sobota, 17 sierpnia 2024

"Izrael oczekuje, że USA i inni sojusznicy pomogą zbombardować Iran Izraelski FM wezwał swoich brytyjskich i francuskich odpowiedników do „publicznego wyjaśnienia” swojego zaangażowania"

 Israel expects US and other allies to help bomb Iran

Francuscy i brytyjscy dyplomaci zlekceważyli te twierdzenia, a Sejourne powiedziała reporterom, że „niewłaściwe” byłoby omawianie jakiegokolwiek „odwetu lub przygotowań do izraelskiego odwetu” w ramach dyplomatycznych wysiłków na rzecz wynegocjowania porozumienia kończącego wojnę w Gazie.

We wspólnym francusko-brytyjskim oświadczeniu wydanym po spotkaniu również nie wspomniano o jakichkolwiek koalicjach antyirańskich. „Wzywaliśmy Iran i jego pełnomocników, aby odstąpili od ciągłych gróźb ataku militarnego przeciwko Izraelowi. Podkreśliliśmy także wszystkim stronom, że spirala eskalacji represji musi się zakończyć” – stwierdzili w swoim jedynym wzmiance o Teheranie. Do spotkania w Jerozolimie doszło na krótko przed zakończeniem bez przełomów ostatniej rundy rozmów o pośrednim zawieszeniu broni, choć obiecywano powrót do stołu negocjacyjnego w przyszłym tygodniu. Wojna między Izraelem a Hamasem trwa od 10 miesięcy, odkąd grupa bojowników zorganizowała śmiercionośny najazd, w wyniku którego zginęło około 1100 osób i około 200 zakładników.

Według urzędników odpowiedzialnych za służbę zdrowia w Gazie w zakrojonych na szeroką skalę izraelskich reakcjach lądowych i powietrznych zginęło ponad 40 000 Palestyńczyków. Ryzyko szerszego konfliktu na Bliskim Wschodzie zwiększyło zabójstwo szefa Biura Politycznego Hamasu Ismaila Haniyeha, który był głównym negocjatorem palestyńskiej grupy zbrojnej w rozmowach pośrednich z Izraelem.

Został zabity w Teheranie 31 czerwca, kilka godzin po uczestnictwie w inauguracji Masouda Pezeshkiana na prezydenta Iranu. Iran obiecał wymierzyć „surową karę” Izraelowi, który ani nie przyznał się, ani nie zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w zabójstwie. Stany Zjednoczone rozmieściły na Bliskim Wschodzie dodatkowe okręty wojenne i łódź podwodną, ​​aby chronić państwo żydowskie przed potencjalnymi atakami, nie jest jednak jasne, czy Waszyngton popiera jakiekolwiek plany zbombardowania Iranu. W kwietniu, kiedy Iran wystrzelił w kierunku Izraela setki rakiet i dronów w odwecie za zbombardowanie jego ambasady w Damaszku, amerykańskie myśliwce i okręty wojenne pomogły przechwycić wiele nadlatujących pocisków. Była to jednak operacja czysto obronna, bez bezpośredniego kontrataku na cele w Iranie.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/602709-israel-expects-france-uk-attack-iran/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...