niedziela, 8 maja 2022

"gdzie prasa jest najbardziej (i najmniej) wolna"

 AUTOR: TYLER DURDEN

NIEDZIELA, MAJ 08, 2022 - 00:05

Norwegia, Dania i Szwecja to kraje z najwyższymi wynikami tegorocznym Światowym Indeksie Wolności Prasy wydanym przez Reporterów bez Granic (RSF), a pierwsze dwa uzyskały ponad 90 punktów.

Infografika: Stan światowej wolności prasy | Statista •

Więcej infografik znajdziesz w Statista

Jak szczegółowo opisuje Florian Zandt ze Statista poniżej, podczas gdy najwyżej notowane kraje zmieniły się nieco w porównaniu z 2013 r., Ruch na najniższych szczeblach jest znacznie mniejszy, z jednym poważnym wyjątkiem.

Wyjątkiem jest kraj Azji Południowo-Wschodniej Myanmar, który w porównaniu z 2013 rokiem spadł o 24 miejsca na piąte ostatnie miejsce. Według RSF można to w dużej mierze przypisać zamachowi stanu z 1 lutego 2021 r., Detronizującemu radcę stanu Mjanmy Aung San Suu Kyi, w następstwie którego junta wojskowa zakazała wielu mediów poświęconych niezależnym doniesieniom z regionu.

Infografika: Gdzie prasa jest najwięcej i najmniej wolna | Statista •

Więcej infografik znajdziesz w Statista

Podczas gdy kraje takie jak Korea Północna, Chiny czy Iran zawsze znajdowały się w dolnej 20 lub w ich pobliżu w przeszłości, liczba krajów tracących klasyfikację "dobrej" wolności prasy w porównaniu z około dziesięcioma latami temu jest powodem do niepokoju. W 2013 r. 25 krajów uzyskało od 85 do 100 punktów indeksowych, podczas gdy w 2022 r. tylko osiem zakwalifikowało się do tego przedziału. Na przykład dzieci z plakatów liberalnej demokracji, takie jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone czy Niemcy, zdołały uzyskać tylko "zadowalającą" ocenę.

Analiza ta zawiera jedno ważne zastrzeżenie: indeks przedstawia jedynie poziom wolności, z jakiej korzystają dziennikarze i pracownicy mediów w odpowiednich krajach i nie służy jako wskaźnik jakości lub ilości podłączonych punktów sprzedaży.

Światowy Indeks Wolności Prasy opiera się na corocznym kwestionariuszu przeprowadzanym wśród dziennikarzy i pracowników mediów i obejmuje pięć wskaźników w ponad 100 pytaniach: kontekst polityczny (np. autonomia mediów), ramy prawne (np. zdolność do pracy bez cenzury), kontekst ekonomiczny (np. korupcja i faworyzowanie), kontekst społeczno-kulturowy (np. ataki na prasę ze względu na płeć, klasę, pochodzenie etniczne itp.) oraz bezpieczeństwo (np. uszkodzenie ciała).


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...