sobota, 22 stycznia 2022

"UE z powrotem w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów "

 Rzecznik Komisji Europejskiej potwierdził, że Unia zaczęła "przywracać minimalną obecność" w Afganistanie

UE z powrotem w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów

Unia Europejska (UE) stała się pierwszą zachodnią instytucją, która "przywróciła" swoją obecność w Afganistanie po tym, jak państwa członkowskie UE i inne kraje opuściły ten kraj przed przejęciem Kabulu przez talibów w sierpniu.

"UE zaczęła przywracać minimalną obecność personelu międzynarodowych delegatur UE, aby ułatwić dostarczanie pomocy humanitarnej i monitorować sytuację humanitarną" Rzecznik Komisji Europejskiej do spraw zagranicznych Peter Stano potwierdził.

Talibowie napisali na Twitterze przed oświadczeniem UE, że UE "oficjalnie otworzyła swoją ambasadę ze stałą obecnością w Kabulu i praktycznie rozpoczęła operacje" po "osiągnięciu porozumienia" między blokiem a grupą bojowników.

Pomimo powrotu do kraju Bliskiego Wschodu UE odmówiła uznania administracji kierowanej przez talibów za oficjalny rząd Afganistanu, nazywając ją "de facto władzami".

"Te spotkania nie stanowią legitymacji ani uznania talibów. Ale musimy rozmawiać z de facto władzami w kraju. Nie możemy pozwolić, aby sytuacja polityczna doprowadziła do jeszcze gorszej katastrofy humanitarnej" - powiedziała norweska minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt.Posunięcie ze strony Komisji Europejskiej ma miejsce, gdy norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło przedstawicieli talibów do Oslo w celu przeprowadzenia rozmów ze społecznością międzynarodową i afgańskimi członkami społeczeństwa obywatelskiego.

Talibowie odnieśli się do planowanej wizyty w piątek, stwierdzając, że delegacja wyższego szczebla pod przewodnictwem p.o. ministra spraw zagranicznych Mawlawiego Amira Khana Muttaqiego wyjedzie w sobotę do Oslo.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news

Brak komentarzy:

"Utrata rosyjskich dostaw energii spowodowała „niesamowicie wysokie koszty” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​rezygnacja z tanich dostaw paliw kopalnych z Moskwy ma swoją cenę"

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen bierze udział w dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos ...