piątek, 3 lipca 2020

"Wiadomości twierdzące, że pożar nuklearny w Iranie pogłębia tajemnicę"

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) - wideo online i wiadomości rzekomo twierdzą, że ponoszą odpowiedzialność za pożar, który według analityków zniszczył fabrykę wirówek w irańskim podziemnym ośrodku nuklearnym Natanz, pogłębił tajemnicę w piątek wokół incydentu.

Wielorakie, odmienne twierdzenia samoopisującej się grupy zwanej „Gepardami Ojczyzny” obejmowały język używany przez kilka wygnanych irańskich organizacji opozycyjnych, a także koncentrowały się prawie całkowicie na programie nuklearnym Iranu, postrzeganym przez Izrael jako zagrożenie dla jego istnienia .

Odmienne wiadomości, a także fakt, że eksperci z Iranu nigdy wcześniej nie słyszeli o tej grupie, rodziły pytania o to, czy Natanz ponownie spotkał się z sabotażem obcego narodu, jak miało to miejsce podczas wybuchu wirusa komputerowego Stuxnet, który został opracowany przez USA i USA. Izrael.

„Jeśli zostanie udowodnione, że nasz kraj został zaatakowany przez cyberataki, odpowiemy” - ostrzega gen. Gholam Reza Jalali, szef irańskiej jednostki wojskowej odpowiedzialnej za zwalczanie sabotażu, wynika z raportu pod koniec czwartku agencji prasowej Mizan.

Irańscy urzędnicy starali się zlekceważyć pożar we wczesny czwartek, nazywając go „incydentem”, który dotknął „szopę przemysłową”. Jednak opublikowane zdjęcie i wideo transmitowane przez irańską państwową telewizję pokazały dwupiętrowy ceglany budynek ze śladami przypalenia i dachem najwyraźniej zniszczonym. Szczątki na ziemi i drzwi, które wyglądały na zdmuchnięte z zawiasów, sugerowały wybuch towarzyszący blaskowi .

Pożar rozpoczął się około 2 w nocy czasu lokalnego w północno-zachodnim rogu kompleksu Natanz w centralnej irańskiej prowincji Isfahan, zgodnie z danymi zebranymi przez amerykańskiego satelitę National Oceanic and Atmospheric Administration, który śledzi pożary z kosmosu.

Dwóch amerykańskich analityków, którzy rozmawiali z The Associated Press, opierając się na opublikowanych zdjęciach i zdjęciach satelitarnych, zidentyfikowało dotknięty budynek jako nowe centrum montażu wirówek Iranu w Natanz. Irańscy urzędnicy nuklearni nie odpowiedzieli na prośbę AP o komentarz na temat ustaleń analityków.

Zanim wiadomość o pożarze została upubliczniona, perska służba BBC twierdzi, że jej dziennikarze otrzymali e-maile od samozwańczych „Gepardów Ojczyzny”, twierdzących o ataku na Natanz.

W filmie stwierdzono, że grupa zawierała „żołnierzy z serca organizacji bezpieczeństwa reżimu”, którzy chcieli powstrzymać Iran od zakupu broni nuklearnej. Iran od dawna utrzymuje swój program atomowy dla celów pokojowych. Jednak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej powiedziała, że Iran „przeprowadził działania związane z opracowaniem jądrowego urządzenia wybuchowego” w ramach „ustrukturyzowanego programu” do końca 2003 r.

Film i jedno pisemne oświadczenie odnosiły się również do Najwyższego Przywódcy Ajatollaha Alego Chamenei jako „zahhak”, potwora w perskim folklorze. Ale ton wiadomości był sprzeczny: jedna z terminologią często kojarzyła się z irańską grupą emigracyjną Mujahedeen-e-Khalq, a wideo najwyraźniej pokazuje irańską szyicką teokrację jako gorszą od rządów Shaha Mohammada Rezy Pahlaviego. Wideo zawierało również część nacjonalistycznej piosenki „Ey Iran”, którą śpiewają zarówno reformiści, jak i grupy opozycyjne.

