ZDJĘCIE ARCHIWALNE: Grupa żydowskich osadników pod ochroną izraelskich żołnierzy dokonuje nalotu na obszar Starego Miasta w Hebronie na Zachodnim Brzegu 14 września 2024 r. © Mamoun Wazwaz / Anadolu / Getty Images
Wielka Brytania nałożyła sankcje na kilka izraelskich placówek osadniczych i organizacji na Zachodnim Brzegu, wzywając państwo żydowskie do powstrzymania przemocy wobec palestyńskich mieszkańców.
Izraelskie osiedla na Zachodnim Brzegu są nielegalne na mocy prawa międzynarodowego, ponieważ są postrzegane jako przeszkody w utworzeniu niepodległego państwa palestyńskiego. Jednak wielu Żydów decyduje się na budowę tam społeczności z powodów religijnych i twierdzi, że żyją na starożytnej ziemi izraelskiej znanej jako Judea i Samaria.
Gwałtowne starcia między osadnikami a lokalnymi Palestyńczykami zostały szeroko udokumentowane przez grupy praw człowieka.
W oświadczeniu z wtorku brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że umieściło na czarnej liście trzy placówki, które wspierały „ekstremistycznych” osadników i są zaangażowane w „działalność stanowiącą poważne naruszenie prawa Palestyńczyków do niepoddawania się okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu lub karaniu”.
Cztery organizacje osadnicze również zostały zaatakowane, w tym Od Yosef Chai Yeshiva, którą brytyjski rząd opisał jako „szkołę religijną osadzoną w osadzie Yitzhar, znaną z promowania przemocy wobec osób nieżydowskich”.
„Kiedy pojechałem na Zachodni Brzeg na początku tego roku, podczas jednej z moich pierwszych podróży jako minister spraw zagranicznych, spotkałem się z Palestyńczykami, których społeczności doświadczyły okropnej przemocy z rąk izraelskich osadników” — powiedział minister spraw zagranicznych David Lammy, ogłaszając ograniczenia.
„Bezczynność izraelskiego rządu pozwoliła na rozkwit środowiska bezkarności, w którym przemoc osadników mogła się niekontrolowanie zwiększać.
Osadnicy szokująco obrali sobie za cel nawet szkoły i rodziny z małymi dziećmi” — dodał.
Lammy wezwał Izrael do „rozprawienia się z przemocą osadników i powstrzymania ekspansji osadników na ziemiach palestyńskich”.
Od wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem w październiku 2023 r. odnotowano ponad 1400 „incydentów przemocy osadników”, poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, powołując się na dane ONZ.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu sprzeciwił się międzynarodowej presji, składając w ostatnich latach obietnicę rozbudowy osiedli.
W zeszłym roku jego rząd przyjął rezolucję drastycznie upraszczającą proces zatwierdzania planów budowy.
Decyzja ta została szeroko pochwalona przez przywódców osadników, którzy argumentowali, że Izraelczycy mieszkający na Zachodnim Brzegu nie powinni być traktowani jako „obywatele drugiej kategorii”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/605775-uk-sanctions-israeli-settlers/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz