czwartek, 25 czerwca 2020

"USA mówią, że jeśli nie zostanie wprowadzone embargo na broń wobec Iranu, będzie ono poszukiwać sankcji ONZ"

NZ nie zatwierdzi rezolucji, która na czas nieokreślony rozszerzy embargo na broń w Teheranie, które wygasa w październiku.NARODY ZJEDNOCZONE (AP) - Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo zagroził, że spróbuje ponownie nałożyć sankcje ONZ na Iran, jeśli Rada Bezpieczeństwa O

Pompeo powiedział w środę na konferencji prasowej w Departamencie Stanu w Waszyngtonie, że bez przedłużenia embarga na broń „Iran będzie mógł kupić zaawansowane systemy uzbrojenia i stać się wybranym sprzedawcą broni dla terrorystów i nieuczciwych reżimów na całym świecie. To jest niedopuszczalne."

W środę po południu przemawiał przed członkami Rady Bezpieczeństwa w sprawie projektu rezolucji USA w sprawie utrzymania embarga na broń przez Specjalnego Przedstawiciela USA ds. Iranu Briana Hooka i ambasadora USA Kelly Craft.

Napięcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi nasiliły się, odkąd administracja Trumpa wycofała się z umowy nuklearnej w 2015 r. Między Teheranem a sześcioma głównymi mocarstwami w 2018 r. I ponownie nałożyła sankcje na USA.

Rok temu USA wysłały tysiące żołnierzy, bombowców dalekiego zasięgu i lotniskowca na Bliski Wschód w odpowiedzi na to, co nazywa rosnące zagrożenie atakami Iranu na interesy USA w regionie.

Pięć innych mocarstw, które podpisały porozumienie nuklearne - Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy - pozostają w nim zaangażowane, twierdząc, że umowa jest kluczem do kontynuowania inspekcji przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej i uniemożliwia Iranowi ściganie broni jądrowej.

Zniesienie embarga na broń jest częścią rezolucji Rady Bezpieczeństwa z 2015 r. Zatwierdzającej porozumienie nuklearne. Rada Bezpieczeństwa ma omówić wdrożenie rezolucji 30 czerwca.

Nazywając Iran „wiodącym państwowym sponsorem terroru”, Pompeo powiedział, że celem USA jest współpraca z Radą Bezpieczeństwa w celu przyjęcia rezolucji.

„Ale w przypadku, gdy tak się nie stanie, przypomnę światu, że urzędnicy administracji Obamy bardzo wyraźnie powiedzieli, że Stany Zjednoczone mają jednostronną zdolność do cofnięcia sankcji” - powiedział.

Porozumienie nuklearne z 2015 r. Zawiera przepis „cofnięcie”, który przywróciłby wszystkie sankcje ONZ wobec Iranu, które zostały zniesione lub złagodzone w przypadku naruszenia porozumienia nuklearnego.

Departament Stanu powiedział, że w swoim briefingu Hook wskazał na irańskie transfery broni i „pełny zakres złośliwej działalności Iranu, w tym bezpośredni atak na Arabię Saudyjską we wrześniu 2019 r.”, Co narusza obecne ograniczenia. Uderzenia dronów uderzyły w dwie saudyjskie instalacje naftowe 14 września, za które USA obwiniały Iran.

Ambasador Rosji ONZ, Wasilij Nebenzia, wyraźnie sprzeciwił się Moskwie wobec nowego embarga na broń dla Iranu i odrzucił jako „absurdalne” możliwość, że administracja Trumpa spróbuje skorzystać z przepisu „cofnięcia”.

Nebenzia powiedziała, że Stany Zjednoczone wycofały się z umowy i „nie mają prawa” korzystać z żadnego z jej postanowień.

Ale Pompeo i Craft upierają się, że rezolucja wyraźnie wyjaśnia, że USA zachowują prawo do skorzystania z postanowienia „wycofania”.

Dyplomaci powiedzieli, że na środowym briefingu odbyła się wymiana poglądów z USA z jednej strony i Rosją z drugiej.

Niektóre zachodnie rządy prywatnie obawiają się, że utrzymanie embarga na broń doprowadzi Iran do zniesienia inspektorów MAEA i pójścia naprzód w zakresie rozwoju broni nuklearnej.

W najnowszym raporcie MAEA stwierdzono, że Iran nadal zwiększa zapasy nisko wzbogaconego uranu, co stanowi naruszenie porozumienia nuklearnego z 2015 r.

Porozumienie nuklearne obiecało Iranowi zachęty ekonomiczne w zamian za ograniczenie programu nuklearnego, którego Teheran powiedział, że nie otrzymał, zwłaszcza od wycofania się USA w 2018 roku. Iran powoli i otwarcie naruszył ograniczenia nuklearne, aby spróbować naciskać na pozostałe narody w umowie o zwiększeniu zachęt do zrekompensowania rujnujących gospodarkę amerykańskich sankcji.

Projekt rezolucji USA, uzyskany przez The Associated Press, zakazałby Iranowi dostarczania, sprzedaży lub przekazywania wszelkiej broni lub powiązanych materiałów ze swojego terytorium po wygaśnięciu embarga 18 października.

Zakazałoby to również pozostałym 192 państwom członkowskim ONZ kupowania irańskiej broni lub zezwalania ich obywatelom na szkolenie, zapewnianie środków finansowych lub pomocy związanej z „dostawą, sprzedażą, transferem, produkcją, konserwacją lub używaniem broni i powiązanych materiałów” do Iranu chyba że uzyskają zgodę Rady Bezpieczeństwa z co najmniej 30-dniowym wyprzedzeniem.

Projekt upoważniałby wszystkie państwa członkowskie ONZ do kontroli ładunku wjeżdżającego na ich terytorium lub tranzytującego przez nie na lotniskach, w portach morskich i strefach wolnego handlu z Iranu lub kierującego się tam, jeżeli państwo członkowskie „ma uzasadnione podstawy, by sądzić, że ładunek” zawiera zakazane przedmioty.

Potępiłby również atak na Arabię Saudyjską z września 2019 r. „Przeprowadzony przez Iran” oraz potępił ataki na bazę wojskową w Iraku w Kirkuku i ambasadę USA w Bagdadzie w grudniu 2019 r. I potępiłby „transfery broni przez Iran do milicji i innych ugrupowań zbrojnych w regionie” i zażądałby, aby Iran natychmiast zaprzestał takich transferów.

____

Autorzy dyplomacji AP Matthew Lee w Waszyngtonie przyczynili się do powstania tego raportu.

zrodlo:apnews

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...