Na początku każdego roku organizacja „ Open Doors ” podsumowuje prześladowania i dyskryminację chrześcijan na całym świecie. Ta równowaga jest bardzo niepokojąca, ponieważ od wybuchu pandemii Covid krzywa statystyczna wzrosła jeszcze bardziej niż w przypadku Corony. Wynika to z listy 50 krajów z najbardziej widocznymi prześladowaniami, opublikowanej niedawno przez Open Doors.
Afryka wyróżnia się bardzo dramatycznym wzrostem: 19 z 50 krajów znajduje się w Afryce, a cztery kraje afrykańskie znajdują się w okrutnej dziesiątce. Co szósty chrześcijanin na czarnym kontynencie zostaje zaatakowany i można to potraktować dosłownie. Jak pisze organizacja, przemoc wobec Kościoła w Afryce Subsaharyjskiej wzrosła o 30% w ciągu ostatnich dwóch lat. Cztery z pięciu najbardziej brutalnych prześladowań również dotyczą południowej Afryki. Wśród nich Nigeria, gdzie 10 chrześcijan zostało ściętych przez Państwo Islamskie (IS) w Boże Narodzenie 2019 r., A następnie Pakistan, Demokratyczna Republika Konga, Mozambik i Kamerun. To pierwszy raz, kiedy Demokratyczna Republika Konga miała smutny zaszczyt znaleźć się w pierwszej pięćdziesiątce.Republika znajduje się na 40. miejscu ze względu na nadużycia alianckich sił demokratycznych (ADF). Raport ONZ z zeszłego roku oskarżył tę związaną z ISIS grupę zbrodni wojennych i innych zbrodni przeciwko ludzkości. Od początku 2019 roku ADF zabił ponad 1000 chrześcijan.
Ze względu na nasilone ataki islamskich ekstremistów Mozambik również znalazł się w pierwszej pięćdziesiątce, po raz pierwszy od 1993 r. W prowincji Cabo Delgado od 2017 r. Miało miejsce ponad 600 ataków, w których zginęło ponad 1150 osób. Odpowiedzialne za to jest odgałęzienie Al-Shabaab, grupy, która chce narzucić prowincji prawo szariatu. Jan Gouws, dyrektor Open Doors w Republice Południowej Afryki, jest bardzo zaniepokojony rozprzestrzenianiem się prześladowań chrześcijan w Afryce w związku z rozprzestrzenianiem się islamskich bojowników, radykalnych ideologii i ekstremistycznych ataków. Pandemia zwiększyła istniejącą społeczną, ekonomiczną i etniczną wrażliwość milionów chrześcijan na całym świecie. Badania sugerują, że stosowane jest wyłączenie Covid-19by dalej szerzyć islamski ekstremizm na południe od Sahary. W regionie Sahelu niesprawiedliwość i gorzka bieda napędzają islamski ekstremizm.
Według Komisji Praw Człowieka ponad 85 szkół w Burkina Faso, Mali i Nigrze zostało zaatakowanych między styczniem a lipcem ubiegłego roku, pomimo Covid-19. Chrześcijanie wszczęli alarm, ponieważ zasady Korony czyniły ich łatwymi celami, zwłaszcza że siły bezpieczeństwa wydają się współpracować z rabusiami. W Meksyku i innych krajach Ameryki Łacińskiej walka z wirusem utrudniła nawet kontrolowanie przestępczości zorganizowanej, ponieważ gangi narkotykowe w czterech regionach Meksyku wprowadziły własne zasady i ograniczenia dotyczące godziny policyjnej Covid. W Kolumbii zorganizowane gangi przestępcze wykorzystały nawet pandemię, nadużywając stanowych przepisów i ograniczeń dotyczących godziny policyjnej dla własnych celów. „Open Doors” uważa to za przerażająceże globalna pandemia jest wykorzystywana do nasilenia prześladowań chrześcijan i odmówienia im niezbędnej pomocy w nagłych wypadkach. Gouws zapewnia chrześcijan na całym świecie, że jego organizacja będzie nadal bronić swoich praw i wolności religijnej i że nigdy nie powinni czuć się samotni ani opuszczeni.
Lista
W pierwszej piątce z 50 krajów ponad 309 milionów chrześcijan na całym świecie - jeden na ośmiu w 74 krajach - jest prześladowanych za swoje przekonania. A oto dziesięć krajów „czołowych” na liście: Korea Północna, Afganistan, Somalia, Libia, Pakistan, Erytrea, Jemen, Iran, Nigeria i Indie.
Źródło: Reactienieuws
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz