Polscy żołnierze patrolują granicę z Białorusią wzdłuż płotu granicznego w Puszczy Białowieskiej. © Getty Images / Attila Husejnow
Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą użycie broni przez wojsko, policję i straż graniczną oraz zwalniającą ich z odpowiedzialności karnej za użycie ostrego ognia – podało jego biuro.
W środę, z okazji Święta Sił Zbrojnych, Duda zatwierdził „Ustawę o wspieraniu działalności żołnierzy i oficerów” – ogłosiła w czwartek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.
Nowe prawo umożliwia wojsku udział w działaniach na terenie kraju w czasie pokoju i określa zasady użycia przez żołnierzy broni palnej w takich sytuacjach.
Wprowadza m.in. nowelizację polskiego Kodeksu karnego wyłączającą odpowiedzialność karną, jeżeli żołnierz pełniący straż graniczną użyje broni w celu ochrony swojego życia lub życia innej osoby, choćby uczynił to z naruszeniem obowiązujących przepisów. .
Według Dudy nowe przepisy „pozwolą jeszcze lepiej, jeszcze skuteczniej chronić granicę i inne miejsca, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo polskiego żołnierza”.
Sejm przyjął ustawę w połowie lipca, półtora miesiąca po tym, jak polski żołnierz zmarł w wyniku odniesionych obrażeń po tym, jak został pchnięty nożem przez migranta przez płot wzniesiony przez Warszawę na granicy z Białorusią. W czerwcu zatrzymano trzech polskich żołnierzy za oddanie strzałów ostrzegawczych na granicy.
Dwóm z nich postawiono zarzuty nadużycia władzy i narażania życia innych osób.
Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Michael O’Flaherty nalegał, aby Warszawa nie wprowadzała zmian, stwierdzając w piśmie, że „prawo międzynarodowe wymaga od państw, aby w miarę możliwości ograniczały niekorzystne skutki użycia siły”.
O’Flaherty ostrzegła, że nowe prawo może prowadzić do nieproporcjonalnego użycia siły i braku odpowiedniego dochodzenia w sprawie incydentów związanych z nadużyciami.
Wśród krytyków ustawy znalazła się także liderka frakcji parlamentarnej Lewica Anna Maria Żukowska, która w Sejmie stwierdziła, że narusza ona konstytucję.
Według polskiego prawa naczelnego priorytetem jest ochrona życia ludzkiego, a nie granicy – argumentowała.
Napływ migrantów na granicę polsko-białoruską trwa od 2021 r.
Warszawa oskarżyła Mińsk o celowe organizowanie osób ubiegających się o azyl z Afryki i Bliskiego Wschodu i wysyłanie ich do Polski w ramach tzw. „działań hybrydowych mających na celu destabilizację Polski i innych krajów członkowskich UE”. stwierdza.
Władze w Mińsku zaprzeczają tym twierdzeniom.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/602748-poland-belarus-migrants-duda/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz