Globalny system finansowy wydaje się być w niebezpieczeństwie, co skłania coraz więcej krajów do wycofywania swoich rezerw złota z krajów takich jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.
Ostatnim krajem, który odzyskał złoto z Zachodu, jest Nigeria, która podobno repatriuje 21 ton złota w związku z ciągłymi obawami gospodarczymi, takimi jak galopująca inflacja i eskalacja napięć geopolitycznych.
Aby zminimalizować ryzyko poważnych strat, Nigeria zdecydowała, że jej złoto najlepiej przechowywać w kraju, a nie w niestabilnych miejscach, takich jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, które wydają się być detronizowane przez wyłaniający się nowy porządek świata.
"Wskaźniki ekonomiczne, takie jak rosnąca inflacja, rosnący poziom zadłużenia i napięcia geopolityczne, wzbudziły obawy wśród nigeryjskich decydentów o stabilność amerykańskiego systemu finansowego" – donosi The Star, cytując nigeryjskich urzędników.
Ta "strategiczna decyzja", cytując ekonomistkę Fatimę Abubakar, jest jednym z wielu "proaktywnych środków", które Nigeria podejmuje "w celu ochrony swojego bogactwa i wzmocnienia odporności finansowej".
"Przenosząc swoje rezerwy złota z powrotem w swoje granice, Nigeria nie tylko zapewnia większą kontrolę nad swoimi aktywami finansowymi, ale także wykazuje ostrożność w zarządzaniu ryzykiem gospodarczym w obliczu globalnej niepewności" – ujawnili dalej nigeryjscy urzędnicy.
(Powiązane: Wielu inwestorów domowych robi to samo, zbierając to, co postrzegają jako aktywa "bezpiecznej przystani", takie jak złoto i obligacje, gdy dolar zmierza w kierunku załamania).
Nikt już nie ufa Zachodowi
Indie to kolejny kraj, który niedawno zdecydował się przywieźć swoje złoto do domu. Raporty wskazują, że najludniejszy naród świata wycofał 100 ton swojego złota ze skarbców w Wielkiej Brytanii.
Coraz częściej kraje niezachodnie kwestionują zasadność zachodniego uścisku nad pieniędzmi w ogóle. Odkrywają również zachodnie przekręty związane z rezerwami złota i dolara, które są wykorzystywane jako narzędzie polityki zagranicznej do kontrolowania świata.
Badanie przeprowadzone w 2023 r. przez Światową Radę Złota (WGC) wykazało, że "znaczna część" banków centralnych jest zaniepokojona tym, co będzie dalej ze światem po tym, jak Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie zamroziły około połowy rosyjskich zasobów złota i walut o wartości 650 miliardów dolarów po inwazji na Ukrainę.
Około 68 procent ankietowanych banków powiedziało WGC, że zamierzają utrzymać swoje zasoby złota w granicach swoich krajów. W 2020 roku, przed "pandemią" koronawirusa z Wuhan (COVID-19), tylko około 45 procent banków centralnych chciało trzymać swoje rezerwy złota w kraju.
"»Jeśli to jest moje złoto, to chcę je mieć w moim kraju« – to mantra, którą widzieliśmy w ciągu ostatniego roku" – powiedział Rod Ringrow, szef formalnych instytucji Invesco.
Obecnie i od jakiegoś czasu prywatny kartel banków centralnych Rezerwy Federalnej w USA odmawia ujawnienia jakichkolwiek informacji na temat ilości złota przechowywanego w jego skarbcach. Zapytany o to w marcu, prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell "unikał pytań", cytując Great Game India.
Urzędnicy federalni w USA odmawiają również zastosowania się do wniosku Ustawy o Wolności Informacji (FOIA) o udostępnienie danych dotyczących zasobów złota, co zdaniem niektórych sugeruje, że w skarbcach w ogóle nie ma złota.
Headline USA podobno złożył wniosek o dostęp do informacji publicznej, w którym wezwano również do uzyskania informacji na temat ilości posiadanego złota przed rozpoczęciem przez Rosję specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie. Fed odrzucił tę prośbę.
W 2019 roku, na długo przed COVID i wojną rosyjsko-ukraińską, Polska repatriowała 100 ton złota, podobnie jak Węgry i Rumunia. Latem 2017 roku Niemcy przywiozły około połowy swoich rezerw złota. Dwa lata wcześniej Australia podjęła kroki w celu przywrócenia połowy swoich rezerw złota.
Jak długo jeszcze potrwa, zanim dolar upadnie? Dowiedz się więcej na stronie DollarDemise.com.
Źródła tego artykułu obejmują:
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz