Canberry i Tokio zobowiązały się do zacieśnienia współpracy między swoimi siłami zbrojnymi po rocznych rozmowach
„Przełomowe” porozumienie w sprawie obrony zostało podpisane przez rządy Australii i Japonii w obliczu narastających napięć z Chinami w regionie Azji i Pacyfiku. Pakt przewiduje, że oba narody zobowiązują się do wzajemnego dostępu wojskowego.
W czwartek australijski premier Scott Morrison i japoński premier Fumio Kishida odbyli wirtualne spotkanie, aby napisać na papierze umowę o wzajemnym dostępie.
„Japonia jest naszym najbliższym partnerem w Azji, o czym świadczy nasze specjalne partnerstwo strategiczne – jedyne takie partnerstwo w Australii” – powiedział Morrison, dodając, że było to „równe partnerstwo” oparte na wspólnym zaufaniu między dwiema zaangażowanymi „demokracjami”.
Umowa była „momentem kluczowym dla Australii i Japonii oraz bezpieczeństwa naszych dwóch narodów i naszego narodu” – dodał.
Kishida opisał porozumienie jako „przełomowy instrument, który podniesie współpracę w zakresie bezpieczeństwa między narodami na nowe wyżyny”.
Podczas ceremonii podpisania nie wspomniano o Chinach, ale ruch, który jest szczególnie istotny dla Japonii, ma miejsce w kontekście tego, co inne narody postrzegają jako zwiększoną asertywność Pekinu.
Przemawiając podczas regularnego briefingu prasowego w środę, rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin powiedział, że porozumienia między narodami powinny koncentrować się na pokoju i „nie mogą być atakowane na żadne strony trzecie”.
Umowa o wzajemnym dostępie czyni Australię drugim po Stanach Zjednoczonych, od dawna obecnym w Japonii, krajem, który ma prawo do stacjonowania wojsk na japońskiej ziemi. Żołnierze z Japonii również będą mogli trenować i stacjonować w Australii.
Negocjatorzy i prawodawcy dyskutowali od ponad roku, starając się, aby pakt nie naruszał japońskich ograniczeń konstytucyjnych i prawnych.
Japonia i Australia przyłączyły się do dyplomatycznego bojkotu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
Wezwania do Japonii, by zrezygnowały z powojennych ograniczeń militaryzacji, stały się głośniejsze w ostatnich latach, w miarę jak Chiny rosły w siłę i asertywność. Oba narody toczyły od dawna spór o niezamieszkane wyspy na Morzu Wschodniochińskim. Japonia twierdzi, że najazdy chińskiej straży przybrzeżnej na obszar wokół wysp Senkaku są wyraźną prowokacją.
Tokio podpisało też amerykańską propozycję wspólnej obrony Tajwanu, który według Pekinu jest integralną częścią chińskiego terytorium.
W zeszłym roku Australia podpisała umowę AUKUS z Wielką Brytanią i USA, dając Canberze dostęp do amerykańskiej technologii atomowych okrętów podwodnych. Pakt był postrzegany jako wyzwanie dla postrzeganych ambicji Chin w regionie Azji i Pacyfiku, co skłoniło Pekin do ostrzeżenia go
Przetlumaczyla GR przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/545297-japan-australia-china-sea-deal/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz