niedziela, 5 września 2021

"Cały świat, w tym Rosja i Chiny, muszą uniemożliwić terrorystom wykorzystywanie Afganistanu do ataków za granicą "– szef NATO

 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Moskwa i Pekin powinny zostać włączone do globalnych wysiłków mających na celu powstrzymanie grup terrorystycznych przed wykorzystywaniem rządzonego przez talibów Afganistanu jako miejsca do przeprowadzania ataków za granicą.

Whole world, including Russia and China, must prevent terrorists from using Afghanistan for attacks abroad – NATO chief

„Zgadzam się, że cała społeczność międzynarodowa, w tym Rosja i Chiny, musi pracować, aby zapobiec sytuacji, w której grupy terrorystyczne mogą swobodnie działać i przygotowywać, organizować, planować i finansować ataki na nasze własne kraje w Afganistanie” – powiedział Stoltenberg Telegraph.


Szef NATO powtórzył słowa brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Dominica Raaba, który powiedział w zeszłym miesiącu, że kraje takie jak Rosja i Chiny będą musiały zostać sprowadzone, aby pomóc w kontroli sytuacji w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów.


Prezydent Rosji Władimir Putin i jego chiński odpowiednik Xi Jinping rozmawiali przez telefon o Afganistanie tydzień po zdobyciu Kabulu przez talibów. Przywódcy zgodzili się wspólnie pracować nad zapobieganiem niestabilności rozprzestrzeniającej się z Afganistanu, a także zwalczaniem terroryzmu i handlu narkotykami.

Po przejęciu władzy przez talibów w kraju odrodziła się prowincja Chorasan Państwa Islamskiego (ISIS-K), filia Państwa Islamskiego (IS, dawniej ISIS) w Afganistanie oraz Al-Kaida.


W rozmowie z Telegraph Stoltenberg przyznał, że zwycięstwo talibów było związane z faktem, że państwa członkowskie NATO zdecydowały się wycofać swoje wojska z Afganistanu.


Wyszkolona przez NATO armia afgańska w dużej mierze rozproszyła się w obliczu ofensywy talibów, pozostawiając bojownikom przechwycenie sporych zapasów sprzętu wojskowego, w tym drogiej broni i sprzętu wyprodukowanego w USA.


„Myślę, że brak wsparcia logistycznego dla afgańskich sił bezpieczeństwa był jednym z głównych powodów tego nagłego upadku” – powiedział szef NATO. Dodał, że wojskom rządowym brakowało wynagrodzenia i amunicji, a „nie było jasnych planów obrony kraju”.


Sojusz pod przywództwem USA musi wyciągnąć wnioski ze swojej prawie 20-letniej misji w Afganistanie, która powinna być „jasna i szczera w kwestii niepowodzeń i tego, co nie zadziałało”, powiedział Stoltenberg.


Bojownicy zdobyli stolicę Afganistanu, Kabul, 15 sierpnia, zmuszając prezydenta Ashrafa Ghaniego do ucieczki za granicę i skłaniając wiele krajów zachodnich do gorączkowej ewakuacji swoich obywateli i lokalnych pomocników. Szybka ofensywa talibów przebiegała równolegle z końcowym etapem wycofywania wojsk USA, który zakończył się 30 sierpnia.


Dramatyczne wydarzenia w Afganistanie na nowo rozgorzały rozmowy o powołaniu własnych sił szybkiego reagowania UE, niezależnych od NATO. Stoltenberg z zadowoleniem przyjął więcej wysiłków na rzecz wzmocnienia obrony Europy, ale argumentował, że takie siły „nigdy nie mogą zastąpić NATO i musimy upewnić się, że Europa i Ameryka Północna połączą się”. Powiedział, że każda próba osłabienia tej więzi osłabi NATO i podzieli Europę.

Przetlumaczyla GR przez translator Googgle

zrodlo:https://www.rt.com/russia/534008-nato-taliban-china-afghanistan/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...