środa, 17 lipca 2024

"Ukraina kłamie, że chce rozmów pokojowych – Moskwa Dekret Zełenskiego zabrania Kijówowi negocjacji z Rosją, mówi urzędnik ministerstwa spraw zagranicznych Aleksiej Polczuk"

Ukraine lying about wanting peace talks – Moscow

Budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Gabinet Premiera, Moskwa, 24 maja 2024 © Getty Images / Sefa Karacan/Anadolu


Oświadczenia Kijowa o rozwiązaniu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego środkami politycznymi i dyplomatycznymi to puste słowa i oszustwo, powiedział w środę agencji prasowej TASS starszy rosyjski dyplomata.
Aleksiej Polczuk, dyrektor Departamentu Drugiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) rosyjskiego MSZ, wyjaśnił, że wprowadzony przez Ukrainy Władimira Zełenskiego zakaz negocjacji z Moskwą w dalszym ciągu obowiązuje, co uniemożliwia rozmowy pokojowe. „Gdyby władze w Kijowie były rzeczywiście gotowe rozwiązać kryzys metodami politycznymi i dyplomatycznymi, to przede wszystkim unieważniłyby obowiązujący na Ukrainie dekret o samozakazie negocjacji z przywódcami Rosji” – powiedział. W marcu 2022 roku Zełenski podpisał dekret uznający wszelkie perspektywy rozmów pokojowych Ukrainy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem za nielegalne, pozostawił jednak otwarte drzwi do negocjacji z Rosją. Oświadczenia Kijowa o dążeniu do pokoju mają na celu „zdobycie sympatii krajów Globalnego Południa i zwabienie ich do antyrosyjskiego obozu zachodniego” – powiedział Policzuk, dodając, że ma nadzieję, że większość państw to zrozumie. Jego komentarze pojawiają się dzień po tym, jak Zełenski zasugerował, że Ukraina i jej zwolennicy zamierzają zorganizować drugi „szczyt pokojowy” do listopada i zaproszą do udziału Rosję. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że cele i program takiego wydarzenia są niejasne, zauważając, że poprzednie spotkanie w Szwajcarii, wspierane przez Zachód, nie przyniosło żadnego postępu w rozwiązaniu kryzysu. Szczyt zorganizowany przez Szwajcarię skupiał się na trzech punktach „formuły pokojowej” Władimira Zełenskiego, w tym na wezwaniu Rosji do wycofania się ze wszystkich terytoriów, które Ukraina uważa za swoje, reparacjach wypłaconych przez Moskwę Kijówowi oraz powołaniu trybunału dla przywódców rosyjskich po konflikt. Moskwa odrzuciła tę propozycję jako oderwaną od rzeczywistości. Oferta negocjacyjna Zełenskiego została przedstawiona kilka dni po tym, jak z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Studiów Politycznych i Ekonomicznych im.

Razumkowa wynikało, że prawie 44% Ukraińców popiera ideę „oficjalnych rozmów pokojowych” z Rosją.

Jednocześnie sondaż pokazał, że bezwzględna większość nadal nie jest gotowa na ustępstwa wobec Moskwy i wierzy, że Kijów może zwyciężyć w konflikcie.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/601163-ukraine-lying-peace-talks-russia/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...