wtorek, 9 lipca 2024

"USA zatwierdzają nowy program głowic nuklearnych pomimo wzrostu kosztów Krytycy wzywali Waszyngton do porzucenia „drogiego, niebezpiecznego i niepotrzebnego” projektu"

 US approves new nuclear warhead program despite cost increase 

Departament Obrony USA będzie kontynuował prace nad nowym międzykontynentalnym pociskiem balistycznym Sentinel (ICBM) pomimo wzrostu kosztów o 81% w związku z staraniami Waszyngtonu o unowocześnienie swojej „triady nuklearnej”.
Oczekuje się, że program międzykontynentalnej międzykontynentalnej rakiety Sentinel, który ma zastąpić starzejące się pociski nuklearne Minuteman III, ma obecnie kosztować 140,9 miliarda dolarów – prawie dwukrotnie więcej niż pierwotne szacunki, które zakładały 77,7 miliarda dolarów, podał Pentagon w poniedziałkowym oświadczeniu. Rosnący koszt programu głowic nuklearnych spowodował tak zwane naruszenie Nunn-McCurdy, które ma miejsce, jeśli koszt opracowania nowego programu wzrośnie o 25% i wymaga przeglądu Departamentu Obrony w celu uzasadnienia jego kontynuacji. W wyniku tego przeglądu Pentagon stwierdził, że nie ma realnej alternatywy dla Sentinela. William LaPlante, podsekretarz obrony ds. przejęć, powiedział, że jego biuro „w pełni zdaje sobie sprawę z kosztów”. „Ale zdajemy sobie również sprawę z ryzyka, jakie niesie ze sobą brak modernizacji naszych sił nuklearnych i nie zajęcie się bardzo realnymi zagrożeniami, przed którymi stoimy” – dodał w oświadczeniu. Znaczną część wzrostu kosztów przypisano nie tylko budowie nowego pocisku, ale także zakrojonej na szeroką skalę modernizacji obiektów naziemnych, w tym centrów kontroli startu, baz rakiet nuklearnych i obiektów testowych. Zatwierdzenie międzykontynentalnego międzykontynentalnego statku kosmicznego Sentinel spotkało się z ostrą krytyką, co skłoniło ponad 700 amerykańskich naukowców reprezentujących instytucje w całym kraju do wysłania w poniedziałek listu do prezydenta USA Joe Bidena i Kongresu. Naukowcy namawiali Pentagon do zaprzestania programu „drogich, niebezpiecznych i niepotrzebnych” głowic nuklearnych. Argumentowali, że „nie ma solidnego technicznego ani strategicznego uzasadnienia, aby wydawać dziesiątki miliardów dolarów na budowę nowej broni nuklearnej”. „Ta broń – przechowywana w silosach w stanach Równin – stanowi cel dla społeczności i zwiększa ryzyko wojny nuklearnej, nie oferując przy tym żadnych znaczących korzyści w zakresie bezpieczeństwa” – powiedziała Tara Drozdenko, dyrektor Programu Globalnego Bezpieczeństwa w Union of Concerned Scientific. Wielkość amerykańskiego arsenału nuklearnego ogranicza obecnie Nowy START, traktat wynegocjowany z Rosją w 2010 roku. Jego wygaśnięcie przewidziano na 2026 rok i nic nie wskazuje na to, aby mógł zostać przedłużony. W zeszłym roku Rosja formalnie zawiesiła swój udział w New START, powołując się na amerykańskie sankcje w związku z konfliktem na Ukrainie i zachęcanie Kijowa do ataków na rosyjskie strategiczne bazy lotnicze. Moskwa nadal jednak przestrzegała postanowień traktatu, ograniczając liczbę broni nuklearnej i systemów przenoszenia.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/600714-us-approves-sentinel-missile-program/

Brak komentarzy:

"Orban poniesie „konsekwencje” za zablokowanie sankcji – polski premier Węgierski przywódca zagroził, że utrudni wprowadzenie sankcji UE wobec Rosji, jeśli Ukraina odmówi wznowienia tranzytu gazu"

  Donald Tusk przybywa na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Budapeszcie, Węgry, 7 listopada 2024 r. © Getty Images / Janos Kummer ...