(Natural News) Amerykańscy paleontolodzy odkryli niedawno najstarsze na świecie kamienne narzędzia, które, jak się uważa, zostały wyrzeźbione około 3,3 miliona lat temu w okresie pliocenu.
Smithsonian Magazine poinformował, że zestaw rzeźbionych narzędzi został odkryty na stanowisku Lomekwi 3 w West Turkana w Kenii. Łącznie 149 narzędzi obejmuje młoty, kowadła i rzeźbione kamienie. Kamienne narzędzia były rzekomo używane do przygotowywania posiłków, takich jak rozłupywanie orzechów i bulw oraz rzeźbienie powalonych pni drzew na jadalne owady.
Przed odkryciem narzędzi kamiennych z Lomekwi najwcześniejsze podobne dowody pochodziły z etiopskich złóż, które znaleziono w pobliżu skamieniałych szczątków pierwszych przedstawicieli Homo habilis, których nazwa pochodzi od ich wyjątkowej zdolności do używać rąk do produkcji narzędzi. Habilis opiera się na łacińskim słowie, które oznacza „poręczny” lub „zręczny”.
Odkrycie kwestionuje dotychczasową ideę ewolucyjnego pochodzenia ludzkości. W artykule opublikowanym w „Nature” z maja 2015 r. autorzy badań Sonia Harmand i Jason Lewis napisali, że znaleziska w Lomekwi 3 „wyprzedzają przemysł olduwański o 700 000 lat i wyznaczają nowy początek znanych danych archeologicznych”. Olduwajski to termin archeologiczny używany w odniesieniu do najwcześniejszego przemysłu archeologicznego z narzędziami kamiennymi w prehistorii.
Narzędzia Olduwa były używane w okresie dolnego paleolitu, 2,6 miliona lat temu aż do 1,7 miliona lat temu, przez starożytne hominidy w dużej części Afryki, Azji Południowej, Bliskiego Wschodu i Europy. Za tym przemysłem technologicznym pojawił się bardziej wyrafinowany przemysł aszelski. (Powiązane: Wrodzona pomysłowość: Etiopczycy wykopują starożytne kamienne narzędzia, jedne z najstarszych, jakie kiedykolwiek odkryto, liczące ponad 2,58 miliona lat.)
„Te narzędzia rzucają światło na nieoczekiwany i wcześniej nieznany okres zachowania homininów i mogą nam powiedzieć wiele o rozwoju poznawczym naszych przodków, których nie możemy zrozumieć na podstawie samych skamielin. Nasze odkrycie obala wieloletnie założenie, że H. habilis był pierwszym producentem narzędzi” – powiedział Harmand.
Lewis dodał: „To odkrycie kwestionuje pogląd, że główni bohaterowie, którzy czynią nas ludźmi – robienie kamiennych narzędzi, jedzenie większej ilości mięsa, być może używanie języka – wszyscy ewoluowali jednocześnie w sposób przerywany, w pobliżu początków rodzaju Homo. Założenie było takie, że tylko nasza linia dokonała skoku poznawczego, uderzając o siebie kamieniami, aby oddzielić ostre płatki, i że to było podstawą naszego ewolucyjnego sukcesu”.
Kto wyprodukował narzędzia znalezione w Lomekwi 3?
Odkrycie dokonane przez Harmanda, Lewisa i ich kolegów w Kenii zrewolucjonizowało archeologię i zmusiło historię do przepisania. Jednak stawia dwa pytania: kto wyprodukował narzędzia i jak są one powiązane z narzędziami z kamienia Olduwa?
Antropolodzy zakładali, że jako pierwsze takie narzędzia opracowały osobniki z rodzaju Homo, przodkowie współczesnego H. sapiens. Jednak H. habilis – pierwsze hominidy, które wyrabiały kamienne narzędzia – pojawiły się dopiero setki lat później.
Harman i Lewis wskazali na dwóch możliwych twórców narzędzi kamiennych z Lomekwi. Jednym z nich jest platyops Kenyanthropus zidentyfikowany przez paleontologa Meave Leakey i jej współpracowników, a drugi to nieznany członek rodzaju ludzkiego, który kiedyś żył na tym obszarze. (Powiązane: Naukowcy znajdują nowego tajemniczego przodka człowieka, którego DNA pozostaje w dzisiejszych ludziach.)
Kolejnym pytaniem, które się pojawiło, jest związek między narzędziami Olduwa a wcześniejszymi odpowiednikami Lomekwi. Narzędzia znalezione w Kenii uderzano o siebie, aby oderwać odłamki kamienia w procesie zwanym knappingiem. „Można powiedzieć, że te blizny [na narzędziach z kamienia] są zorganizowane” – powiedział Harmand.
Istnieją dwa możliwe sposoby wykonania narzędzi Lomekwi w oparciu o dalszą analizę blizn po narzędziach i próby odtworzenia ich produkcji. Po pierwsze, osoba mogła postawić kamień na płaskiej skale i odłupać go innym kamieniem, podobnie jak młotkiem i kowadłem. Po drugie, mogli trzymać kamień dwiema rękami i uderzać nim o płaską skałę, odłupując małe kawałki.
Oldowawscy ślusarze używali innej metody wytwarzania narzędzi kamiennych. W każdej ręce trzymali kamień i uderzali oba razem z odpowiednią siłą pod odpowiednim kątem – co wymagałoby większej zręczności.
Harmand powiedział: „Wysunęliśmy się tak daleko od tego odkrycia, że musimy spróbować połączyć kropki z tym, co wiemy, że dzieje się we wczesnym Olduan”.
Discoveries.news zawiera więcej artykułów o znaleziskach w Lomekwi i innych rewelacjach archeologicznych.
Przetlumaczyla GR przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/2021-11-05-researchers-find-worlds-oldest-stone-tools-kenya.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz