poniedziałek, 16 maja 2022

"Szwedzcy prawodawcy debatują nad przystąpieniem do NATO w miarę zmiany postaw"

 Szwedzka premier Magdalena Andersson powiedziała w poniedziałek parlamentowi swojego kraju, że widzi "historyczną zmianę w linii polityki bezpieczeństwa naszego kraju", ponieważ kraj przygotowuje się do ubiegania się o członkostwo w NATO.



"Szwecja potrzebuje formalnych gwarancji bezpieczeństwa, które wiążą się z członkostwem w NATO" - powiedział Andersson podczas debaty parlamentarnej, dodając, że kraj działa razem z sąsiednią Finlandią.

Oczekuje się, że debata będzie formalnością, ponieważ istnieje wyraźna większość prawodawców opowiadających się za przystąpieniem do NATO. Oczekuje się, że szwedzki rząd ogłosi zamiar ubiegania się o członkostwo w 30-osobowym sojuszu wojskowym jeszcze w poniedziałek.



Posunięcie w Szwecji, która od czasów wojen napoleońskich znajduje się poza sojuszami wojskowymi, nastąpiło po tym, jak Finlandia ogłosiła w niedzielę, że również będzie dążyć do przystąpienia do NATO w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.

"Szwecja jest najlepiej broniona w ramach NATO" - powiedział Andersson. "Niestety, nie mamy powodu, by sądzić, że trend (działań Rosji) odwróci się w dającej się przewidzieć przyszłości".

W niedzielę szwedzcy socjaldemokraci zerwali z wieloletnim stanowiskiem partii, że Szwecja musi pozostać niezrzeszona, torując drogę do wyraźnej większości dla członkostwa w NATO w parlamencie.

Poniedziałkowa debata pozwala socjaldemokratycznemu rządowi zademonstrować, że istnieje ogromne poparcie dla przystąpienia do NATO. Spośród ośmiu szwedzkich partii tylko dwie mniejsze, lewicowe partie sprzeciwiają się temu.



"Widzę, że istnieje szerokie poparcie" dla stanowiska rządu, powiedziała Andersson po trzygodzinnej debacie w Riksdagenie, podczas której powiedziała, że Szwecja nie powinna mieć broni jądrowej ani "stałych baz" na swojej ziemi. Skandynawski kraj nie ma własnej broni jądrowej.

W Helsinkach przywódca republikanów w Senacie Mitch McConnell powiedział w poniedziałek, że w Kongresie jest "bardzo znaczące" poparcie i oczekuje szybkiej ratyfikacji, dodając, że dwa kraje nordyckie "wniosą wiele do sojuszu NATO".

"Celem Stanów Zjednoczonych jest zrobienie tego tak szybko, jak to możliwe" - powiedział McConnell. Ma nadzieję, że głosowanie odbędzie się przed sierpniową przerwą i dodał, że ma również nadzieję, że Stany Zjednoczone będą "pierwszymi, które ratyfikują".

"Jeśli chodzi o wielkość głosowania, myślę, że będzie to bardzo znaczące. Nie jednomyślnie, ale bardzo znacząco" – powiedział wieloletni zwolennik NATO.

W niedzielę on i republikańska senator Susan Collins z Maine, John Barrasso z Wyoming i John Cornyn z Teksasu zatrzymali się w Sztokholmie i spotkali się między innymi z Anderssonem. Niespodziewanie zatrzymali się w sobotę w stolicy Ukrainy, aby wyrazić solidarność w walce z Kremlem.

Opinia publiczna zarówno w Szwecji, jak i Finlandii była zdecydowanie przeciwna przystąpieniu do NATO, ale poparcie dla członkostwa wzrosło niemal z dnia na dzień po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę.

___ Jan M. Olsen z Kopenhagi, Dania, przyczynił się do powstania tego sprawozdania.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"Oni kłamią, my wiemy, że kłamią, a oni wiedzą, że my wiemy, że kłamią"

  "Wiemy, że kłamią. Wiedzą, że kłamią. Wiedzą, że my wiemy, że kłamią. Wiemy, że oni wiedzą, że my wiemy, że wiedzą, że kłamią. A jedn...