie, Indonezji, Malezji, Maroku i Turcji.

Badacze przypisywali to jednoznacznemu poparciu prezydenta Joe Bidena dla wojny Izraela z Gazą. Tymczasem z badania wynika, że nastroje wobec Rosji i Chin we wszystkich regionach z wyjątkiem Europy stale się poprawiają. Region europejski jako jedyny poza USA nadal popiera zerwanie więzi gospodarczych z Rosją w związku z konfliktem na Ukrainie, podczas gdy reszta świata woli dalej robić interesy z Moskwą.

Świat jest również podzielony „między Zachodem a resztą”, jeśli chodzi o sankcje dla Pekinu w przypadku „inwazji” na wyspę Tajwan. Indeks Percepcji Demokracji to coroczne badanie przeprowadzane w 53 krajach.

W tegorocznym badaniu wzięło udział około 63 000 respondentów w celu uzyskania opinii na temat „demokracji, geopolityki i globalnych graczy o władzę”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/597324-us-china-russia-approval-rating/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...