piątek, 18 grudnia 2020

"Iran buduje podziemną elektrownię jądrową w obliczu napięć w USA!!!!"

 

Zdjęcie satelitarne Maxar Technologies z 11 grudnia 2020 r. Przedstawia budowę irańskiego obiektu jądrowego Fordo. Iran rozpoczął budowę na miejscu w swoim podziemnym obiekcie jądrowym w Fordo pośród napięć z USA w związku z programem atomowym - zdjęcia satelitarne uzyskane w piątek, 18 grudnia 2020 r., Przez The Associated Press. (Maxar Technologies przez AP) DUBAI, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) - Iran rozpoczął budowę na miejscu w swoim podziemnym obiekcie jądrowym w Fordo pośród napięć z USA w związku z programem atomowym, zdjęcia satelitarne uzyskane w piątek przez The Associated Press. Iran nie przyznał publicznie żadnej nowej konstrukcji w Fordo, której odkrycie przez Zachód w 2009 roku miało miejsce we wcześniejszej rundzie, zanim światowe mocarstwa zawarły umowę nuklearną z Teheranem w 2015 roku. Chociaż cel budowy pozostaje niejasny, jakiekolwiek prace w Fordo prawdopodobnie wywołają nowe obawy w ostatnich dniach administracji Trumpa przed inauguracją prezydenta elekta Joe Bidena. Już teraz Iran buduje swój obiekt jądrowy w Natanz po tajemniczej eksplozji w lipcu, którą Teheran opisał jako atak sabotażowy.

„Wszelkie zmiany na tej stronie będą uważnie obserwowane jako znak, w jakim kierunku zmierza irański program nuklearny” - powiedział Jeffrey Lewis, ekspert z James Martin Center for Nonproliferation Studies w Middlebury Institute of International Studies, który bada Iran. Misja Iranu w ONZ nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, której inspektorzy przebywają w Iranie w ramach porozumienia nuklearnego, również nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz. Jak dotąd MAEA nie ujawniła publicznie, czy Iran poinformował ją o jakichkolwiek pracach budowlanych w Fordo. Budowa zakładu Fordo rozpoczęła się pod koniec września. Zdjęcia satelitarne uzyskane z Maxar Technologies przez AP pokazują, że budowa ma miejsce w północno-zachodnim narożniku terenu, w pobliżu świętego szyickiego miasta Kom, około 90 kilometrów (55 mil) na południowy zachód od Teheranu. Zdjęcie satelitarne z 11 grudnia pokazuje coś, co wydaje się być wykopanym fundamentem budynku z dziesiątkami filarów. Takie filary można wykorzystać w budownictwie do podparcia budynków w strefach trzęsień ziemi. Plac budowy znajduje się na północny zachód od podziemnego obiektu Fordo, zbudowanego głęboko w górach, aby chronić go przed potencjalnymi nalotami. Witryna znajduje się w pobliżu innych budynków pomocniczych i badawczo-rozwojowych w Fordo. Wśród tych budynków jest Narodowe Centrum Technologii Próżniowych Iranu. Technologia próżniowa jest kluczowym elementem irańskich wirówek z gazem uranowym, które wzbogacają uran. Konto na Twitterze o nazwie Observer IL opublikowało na początku tego tygodnia zdjęcie Fordo przedstawiające konstrukcję, powołując się na pochodzącą z Koreańskiego Instytutu Badań Lotniczych w Korei Południowej.

AP dotarł później do użytkownika Twittera, który przedstawił się jako emerytowany żołnierz izraelskich sił zbrojnych z wykształceniem inżynierskim. Poprosił, aby jego nazwisko nie było publikowane w kontekście poprzednich gróźb, które otrzymał w Internecie. Korea Aerospace Research Institute potwierdził zrobienie zdjęcia satelitarnego. Trump w 2018 jednostronnie wycofał Stany Zjednoczone z umowy nuklearnej Iranu, w której Teheran zgodził się ograniczyć wzbogacanie uranu w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych. Trump przytoczył irański program rakiet balistycznych, jego politykę regionalną i inne kwestie związane z wycofaniem się z porozumienia, chociaż umowa skupiała się całkowicie na programie atomowym Teheranu. Kiedy Stany Zjednoczone zaostrzyły sankcje, Iran stopniowo i publicznie porzucił limity umowy, ponieważ seria eskalujących incydentów doprowadziła oba kraje na skraj wojny na początku roku. Napięcia nadal są wysokie. W ramach umowy nuklearnej z 2015 roku Iran zgodził się zaprzestać wzbogacania uranu w Fordo i zamiast tego uczynić go „centrum jądrowym, fizycznym i technologicznym”. „Ta lokalizacja była głównym punktem spornym w negocjacjach prowadzących do porozumienia nuklearnego z Iranem” - powiedział Lewis. „Stany Zjednoczone nalegały, aby Iran go zamknął, podczas gdy najwyższy przywódca Iranu powiedział, że utrzymanie tego jest czerwoną linią”. Od czasu upadku umowy Iran wznowił tam wzbogacanie się. Osłonięty górami obiekt otoczony jest również działami przeciwlotniczymi i innymi fortyfikacjami. Jest mniej więcej wielkości boiska piłkarskiego, wystarczająco dużego, aby pomieścić 3000 wirówek, ale wystarczająco małego i utwardzonego, aby skłonić urzędników USA do podejrzenia, że ​​miało ono cel wojskowy, kiedy ujawnili to miejsce publicznie w 2009 roku. Obecnie Iran wzbogaca uran do 4,5%, z naruszeniem ustalonego w porozumieniu limitu 3,67%. Parlament Iranu przyjął ustawę, która wymaga, aby Teheran wzbogacił się nawet o 20%, co jest krótkim technicznym krokiem od 90% poziomu broni. Ustawa wyrzuciłaby także inspektorów MAEA.

Eksperci twierdzą, że Iran ma teraz wystarczającą ilość nisko wzbogaconego uranu zgromadzonego na co najmniej dwie bronie jądrowe, jeśli zdecyduje się je ścigać. Iran od dawna utrzymuje, że jego program nuklearny jest pokojowy. Podczas gdy prezydent Iranu Hassan Rouhani sprzeciwił się ustawie, później Rada Strażników tego kraju poprawiła ją i zatwierdziła. Ustawa ma na celu wywarcie presji na narody europejskie, aby uwolniły się od paraliżujących sankcji USA.

W międzyczasie irański naukowiec, który niedawno stworzył swój wojskowy program nuklearny dwie dekady temu, zginął w strzelaninie poza Teheranem. Iran obwinił Izrael, który od dawna był podejrzewany o zabijanie irańskich naukowców zajmujących się energią jądrową w ciągu ostatniej dekady, za atak. Izrael nie skomentował ataku.

 

zrodlo:apnews

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...