sobota, 18 czerwca 2022

"Arcybiskup Canterbury przeprasza za związek Funduszu Kościoła Anglii z handlem niewolnikami"

 Arcybiskup Canterbury Justin Welby przeprosił 16 czerwca po tym, jak badania (pdf) znalazły powiązania z 18-wiecznym transatlantyckim handlem niewolnikami w poprzednim funduszu Kościoła Anglii.

Welby powiedział, że jest mu "głęboko przykro" za linki, nazywając to "źródłem wstydu".

Badania zlecone przez komisarzy kościelnych dla Anglii wykazały, że "znaczne kwoty" Queen Anne's Bounty, funduszu założonego w 1704 roku w celu zwiększenia wynagrodzeń biednego duchowieństwa, zostały przekazane do Kompanii Morza Południowego, która "handlowała zniewolonymi ludźmi", powiedziała organizacja charytatywna 16 czerwca.

Stwierdzono również, że fundusz "otrzymał liczne korzyści, z których wiele prawdopodobnie pochodziło od osób powiązanych z transatlantyckim niewolnictwem lub gospodarką plantacyjną lub czerpały z nich zyski".

Zdjęcie Epoch Times
"The South Sea Bubble, a Scene in 'Change Alley in 1720'", 1847. Edward Matthew Ward (1816-1879). Słynny obraz olejny Warda z 1847 roku pokazuje manię spekulacyjną na początku 18 wieku w Anglii, która zakończyła się finansową ruiną wielu inwestorów. (Alamy/PA Media)

Założona w 1711 roku w celu refinansowania długu narodowego Anglii, South Sea Company otrzymała monopol na brytyjski handel zniewolonymi ludźmi do hiszpańskich Ameryk.

Niedawno opublikowany raport kościoła oszacował, że Kompania Morza Południowego przetransportowała nieco ponad 34 000 niewolników "w zatłoczonych, niehigienicznych, niebezpiecznych i nieludzkich warunkach" w ciągu 30 lat działalności.

Zanim South Sea Company zaprzestała działalności niewolniczej w 1739 roku, Queen Anne's Bounty zgromadziła inwestycje w renty o wartości około 204 000 funtów (co odpowiada około 443 milionom funtów dzisiaj).

Dochód ten pomógł Królowej Annie Bounty spełnić swój cel polegający na uzupełnieniu dochodów biedniejszych duchownych i prawdopodobnie został ponownie zainwestowany, przyczyniając się do ogólnej akumulacji bogactwa Królowej Anny Bounty, wyjaśnił artykuł badawczy.

Zdjęcie Epoch Times
Old South Sea House, na rogu Bishopsgate Street i Threadneedle Street w Londynie, był siedzibą South Sea Company i został spalony w 1826 roku. (Alamy/PA Media)

Welby, który przewodniczy również komisarzom kościelnym, powiedział, że jest mu "głęboko przykro" z powodu powiązań funduszu z transatlantyckim niewolnictwem.

Ten obrzydliwy handel zabrał mężczyzn, kobiety i dzieci stworzone na obraz Boga i pozbawił ich godności i wolności. Fakt, że niektórzy w Kościele aktywnie go wspierali i czerpali z niego korzyści, jest źródłem wstydu" – dodał.

Nazywając to "momentem lamentu, pokuty i działań naprawczych", Welby powiedział, że modli się za "tych, których dotknęła ta wiadomość" i ma nadzieję "współpracować, aby rozeznać nową drogę naprzód".

Biskup Birmingham David Urquhart, członek zarządu Komisarzy Kościelnych i przewodniczący grupy, która nadzorowała badania, również przeprosił za wyniki i powiedział, że organizacja charytatywna "wykorzysta tę wiedzę, aby zapewnić, że jesteśmy w czołówce odpowiedzialnych inwestycji na całym świecie".

Powiedział również, że komisarze "nadal lobbują za zmianami w firmach, w które dziś inwestujemy i wzywają te firmy do obrony praw człowieka w swoich łańcuchach dostaw".

"Poprzez naszą politykę propagowania 'szacunku dla ludzi', dążymy do stworzenia bardziej sprawiedliwego świata dzisiaj, w którym wszystkie dzieci Boże mogą się rozwijać.

Komisarze Kościelni zostali utworzeni w 1948 roku przez połączenie dwóch organów, Queen Anne's Bounty i Komisarzy Kościelnych.

Po dziesięcioleciach kampanii przeciwko niewolnictwu prowadzonych przez kwakrów abolicjonistów i niektóre inne chrześcijańskie grupy ewangeliczne, Imperium Brytyjskie zdelegalizowało handel niewolnikami w 1807 roku, zanim ostatecznie zniosło niewolnictwo poprzez zrekompensowaną emancypację.

PA Media przyczyniło się do powstania tego raportu.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...