wtorek, 22 lutego 2022

"Szczegóły traktatu o współpracy rosyjsko-donbaskiej "

 Umowy z nowo uznanymi Donieckiem i Ługańskiem obejmują współpracę wojskową

Szczegóły traktatu o współpracy rosyjsko-donbaskiej

Podczas gdy traktaty o przyjaźni i współpracy między Rosją a nowo uznanymi republikami Doniecka i Ługańska są nadal w fazie projektowania, rosyjska Duma Państwowa opublikowała proponowane dokumenty w poniedziałek wieczorem. 

Obejmą one wspólną obronę przed agresją zewnętrzną i prawo do wzajemnego korzystania z infrastruktury wojskowej.

Prezydent Rosji Władimir Putin uznał w poniedziałek Donieckie i Ługańsk – dwa separatystyczne regiony we wschodniej Ukrainie – za niepodległe państwa.

Duma Państwowa przytłaczającą większością głosów opowiedziała się za zwróceniem się do Kremla o uznanie regionów rebeliantów w zeszłym tygodniu. 

Projekty traktatów o przyjaźni i wzajemnej pomocy z oboma podmiotami – które mają trwać co najmniej 10 lat – zostały opublikowane na stronie internetowej ustawodawcy.

Szczególnie interesujący jest artykuł 5, który daje obu umawiającym się stronom prawo do "budowania, używania i ulepszania infrastruktury wojskowej, baz i innych obiektów na ich terytorium". 

Kreml nakazał już rosyjskim żołnierzom rozmieszczenie w tych dwóch obszarach sił pokojowych w oczekiwaniu na formalny traktat o współpracy wojskowej.

Artykuł 6 zabrania obu stronom "wchodzenia w jakiekolwiek bloki lub sojusze skierowane przeciwko któremukolwiek z nich" i nie pozwoli na wykorzystanie ich terytorium do przeprowadzania ataków na siebie nawzajem.

Artykuł 13 zobowiązuje również umawiające się strony do ochrony "etnicznej, językowej, kulturowej i religijnej tożsamości mniejszości narodowych na ich terytoriach oraz do stworzenia warunków do zachowania i rozwoju" tych tożsamości, gwarantując jednocześnie indywidualne i zbiorowe prawa mniejszości "bez poddawania się wszelkim próbom asymilacji wbrew ich woli".

Artykuł 11 przewiduje swobodny przepływ obywateli między umawiającymi się stronami i zobowiązuje zarówno Rosję, jak i republiki do "opracowania i wdrożenia uzgodnionego zestawu środków regulujących reżim wjazdu i wyjazdu z ich terytorium obywateli państw trzecich".

Donieck i Ługańsk ogłosiły niepodległość od Ukrainy w 2014 roku, po tym jak wspierani przez USA nacjonaliści obalili demokratycznie wybrany rząd w Kijowie. 

Domagali się wówczas uznania ze strony Rosji, ale Moskwa odmówiła, twierdząc, że ich konflikt jest wewnętrzną sprawą ukraińską.

Rosja dołączyła do Francji i Niemiec w tzw. formacie normandzkim, aby pośredniczyć w zawieszeniu broni między Kijowem a rebeliantami w Mińsku w latach 2014-2015.

 Proces ten przewidywał, że Ukraina da obu regionom szeroką autonomię, ale Kijów wielokrotnie odmawiał wywiązania się ze swoich zobowiązań – zamiast tego zmieniając konstytucję kraju, aby to uniemożliwić.

Putin powołał się na ten rozwój wydarzeń i oskarżył Ukrainę o chęć podbicia obu regionów siłą w swoim przemówieniu w poniedziałek, w którym ogłosił uznanie republik Donbasu za ruch "od dawna spóźniony".

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia

Brak komentarzy:

"USA tuszujące ukraiński terroryzm – Moskwa Zachód nie chce powstrzymywać swoich ukraińskich „marionetek” od ataków na ludność cywilną, powiedział ambasador Anatolij Antonow"

  Brak reakcji Stanów Zjednoczonych na niedawny śmiertelny ostrzał rosyjskiego miasta Biełgorod pokazuje chęć wybielenia zbrodni Ukrainy na ...