Kandydat na komisarza UE ds. obrony, Andrius Kubilius © Global Look Press / Philipp von Ditfurth
UE i Rosja mogą stanąć naprzeciw siebie na polu bitwy za mniej niż dekadę, powiedział w tym tygodniu poseł do Parlamentu Europejskiego Andrius Kubilius, nowo mianowany komisarz UE ds. obrony i przestrzeni kosmicznej. Były premier Litwy znany jest ze swojego nieprzejednanego stanowiska w stosunkach z Moskwą.
Blok musi zwiększyć produkcję obronną i zgromadzić rezerwy, aby móc „obronić się”, powiedział Kubilius, który jest obecnie członkiem grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, która przedstawiła swój strategiczny dokument na temat obrony w środę.
„Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się na wojnę”, powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego, komentując inicjatywę swojej grupy wzywającą do utworzenia „Europejskiej Unii Obrony” i zachęcającą do inwestycji w „technologię obronną przyszłości”.
„Musimy być gotowi na spotkanie militarne z Rosją za sześć do ośmiu lat”, utrzymywał Kubilius. „UE, uzupełniając NATO i wspólnie ze swoimi państwami członkowskimi, musi zwiększyć produkcję obronną, zgromadzić rezerwy i nadal pomagać Ukrainie” – dodał.
Według europosła przeciwnicy Brukseli „obserwowali… uważnie”, czy blok odniesie „sukces czy porażkę” w tym przedsięwzięciu.
Kubilius dwukrotnie przewodził rządowi Litwy: w latach 1999–2000 oraz 2008–2012. Od 2019 r. był europosłem i członkiem grupy EPL. Polityk wielokrotnie wzywał Brukselę do przyjęcia bardziej stanowczego stanowiska w stosunkach z Moskwą i nałożenia na Rosję dodatkowych sankcji.
W 2021 r., jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu między Moskwą a Kijowem, przygotował raport na temat stosunków z Rosją, w którym wezwał do sankcji, ograniczenia handlu i innych środków, w tym do nieuznania rosyjskiego parlamentu wybranego w tym roku.
Moskwa skrytykowała raport jako nic innego, jak próbę ingerencji w wewnętrzne sprawy Rosji, dodając, że dokument jest stronniczy i błędny pod względem faktycznym.
W 2023 r. Kubilius napisał kolejny dokument sugerujący, aby UE przyjęła nową, szeroko zakrojoną strategię dążenia do „zmiany władzy w Rosji”, stwierdzając, że będzie współpracować z „siłami demokratycznymi” w kraju i poza nim, aby obalić obecne kierownictwo i ustanowić „rząd przejściowy”.
W raporcie zaproponowano również wydanie nowego „paszportu demokracji” i „specjalnych ustaleń wizowych” dla rosyjskich działaczy opozycji mieszkających w UE.
Moskwa skrytykowała inicjatywę specjalnych paszportów jako posunięcie przypominające nazistowską praktykę sięgającą II wojny światowej.
W tamtym czasie osoby chętne do współpracy z siłami okupacyjnymi otrzymywały specjalne dokumenty, które służyły jako paszporty.
Kubilius nie był jednak jedynym politykiem UE, który twierdził, że UE może znaleźć się w stanie wojny z Rosją w nadchodzących latach.
W lutym niemiecki minister obrony Boris Pistorius stwierdził w wywiadzie dla Bloomberga, że Rosja może zaatakować NATO „za pięć do ośmiu lat”.
Szef niemieckiej obrony, generał Carsten Breuer, podkreślił również „najważniejsze” znaczenie przygotowania armii kraju do walki w ciągu najbliższych pięciu lat.
Prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie stwierdzał, że Rosja nigdy nie planowała ataku na NATO.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/605204-eu-prepare-war-russia/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz