środa, 16 października 2024

"Organ nadzorujący przestępczość finansową może umieścić Rosję na czarnej liście – Politico Ukraina podobno naciskała na Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, aby uznała Moskwę za jurysdykcję wysokiego ryzyka"

 Financial crime watchdog could blacklist Russia – Politico

Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) rozważy, czy umieścić Rosję na swojej czarnej liście w przyszłym tygodniu, poinformował Politico, powołując się na poufny dokument, który widział. Ukraina niedawno zintensyfikowała kampanię, aby wywrzeć presję na agencję z siedzibą w Paryżu, aby umieściła Moskwę na czarnej liście, zauważył portal.
FATF jest globalną organizacją międzyrządową, która dąży do zwalczania prania pieniędzy, przestępstw finansowych i finansowania terroryzmu.

Umieszczenie na czarnej liście może zaszkodzić reputacji finansowej kraju, ponieważ sygnalizuje problemy z praworządnością i zniechęca do zagranicznych inwestycji. Organizacja zbierze się 22 października na żądanie Ukrainy, aby omówić możliwe działania przeciwko Rosji, napisał Politico we wtorek. Kijów po raz pierwszy zwrócił się do FATF z prośbą o uznanie Rosji za jurysdykcję wysokiego ryzyka wkrótce po wybuchu konfliktu na Ukrainie w kwietniu 2022 r., poinformował portal. Rosja, członek FATF od 2003 r., została zawieszona w lutym 2023 r., a organizacja twierdzi, że operacja wojskowa Moskwy na Ukrainie jest sprzeczna z jej podstawowymi zasadami.

Bank Centralny Rosji i Federalna Służba Monitorowania Finansowego skrytykowały decyzję jako bezpodstawną i polityczną. Organizacja jednak jak dotąd powstrzymywała się od umieszczania Rosji na swojej czarnej lub szarej liście.

Ukraina „konsekwentnie – choć bezskutecznie – przedstawiała nowe dowody”, aby obniżyć rangę Moskwy, napisał Politico. „Bliska” współpraca między Rosją a krajami znajdującymi się na czarnej liście, Koreą Północną i Iranem, a także finansowanie przez Moskwę prywatnych firm wojskowych, takich jak Grupa Wagnera, zostały wymienione przez Ukrainę jako powody umieszczenia Rosji na czarnej liście.

Kijów twierdzi również, że Telegram Messenger i kryptowaluty pomagają Rosji finansować działalność terrorystyczną i angażować się w pranie pieniędzy. Jakikolwiek ruch przeciwko Rosji wymagałby konsensusu państw członkowskich FATF, wśród których znajdują się wiodący partnerzy handlowi kraju i członkowie BRICS: Chiny, Indie, Brazylia i Republika Południowej Afryki. Ukraina została ostatnio wstrząśnięta skandalami korupcyjnymi z udziałem wysoko postawionych urzędników rządowych.

Generalny inspektor Departamentu Obrony USA Robert Storch powiedział w wywiadzie w zeszłym miesiącu, że Ukraina „od dawna ma problemy z korupcją”. Komisja Europejska powołała w czerwcu organ nadzorczy, który ma monitorować i zapobiegać defraudacji miliardów dolarów funduszy UE przyznanych Kijowowi w ramach planu bloku dotyczącego finansowania Ukrainy w jej konflikcie z Rosją.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/605800-financial-crime-watchdog-blacklist-russia/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...