MEK i zwolennicy wygnanego syna szacha, księcia Rezy Pahlaviego, nie odpowiedzieli na prośby o komentarz. AP nie otrzymał odpowiedzi na wiadomość e-mail wysłaną na jeden adres powiązany z oświadczeniami „Gepardy ojczyzny”.

Nazwa rzekomej grupy, „Gepardy Ojczyzny”, również wydawała się dziwna, biorąc pod uwagę, że „gepardy” to pseudonim irańskiego narodowego klubu piłkarskiego. Ronen Bergman, izraelski dziennikarz, który współpracuje z The New York Times i opublikował książkę o Mossadzie zatytułowaną „Powstań i zabij najpierw”, zastanawiał się, dlaczego irańska grupa opozycyjna tak się nazywa.

„Jest wysoce nieprawdopodobne, aby poważny ruch opozycyjny użyłby takiej nazwy, co prawdopodobnie jest dokładnie tym, co wymyślili ludzie, aby ludzie myśleli”, napisał Bergman w piątek na Twitterze po angielsku, nie rozwijając się. On również tweetował podobne przesłanie po hebrajsku.

Podejrzenie o incydent natychmiast padło na Izrael, w tym w komentarzu opublikowanym przez państwową agencję informacyjną IRNA w czwartek.

Meir Javedanfar, wykładowca Iranu w Interdyscyplinarnym Centrum w Herzliya w Izraelu, który oglądał wideo „Gepardy ojczyzny”, powiedział, że każda grupa domowa, która zdołała przeniknąć do silnie strzeżonych obiektów nuklearnych w Iranie, prawdopodobnie nie zaryzykuje schwytania za rozpowszechnianie takiego wideo. Powiedział „trudno jest wiedzieć”, czy izraelski Mossad lub inna zagraniczna agencja wywiadu wyprodukowała wideo

„Izrael nie jest jedynym krajem na świecie, w którym mówi się po persku”, powiedział Javedanfar. „Może to być zagraniczna agencja wywiadowcza, aby zasiać niezgodę w Iranie ... a może to fałszywa flaga reżimu irańskiego w celu stłumienia.”

Film nazwał go jednak miejscem nuklearnym w Kashan, a nie Natanz. Kashan to pobliskie miasto, w którym kiedyś mieszkała duża, historyczna społeczność żydowska. Irańczycy jednolicie nazywają miejsce nuklearne Natanz.

Zniszczenie zakładu montażu wirówek może znacznie wpłynąć na zdolność Iranu do szybszego wzbogacania większych ilości uranu, co byłoby celem dla Izraela lub USA

Iran rozpoczął eksperymenty z zaawansowanymi modelami wirówek po tym, jak USA jednostronnie wycofały się z umowy nuklearnej Teheranu z mocarstwami światowymi w 2015 roku. Jednak Iran potrzebował lat, aby udoskonalić swoje wirówki IR-1 pierwszej generacji, zakupione od sieci czarnorynkowego pakistańskiego naukowca AQ Khana. Nie jest jasne, czy Iran ma inny obiekt montażowy podobnej wielkości.

Fakt, że pożar w Natanz pojawia się również w niecały tydzień po eksplozji w rejonie na wschód od Teheranu, który zdaniem analityków kryje podziemny system tuneli i miejsca produkcji rakiet, również budzi podejrzenia.

„To drugi tajemniczy incydent w ostatnim tygodniu w krytycznym obiekcie w Iranie”, powiedziała prywatna firma wywiadowcza Stratfor z Teksasu. „W rzeczywistości każda z nich mogła być wynikiem działania grupy krajowej z lub bez wsparcia zagranicznego, bądź też cyberataku w USA lub Izraelu”.

Stratfor ostrzegł: „Jeśli trwają kampanie ze strony Stanów Zjednoczonych, Izraela i / lub lokalnych grup w Iranie, Iran prawdopodobnie ostatecznie zareaguje w naturze, potencjalnie przeciwko zachodnim celom w Zatoce Perskiej”.

___

Współtworzył go pisarz Joseph Krauss w Jerozolimie.

zrodlo:miziaforum.com

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...