niedziela, 3 października 2021

"Opuszczona przez Stany Zjednoczone baza Bagram podobno działa po raz pierwszy od dwóch miesięcy, gdy krążą plotki o chińskiej obecności wojskowej"

Lotnisko Bagram, niegdyś podpora kierowanej przez USA misji NATO w Afganistanie, ma być ponownie zasilane i obsługujące samoloty. Mówi się, że w sprawę zaangażowane są obce siły, z palcami wycelowanymi w Chiny, które zaprzeczają przyglądaniu się bazie.

US-abandoned Bagram base reportedly operational for first time in two months, as rumors swirl of Chinese military presence

Zdjęcie udostępnione w mediach społecznościowych rzekomo pokazuje bazę w niedzielną noc z włączonymi reflektorami. Mówi się, że w ostatnich godzinach na lotnisku wylądowało i wystartowało kilka samolotów. Jeśli zostanie to potwierdzone, byłby to pierwszy raz, kiedy Bagram obsługiwał samoloty od prawie 50 dni, co oznacza znaczący rozwój.

Baza została opuszczona przez wojska amerykańskie na początku lipca, gdy Pentagon przygotowywał się do wycofania większości swoich wojsk z Afganistanu. Planowano, że afgański rząd go utrzyma, ale późniejszy upadek reżimu w sierpniu sprawił, że Bagram znalazł się w rękach talibów.


Istnieją wątpliwości, czy ruch bojowników ma wiedzę specjalistyczną, aby w pełni zarządzać bazą, a nawet potrzebuje jej, więc zakłada się, że wznowienie ruchu lotniczego oznacza zaangażowanie obcego mocarstwa. Palce zostały natychmiast skierowane na Chiny jako prawdopodobnego nowego operatora Bagram, mimo że Pekin wcześniej oświadczył, że nie ma zamiaru rozmieszczać wojsk w Afganistanie.


Na początku września indyjska gazeta twierdziła, że ​​przywódcy talibów prowadzą rozmowy z Pakistanem i Chinami na temat przyszłości baz lotniczych w Afganistanie i że Bagram miał zostać przekazany chińskim operatorom. Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin odrzucił raport jako „czysto fałszywe wiadomości”.


W niedzielę talibowie zaprzeczyli, że w Bagram była jakakolwiek chińska obecność wojskowa. Niektóre raporty spekulowały, że baza mogła zostać oświetlona w nocy ze względów bezpieczeństwa z powodu walk, które toczyły się w okolicy.


Decyzja o opuszczeniu lotniska Bagram jest drażliwym problemem dla administracji Bidena. Krytycy republikańscy twierdzą, że wojsko amerykańskie powinno było je zatrzymać i wykorzystać do ewakuacji żołnierzy i sojuszników z Afganistanu, zamiast polegać na międzynarodowym lotnisku w Kabulu.


Wyżsi urzędnicy Pentagonu odrzucili to rozumowanie, mówiąc, że zabezpieczenie Bagram i 40-kilometrowego odcinka ziemi oddzielającego je od stolicy Afganistanu wymagałoby znacznie większej liczby żołnierzy niż limit 650, do którego dążył. Byłoby to naruszeniem umowy o wycofaniu, którą USA zawarły z talibami za prezydenta Donalda Trumpa, czyniąc żołnierzy gotowymi celem ataków bojowników.


Przejęcie przez Chińczyków bazy, która stała się symbolem trwającej dwie dekady amerykańskiej okupacji Afganistanu, przewidziała Nikki Haley, ambasador USA przy ONZ z czasów Trumpa. W rozmowie z Fox News stwierdziła, że ​​Pekin „wykona ruch dla Bagrama” w ramach szerszej strategii „wykorzystania Pakistanu, aby stać się silniejszym, by walczyć z Indiami”.

Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/536465-bagram-airfield-lights-photo/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...