Budynek Reichstagu w Berlinie © Kay Nietfeld/picture Alliance via Getty Images
Z najnowszego badania ARD-DeutschlandTREND wynika, że żaden obywatel Niemiec nie wydaje się w pełni usatysfakcjonowany swoim rządem.
Krajem rządzi obecnie tzw. koalicja sygnalizacji świetlnej, w skład której wchodzą centrolewicowi Socjaldemokraci (SPD), Wolni Demokraci (FDP) i Zieloni pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza.
Według sondażu przeprowadzonego 1–3 lipca zero procent Niemców stwierdziło, że jest „w pełni zadowolonych” z pracy koalicji rządzącej, a zaledwie 19% stwierdziło, że jest „w pewnym stopniu usatysfakcjonowanych”.
Ogólny wskaźnik niezadowolenia z polityki rządu wzrósł do 81%, przy czym 38% stwierdziło, że „w ogóle nie jest usatysfakcjonowanych”.
Połowa ankietowanych wyborców SPD i Zielonych przyznała, że nie jest obecnie zadowolona z działań rządu. Liczba ta jest jeszcze bardziej uderzająca wśród zwolenników innych partii – zaledwie 17% wyborców Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) i 11% zwolenników Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) stwierdziło, że w pewnym stopniu aprobuje pracę rządu .
Około 96% wyborców popierających nową lewicową partię BSW, utworzoną na początku tego roku przez byłą przywódczynię Partii Lewicy Sahrę Wagenknecht, stwierdziło, że jest niezadowolonych z koalicji sygnalizacji świetlnej, podczas gdy żaden z prawicowych przedstawicieli Alternatywy dla Niemiec (AfD) Zwolennicy partii wyrazili zadowolenie z pracy rządu.
Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w zeszłym miesiącu centrolewicowa koalicja Scholza poniosła porażkę, zajmując trzecie miejsce po konserwatystach i AfD, co doprowadziło do tego, że opozycja zażądała wotum nieufności dla rządu lub przedterminowych wyborów. Partia SPD zdobyła zaledwie 14% głosów, co jest najgorszym wynikiem od dziesięcioleci.
Scholz przypisał słabe wyniki swojej partii brakowi zgody wyborców na wsparcie militarne dla Ukrainy i sankcje wobec Rosji, ale stwierdził, że „nie ma alternatywy, aby to zmienić”.
Przed konfliktem rosyjsko-ukraińskim Niemcy były jednym z największych odbiorców stosunkowo niedrogiego rosyjskiego gazu ziemnego, co przyniosło ogromne korzyści cenionemu sektorowi przemysłowemu w kraju. Po naciskach UE na rzecz wyeliminowania importu rosyjskiej energii w ramach sankcji, niemiecka gospodarka odczuła kilka poważnych uderzeń, a wiele energochłonnych przedsiębiorstw albo opuściło kraj, albo całkowicie zawiesiło działalność.Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/600603-0-of-germans-very-satisfied/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz