środa, 4 września 2024

"Rothschild pomógł Ukrainie w restrukturyzacji długu – Reuters Doradca finansowy Kijowa zorganizował spotkania twarzą w twarz z posiadaczami obligacji w lipcu 2022 r. po niepowodzeniu początkowych rozmów, zgodnie z raportem"

 Rothschild helped Ukraine clinch debt restructuring – Reuters

Ukraina osiągnęła niedawno porozumienie z posiadaczami obligacji w sprawie restrukturyzacji długu w wyniku wysiłków Rothschild & Co, podała agencja Reuters we wtorek, powołując się na źródła zaangażowane w rozmowy. Kijów mianował Rothschilda doradcą swojego Ministerstwa Finansów w 2017 r.
Kijów ogłosił w zeszłym tygodniu, że osiągnął porozumienie z grupą zagranicznych inwestorów w sprawie restrukturyzacji swojego długu w wysokości 20 miliardów dolarów.

Posiadacze obligacji – w tym amerykańscy giganci finansowi BlackRock i Pimco, a także francuski zarządzający aktywami Amundi – udzielili Ukrainie dwuletniego zamrożenia długu w lutym 2022 r., gdy wybuchł konflikt z Rosją. Komitet posiadaczy obligacji, który reprezentuje posiadaczy 25% obligacji, zgodził się zaakceptować straty w wysokości 37%, czyli 8,7 miliarda dolarów, od wartości nominalnej swojego długu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podobno potwierdził, że umowa była zgodna z parametrami pakietu pomocowego dla Kijowa w wysokości 122 miliardów dolarów.

Zarówno MFW, jak i wierzyciele kraju, w tym USA i Klub Paryski, podpisali się pod tym, zgodnie z oświadczeniem z warunkami porozumienia opublikowanym na London Stock Exchange. Restrukturyzacja ogromnego długu pomoże Kijowowi zaoszczędzić 11,4 miliarda dolarów w ciągu najbliższych trzech lat.

Ma to kluczowe znaczenie zarówno dla jego wysiłków wojennych, jak i programu MFW, napisał Reuters, opisując restrukturyzację długu jako jedną z najszybszych i największych w historii, przyćmioną skalą jedynie przez te przeprowadzone przez Argentynę i Grecję. Raport podkreślił jednak, że początkowe negocjacje między rządem Ukrainy a jej pożyczkodawcami, które rozpoczęły się w czerwcu 2022 r., nie poszły zgodnie z planem.

Rozmowy zakończyły się niepowodzeniem po kilku tygodniach, ponieważ główny komitet posiadaczy obligacji poskarżył się, że odpis, którego żądała Ukraina, „znacznie przekraczał” oczekiwane 20% i groził „znacznym pogorszeniem” stosunków. Na mniej niż dwa miesiące przed wygaśnięciem moratorium płatności z sierpnia 2022 r. Rothschild podobno zorganizował spotkania twarzą w twarz dla stron w biurach firmy w Paryżu.

Podobno uczestniczyli w nich przedstawiciele niektórych z najlepszych na świecie firm zarządzających aktywami oraz ich doradcy prawni i finansowi, szef ds. zadłużenia Kijowa Jurij Butsa, wieloletni doradcy prawni Ukrainy White & Case i zespół Rothschild. Według Reutersa posiadacze obligacji zażądali, aby Ukraina natychmiast wznowiła wypłaty kuponów, zaproponowała ścieżkę do wyższego odzyskania kapitału i, co ważne, „zachowała prostotę”.

Pracownicy MFW podobno pracowali „w szaleńczym tempie”, aby obliczyć liczby. Kijów zaoferował alternatywę w postaci prostszych obligacji powiązanych z PKB, a wierzycielom również zaoferowano natychmiastowe wypłaty kuponów, których chcieli, zaczynając od stawki 1,75%, a ostatecznie wzrastając do 7,75%. Ostateczny wynik głosowania posiadaczy obligacji to ponad 97% poparcia, podał Reuters.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/business/603470-ukraine-rothschild-debt-restructuring/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...