sobota, 6 marca 2021

"Papież Franciszek spotyka się z najwyższym szyickim duchownym w Iraku"

 NAJAF, Irak (AP) - Papież Franciszek spotkał się w sobotę z Wielkim Ajatollahem Alim al-Sistani, jednym z najwyższych duchownych szyickiego islamu, w świętym mieście Nadżaf w Iraku, aby przekazać przesłanie o pokojowym współistnieniu, wzywając muzułmanów do przyjęcia długiej irackiej -wiązana mniejszość chrześcijańska.



Historyczne spotkanie w skromnym domu al-Sistaniego trwało miesiące, a każdy szczegół był szczegółowo omawiany i negocjowany między biurem ajatollaha a Watykanem.


Kiedy nadszedł czas, 84-letni konwój papieża, prowadzony przez kuloodporny pojazd, podjeżdża wąską i wysadzaną kolumnami Rasool Street, której kulminacją jest świątynia Imam Ali o złotej kopule, jedna z najbardziej szanowanych witryn na świecie dla szyitów. Następnie przeszedł kilka metrów (jardów) do skromnego domu al-Sistaniego, który duchowny wynajmował od dziesięcioleci.


Grupa Irakijczyków w tradycyjnych strojach powitała go na zewnątrz. Kiedy zamaskowany Franciszek wszedł do drzwi, kilka białych gołębi zostało wypuszczonych na znak pokoju.



Spotkanie za zamkniętymi drzwiami miało poruszyć kwestie nękające mniejszość chrześcijańską w Iraku. Al-Sistani jest głęboko szanowaną postacią w Iraku z większością szyicką, a jego opinie na tematy religijne i inne są poszukiwane przez szyitów na całym świecie.


Dla malejącej mniejszości chrześcijańskiej w Iraku pokaz solidarności ze strony al-Sistaniego może pomóc zabezpieczyć swoje miejsce w Iraku po latach wysiedleń - i mają nadzieję, że złagodzą zastraszanie ze strony szyickich milicjantów przeciwko ich społeczności.


Wizyta była transmitowana na żywo w irackiej telewizji, a mieszkańcy oklaskiwali spotkanie dwóch szanowanych przywódców religijnych.


„Z radością witamy wizytę papieża w Iraku, a zwłaszcza w świętym mieście Nadżaf i jego spotkanie z Wielkim Ajatollahem Ali Al-Sistani” - powiedział mieszkaniec Nadżafu Haidar Al-Ilyawi. „To historyczna wizyta i mam nadzieję, że będzie ona dobra dla Iraku i jego mieszkańców”.


Franciszek przybył do Iraku w piątek i spotkał się z wyższymi rangą urzędnikami rządowymi podczas pierwszej w historii papieskiej wizyty w tym kraju, mającej na celu promowanie jego wezwania do większego braterstwa między wszystkimi narodami. Jest to również jego pierwsza podróż międzynarodowa od początku pandemii koronawirusa, a jego sobotnie spotkanie było pierwszym spotkaniem papieża z wielkim ajatollahem.



W kilku przypadkach, gdy wypowiadał się o swojej opinii, notorycznie samotny al-Sistani zmienił bieg współczesnej historii Iraku.


W latach po inwazji kierowanej przez Stany Zjednoczone w 2003 roku wielokrotnie głosił spokój i powściągliwość, gdy szyicka większość została zaatakowana przez al-Kaidę i innych sunnickich ekstremistów. Niemniej jednak kraj pogrążył się w latach przemocy na tle religijnym.


Jego fatwa z 2014 r., Czyli edykt religijny, wzywający zdrowych mężczyzn do przyłączenia się do sił bezpieczeństwa w walce z grupą Państwa Islamskiego, zwiększył szeregi szyickich milicji, z których wiele jest ściśle powiązanych z Iranem. W 2019 roku, gdy w kraju doszło do antyrządowych demonstracji, jego kazanie doprowadziło do dymisji ówczesnego premiera Adila Abdula-Mahdiego.


Irakijczycy z zadowoleniem przyjęli tę wizytę i międzynarodową uwagę, jaką poświęciła temu krajowi, który walczy o odzyskanie sił po dziesięcioleciach wojny i niepokojów. Irak ogłosił zwycięstwo nad grupą Państwa Islamskiego w 2017 roku, ale nadal obserwuje się sporadyczne ataki.


Widział również niedawne ataki rakietowe wspieranych przez Iran bojówek na amerykańskie obiekty wojskowe i dyplomatyczne, a następnie naloty amerykańskie na cele milicji w Iraku i sąsiedniej Syrii. Przemoc jest związana z impasem między Stanami Zjednoczonymi a Iranem po wycofaniu się Waszyngtonu z porozumienia nuklearnego z 2015 r. I nałożeniu przez niego wyniszczających sankcji na Iran.


___


Winfield zameldował z Ur w Iraku. Swój wkład wniósł pisarz Associated Press Samya Kullab w Bagdadzie.

przetlumaczono przez translator googl GR

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"Rozejm Izraela z Hezbollahem wchodzi w życie Rozejm wynegocjowany przez USA został ogłoszony we wtorek po napiętych negocjacjach"

Zniszczony budynek w Bejrucie 25 listopada 2024 r. © Houssam Shbaro / Anadolu / Getty Images Zawieszenie broni między Izraelem a libańską g...