Naukowcy z Niemiec stworzyli znaczące ulepszenie narzędzia do edycji genów CRISPR / Cas9, które umożliwia obecnie naukowcom zajmującym się genetyką edycję do 12 genów roślin jednocześnie.
Wprowadzenie zmian w dwunastu genach jednocześnie było wcześniej niemożliwe do wykonania poza bardzo ograniczonym zestawem okoliczności obejmujących pojedyncze geny lub małe grupy genów u roślin.
Dzięki pracy naukowców z Martin Luther University Halle-Wittenberg (MLU) i Leibniz Institute of Plant Biochemistry (IPB) możliwa jest teraz edycja wielu genów roślin, co pozwala im wyeliminować zbędne geny w znacznie szybszym tempie niż wcześniej myśl jest możliwa.
Na początku badań genetycznych wysunięto teorię, że jeden gen kontroluje jedną cechę. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach ludzkość rozwinęła zrozumienie genetyki i obecnie rozumie się, że interakcje między genami również odgrywają znaczącą rolę w ekspresji cech genetycznych.
Obecnie rozumie się również, że w wyniku nakładającej się ekspresji dochodzi do licznych redundancji, co oznacza, że jeden gen można „wyłączyć” bez zauważalnego wpływu na daną roślinę.
Najnowszy przełom pozwala genetykom i badaczom na znacznie skuteczniejsze celowanie w te nadmiarowości, przeprowadzając analizę genetyczną, jednocześnie wykluczając potrzebę posiadania wielopokoleniowych mutacji roślin w celu jednoczesnej edycji więcej niż garstki zbędnych lub anomalnych genów. , znacznie przyspieszając ważne badania.
Niemieccy badacze przeprowadzili eksperymenty na rzeżuchy pospolitej (Arabidopsis thaliana) i dzikiej roślinie tytoniowej Nicotiana benthamiana i odkryli, że nawet osiem genów można wyłączyć jednocześnie w roślinach tytoniu i do dwunastu w przypadku rzeżuchy thale.
„O ile wiem, nasza grupa jako pierwsza z powodzeniem zajęła się tak wieloma genami docelowymi naraz. Może to umożliwić przezwyciężenie nadmiarowości genów” - mówi genetyk roślin dr Johannes Stuttmann z Instytutu Biologii MLU. .
Nowa aktualizacja technologii CRISPR oznacza, że w przyszłości naukowcy będą mogli testować losowe kombinacje kilku genów jednocześnie, aby szukać nadmiarowości i potencjalnie dokonać kolejnych przełomów w uprawach, a potencjalnie nawet w badaniach biomedycznych.
/przetlumaczono przez GR translator Google
zrodlo:https://www.rt.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz