ZDJĘCIE PLIKU: Premier Słowacji Robert Fico w Brukseli, Belgia. © Pier Marco Tacca/Getty Images
Według doniesień UE kontynuuje groźbę wstrzymania funduszy Słowacji w odwecie za poważną reformę kodeksu karnego, która obejmowała usunięcie specjalnego prokuratora ds. łapówek. Premier Robert Fico oskarżył Brukselę o stronniczość polityczną.
Źródła cytowane w niedzielę przez Bloomberga podały, że Komisja Europejska rozważa kilka opcji ukarania finansowego Bratysławy. Jedna z propozycji zakładałaby tzw. mechanizm warunkowości, pozwalający na zamrożenie części z 12,8 mld euro (14,2 mld dolarów) przyznanych Słowacji w ramach unijnego programu spójności.
Bruksela może również „odzyskać” całość lub część 2,7 miliarda euro (3 miliardów dolarów) w ramach dotacji na Covid-19, które Bratysława otrzymała od bloku.
Specjalna jednostka prokuratury na Słowacji, USP, została utworzona w 2004 r. i zamknięta w marcu tego roku.
Jej ostatni przywódca, Daniel Lipsic, był także ministrem sprawiedliwości w rządzie, który w 2010 r. odsunął od władzy pierwszy gabinet Fico.
Podczas swojej udanej kampanii na stanowisko premiera w 2023 r. Fico oskarżył USP o atakowanie jego nacjonalistycznego Smeru -Partia SD z dochodzeniami motywowanymi politycznie.
„To zło w postaci Lipsica musi się skończyć i robimy to zdecydowanie i gruntownie” – powiedział dziennikarzom Fico w grudniu 2023 r., po wygraniu wyborów.
Opozycyjna Partia Postępowa Słowacja oskarżyła premiera o szukanie „bezkarności i zemsty” poprzez „blitzkrieg przeciwko praworządności”.
Jak wynika z cytowanego przez media pisma do słowackiego ministra sprawiedliwości Borisa Susko, Komisja Europejska ostrzegła w lutym Bratysławę, że reforma będzie miała „bezpośredni i znaczący negatywny wpływ na prawo UE i interesy finansowe Unii”.
Bruksela korzystała już wcześniej z mechanizmu warunkowości, aby ukarać Węgry za rzekome odstępstwo od praworządności.
Premier Viktor Orban i Fico oskarżyli Brukselę o naruszenie suwerenności państw członkowskich i niewłaściwe podejście do kryzysu na Ukrainie.
Po rozwiązaniu słowackiego organu antyprzestępczego źródła unijne wskazały, że blok nie będzie się spieszył z karaniem Bratysławy.
„Obecnie nie postrzegamy Słowacji jako głównego problemu w sprawach zagranicznych, na przykład w postępowaniu z Ukrainą” – powiedział wówczas Reutersowi dyplomata UE.
Inny urzędnik powiedział, że alienacja Węgier posłużyła za przykład dla bloku.
Przeciwna reforma słowacka została zawieszona na miesiące do czasu obrad Trybunału Konstytucyjnego.
Po zatwierdzeniu większości zmian na początku czerwca parlament zmodyfikował przepisy, co Susko nazwał próbą ograniczenia ryzyka odwetu ze strony UE.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/603705-slovakia-eu-retaliation-bloomberg/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz