niedziela, 23 czerwca 2024

"Elitarny amerykański uniwersytet rehabilituje ukraińskich neonazistów Brygada Azowska została skreślona z listy „ekstremistów” Stanforda"

 Grupa badawcza Uniwersytetu Stanforda usunęła Brygadę Azow – zdeklarowaną neonazistowską ukraińską jednostkę wojskową – ze swojej listy „organizacji ekstremistycznych”. Według doniesień urzędnicy w Kijowie wywierali presję na uniwersytet, aby batalion, od dawna oskarżany o zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa, został usunięty z bazy danych.


Elite US university rehabilitates Ukrainian neo-Nazis
Finansowany przez Pentagon i Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych projekt Mapping Militants Project (MMP) firmy Stanford śledzi członkostwo, działalność i powiązania ponad 100 tak zwanych organizacji ekstremistycznych, od Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) i talibów po Milicja Strażników Przysięgi i ruch Qanon w USA. Do maja lista obejmowała Brygadę Azowską, okrytą złą sławą neonazistowską ukraińską milicję, która została wchłonięta przez armię kraju w 2015 r., oraz szerzej powiązany z tą jednostką Ruch Azowski. Zarchiwizowana wersja profilu grupy opisała, w jaki sposób została ona założona jako milicja przez pochodzącego z Charkowa „białego nacjonalisty” Andrieja Biletskiego w 2014 r., a jej członkowie pochodzili ze „zbioru grup nacjonalistycznych i skrajnie prawicowych na Ukrainie, które promowały ideologię neonazistowską ” i w tym samym roku walczył po stronie Kijowa przeciwko siłom prorosyjskim w regionie Donbasu. MMP odnotowało używanie przez Azowa „neonazistowskiej ikonografii na polu bitwy”, w tym symbolu Wolfsangel, którego używało kilka niemieckich dywizji podczas II wojny światowej, w tym 2. Dywizja Pancerna SS. Usunięcie Brygady Azowskiej z MMP zostało zauważone w zeszłym tygodniu przez niezależnych dziennikarzy Sama Carlena i Iaina Carlosa, którzy zwrócili uwagę na post w mediach społecznościowych autorstwa ambasador Ukrainy w USA Oksany Markarowej z początku tego miesiąca, w którym podziękowała Stanfordowi za posunięcie . Markarova określiła usunięcie jako „odpowiedź” na to, że jej pracownicy „ciągle zwracali uwagę” na „rosyjską propagandę i dezinformację”, sugerując, że lobbowali na uniwersytecie, aby usunąć stronę. Stanford usunął profil Brygady Azowskiej na około miesiąc przed zniesieniem przez Departament Stanu USA wieloletniego zakazu dostaw broni do jednostki. Agencja oświadczyła, że ​​przeprowadziła „dokładny przegląd” i stwierdziła, że ​​Brygada Azowska nie była zamieszana w żadne naruszenia praw człowieka. Ponieważ MPP jest często cytowana w raportach rządu USA, dalsze umieszczanie Brygady Azowskiej na liście stałoby w sprzeczności z wnioskami Departamentu Stanu. Przed jego usunięciem na stronie brygady widniała informacja, że ​​członkowie Azowa brali udział w atakach na obozy romskie i działaczy LGBT oraz demonstracjach przeciwko budowie meczetu we Lwowie. MMP stwierdziło, że w latach 2014–2022 grupa zwerbowała nieznaną liczbę bojowników z USA. Rosja potępiła decyzję Departamentu Stanu o uzbrojeniu Brygady Azowskiej. „Ta nagła zmiana stanowiska Waszyngtonu dowodzi, że [urzędnicy amerykańscy] zniżyliby się do wszystkiego w swoich próbach ucisku Rosji, używając narodu ukraińskiego jako narzędzia. Nie przeszkadza im nawet flirtowanie z neonazistami” – powiedział dziennikarzom na początku tego miesiąca rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...