Niektóre takie platformy reklamują również fizyczne usługi seksualne. Sama prostytucja jest legalna w Kazachstanie, ale czyny ją ułatwiające – w tym przymus i prowadzenie domów publicznych – są kryminalizowane. Według portalu medialnego Tengrinews.kz, zmiany zostały wprowadzone na mocy kazachskiej ustawy o „zwalczaniu handlu ludźmi”, która weszła w życie w lipcu.
Do kodeksu karnego dodano nowy termin – „inne usługi o charakterze seksualnym”. „Inne usługi o charakterze seksualnym rozumie się jako podejmowanie działań mających na celu zaspokojenie potrzeb seksualnych innej osoby, w tym zdalnie w czasie rzeczywistym za pomocą technologii telekomunikacyjnej, w tym Internetu, w celu uzyskania zysku” – stwierdza poprawka, cytowana przez media. Nowa definicja została dodana do kilku artykułów kodeksu karnego dotyczących prostytucji, prowadzenia domów publicznych i angażowania nieletnich w takie nielegalne działania. W zeszłym roku władze Kazachstanu poinformowały, że rozbiły wysoce zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w nielegalnych usługach kamer internetowych.
Grupa rzekomo wabiła młode kobiety obietnicą wysokich pensji i utrzymywała je poprzez szantaż. Pod koniec czerwca prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow podpisał zmiany w kodeksie karnym kraju, które zakazały „ułatwiania i podżegania do prostytucji i rozwiązłości za pośrednictwem Internetu (studiów kamer internetowych)”.
Poprawki przewidywały również kary dla pracowników seksualnych zaangażowanych w takie działania. Osoby uznane za winne organizowania jawnych transmisji na żywo mogą trafić za kratki na okres do siedmiu lat, a jeśli są w nie zaangażowane osoby nieletnie, nawet do 15 lat.
Osoby przyłapane na świadczeniu takich usług mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 120 dolarów. Zmiany zostały zainicjowane przez kilku prawodawców, którzy argumentowali, że zjawisko to osiągnęło niepokojące rozmiary w regionie. Komentując zakaz pornografii przez kamerę internetową w Kirgistanie pod koniec lipca, rosyjska członkini parlamentu Nina Ostanina, przewodnicząca komisji ds. rodziny w rosyjskim parlamencie, powiedziała agencji medialnej RTVI, że „nie ma potrzeby dodatkowych środków regulacyjnych” skierowanych przeciwko takim usługom w Rosji. Przyznała, że niektóre młode kobiety w Rosji angażują się w takie praktyki „z powodu braku wykształcenia”, ale powiedziała, że nie są konieczne żadne specjalne ograniczenia.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/603652-kazakhstan-bans-webcam-services/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz