ZDJĘCIE PLIKU: Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock i minister obrony Boris Pistorius. © Getty Images / Maja Hitij
Ministerstwo obrony Niemiec zostało wezwane do ograniczenia pomocy wojskowej dla Ukrainy, gdyż obecny plan budżetu państwa nie przewiduje środków na ten cel – poinformowała w sobotę Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), powołując się na pisemny wniosek ministra finansów Christiana Lindnera.
W piśmie skierowanym do ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa i minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock wskazano, że do Kijowa może być dostarczana wyłącznie pomoc wojskowa, która została już zatwierdzona, a dodatkowe wnioski resortu obrony nie powinny być już przyjmowane, nawet jeśli zostały wydane na polecenie kanclerza Olafa Scholza.
FAZ podkreślił, że blokada nowo zatwierdzonej pomocy już obowiązuje, dodając, że w przyszłym roku Berlin zmniejszy o połowę pomoc wojskową dla Ukrainy. Oczekuje się, że w 2027 r. pomoc spadnie do mniej niż jednej dziesiątej obecnej wielkości.
W szczególności na 2024 rok zaplanowano pomoc dla Ukrainy w wysokości 8 miliardów euro, a planowana maksymalna kwota 4 miliardów euro na 2025 rok już przekracza dostępne środki – zauważyła prasa, dodając, że na 2026 rok zaplanowano jedynie 3 miliardy euro, a 500 euro mln na lata 2027 i 2028.
„Koniec wydarzenia. Garnek jest pusty” – anonimowe źródło w rządzie federalnym powiedziało FAZ, podkreślając, że Berlin „osiągnął punkt, w którym Niemcy nie mogą już składać Ukrainie żadnych obietnic”.
Gazeta zauważyła, że potrzeba ta wynika z nacisków Lindnera na wprowadzenie surowych środków oszczędnościowych; zostały one już nałożone na wszystkie niemieckie ministerstwa z wyjątkiem ministerstwa obrony.
Minister finansów opiera się intensywnym naciskom Scholza i ministra gospodarki Roberta Habecka, aby zawiesić konstytucyjny limit zadłużenia kraju, aby uwzględnić koszty udzielenia pomocy wojskowej Kijowowi w czasie konfliktu na Ukrainie.
Niemcy są drugim po USA największym zwolennikiem Ukrainy.
Berlin zapewnił i zadeklarował pomoc wojskową dla Kijowa w wysokości co najmniej 28 miliardów euro (30,3 miliarda dolarów) w ramach obecnych i przyszłych zobowiązań.
Obejmuje to zaawansowany sprzęt wojskowy, taki jak czołgi Leopard 2, bojowe wozy piechoty Marder i amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot.
Lindner podobno nie spodziewa się zmniejszenia pomocy dla Ukrainy, gdyż minister ma nadzieję pokryć te wydatki nie ze środków budżetu federalnego, ale poprzez wykorzystanie aktywów rosyjskiego banku centralnego, które zostały zamrożone przez zachodnich sojuszników Kijowa wkrótce po eskalacji konfliktu.
Prawie 300 miliardów dolarów należących do banku centralnego Rosji zostało unieruchomionych przez UE i państwa G7 w ramach sankcji nałożonych na Ukrainę.
W maju Bruksela zatwierdziła plan wykorzystania odsetek uzyskanych od zamrożonych aktywów na wsparcie odbudowy i obronności Ukrainy.
Zgodnie z umową 90% wpływów ma zostać przekazane na unijny fundusz na rzecz ukraińskiej pomocy wojskowej, a pozostałe 10% na wsparcie Kijowa w inny sposób.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/602719-germany-no-money-ukraine-aid/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz