sobota, 29 stycznia 2022

"Odrzucony przez Nową Zelandię reporter zwraca się o pomoc do talibów !!!!!!!!"

 WELLINGTON, Nowa Zelandia (AP) – Ciężarna nowozelandzka dziennikarka mówi, że zwróciła się o pomoc do talibów i utknęła w Afganistanie po tym, jak jej kraj ojczysty uniemożliwił jej powrót z powodu wąskiego gardła ludzi w systemie kwarantanny koronawirusa.



W artykule opublikowanym w The New Zealand Herald w sobotę Charlotte Bellis powiedziała, że to "brutalnie ironiczne", że kiedyś pytała talibów o ich traktowanie kobiet, a teraz zadaje te same pytania własnemu rządowi.

"Kiedy talibowie oferują ci – ciężarnej, niezamężnej kobiecie – bezpieczną przystań, wiesz, że twoja sytuacja jest zepsuta" – napisała Bellis w swoim felietonie.

Nowozelandzki minister ds. Reagowania na COVID-19 Chris Hipkins powiedział Heraldowi, że jego biuro poprosiło urzędników o sprawdzenie, czy postępowali zgodnie z odpowiednimi procedurami w przypadku Bellisa, "co na pierwszy rzut oka wydawało się uzasadniać dalsze wyjaśnienia".

Nowa Zelandia zdołała ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa do minimum podczas pandemii i zgłosiła zaledwie 52 zgony z powodu wirusa wśród swojej populacji liczącej 5 milionów.

Ale wymóg narodu, aby nawet powracający obywatele spędzali 10 dni izolując się w hotelach kwarantanny prowadzonych przez wojsko, doprowadził do zaległości tysięcy osób, które chcą wrócić do domu, walcząc o miejsca.

Historie obywateli, którzy utknęli za granicą w tragicznych okolicznościach, spowodowały zakłopotanie premier Jacindy Ardern i jej rządu, ale sytuacja Bellis jest szczególnie uderzająca.

W zeszłym roku pracowała dla Al Jazeery, relacjonując wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu, kiedy zyskała międzynarodową uwagę, pytając przywódców talibskich o ich traktowanie kobiet i dziewcząt.

W sobotnim felietonie Bellis powiedziała, że wróciła do Kataru we wrześniu i odkryła, że jest w ciąży ze swoim partnerem, niezależnym fotografem Jimem Huylebroekiem, współpracownikiem The New York Times.

Opisała ciążę jako "cud" po tym, jak wcześniej lekarze powiedzieli jej, że nie może mieć dzieci. Ma urodzić dziewczynkę w maju.

Seks pozamałżeński jest nielegalny w Katarze, a Bellis powiedziała, że zdała sobie sprawę, że musi wyjechać. Wielokrotnie próbowała wrócić do Nowej Zelandii w systemie loterii dla powracających obywateli, ale bez powodzenia.

Powiedziała, że zrezygnowała z Al Jazeery w listopadzie, a para przeniosła się do rodzinnej Belgii Huylebroek. Ale nie mogła zostać długo, powiedziała, ponieważ nie była rezydentem. Powiedziała, że jedynym innym miejscem, w którym para miała wizy do życia, był Afganistan.

Bellis powiedziała, że rozmawiała z wysokimi rangą talibami, którzy powiedzieli jej, że będzie dobrze, jeśli wróci do Afganistanu.

"Po prostu powiedz ludziom, że jesteś żonaty, a jeśli to się nasili, zadzwoń do nas. Nie martw się" - powiedziała Bellis.

Powiedziała, że wysłała 59 dokumentów do władz Nowej Zelandii w Afganistanie, ale odrzuciły one jej wniosek o powrót w trybie pilnym.

Chris Bunny, szef nowozelandzkiego systemu zarządzanej izolacji i kwarantanny, powiedział Heraldowi, że aplikacja awaryjna Bellis nie spełnia wymogu, aby podróżowała w ciągu 14 dni.

Powiedział, że pracownicy skontaktowali się z Bellis w sprawie złożenia kolejnej aplikacji, która pasowałaby do wymagań.

"Nie jest to rzadkość i jest przykładem tego, że zespół jest pomocny dla Nowozelandczyków, którzy znajdują się w trudnej sytuacji" - napisał Bunny.

Bellis powiedział, że ciąża może być wyrokiem śmierci w Afganistanie z powodu złego stanu opieki położniczej i braku możliwości chirurgicznych.

Powiedziała, że po rozmowach z prawnikami, politykami i ludźmi public relations w Nowej Zelandii, jej sprawa wydaje się iść do przodu, chociaż nie została jeszcze zatwierdzona do domu.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"Orban poniesie „konsekwencje” za zablokowanie sankcji – polski premier Węgierski przywódca zagroził, że utrudni wprowadzenie sankcji UE wobec Rosji, jeśli Ukraina odmówi wznowienia tranzytu gazu"

  Donald Tusk przybywa na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Budapeszcie, Węgry, 7 listopada 2024 r. © Getty Images / Janos Kummer ...