sobota, 18 czerwca 2022

"Opinia publiczna na Ukrainie zmienia się, gdy Europejczycy popierają natychmiastowy pokój w sprawie dążenia do rosyjskiej porażki"

 AUTOR: TYLER DURDEN

SOBOTA, CZE 18, 2022 - 13:00

Autor: Magyar Nemzet via Remix News,

Europejczycy są podzieleni na tych, którzy chcą, aby wojna na Ukrainie zakończyła się tak szybko, jak to możliwe, nawet jeśli oznacza to ustępstwa wobec Rosji, i tych, którzy uważają, że Rosja musi zostać wyraźnie pokonana i ukarana.

Według sondażu opublikowanego w środę przez Europejską Radę Stosunków Zagranicznych w Berlinie, względna większość 35 procent Europejczyków chce jak najszybszego wynegocjowania porozumienia pokojowego z Rosją, podczas gdy 22 procent ankietowanych uważa, że wojna musi być kontynuowana, a Zachód musi powstrzymać się od oferowania Rosji jakichkolwiek ustępstw.

Obecnie zniszczony zakład Kombinatu Metalurgicznego Azovstal w Mariupolu. Służba prasowa rosyjskiego Ministerstwa Obrony za pośrednictwem AP

W badaniu wzięli udział mieszkańcy 10 krajów europejskich, w tym Wielkiej Brytanii, Finlandii, Francji, Polski, Niemiec, Włoch, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii i Szwecji w połowie maja, trzy miesiące po wybuchu wojny.

Respondenci, którzy chcą pokoju tak szybko, jak to możliwe, stanowią większość we wszystkich krajach z wyjątkiem Polski, twierdząc, że wojna musi się zakończyć, nawet jeśli Ukraina musi pójść na ustępstwa terytorialne wobec Rosji. Włosi są najmniej zaniepokojeni zemstą za Rosję, a 52 procent ankietowanych chce tylko zakończenia konfliktu, który zdestabilizował europejską gospodarkę i pogorszył kryzys kosztów utrzymania. Natomiast tylko 16 procent z nich zobaczyłoby kontynuację wojny.

Podobną historię można zaobserwować w Niemczech, gdzie 49 procent chce pokoju, w porównaniu z 16 procentami, którzy popierają kontynuację wojny. Rumunia prowadzi z czasem 42:23, Francja 41:20, a Szwecja 38:22.

Natomiast 41 procent Polaków chce, aby Rosja została pokonana i ukarana, a tylko 16 procent popiera wynegocjowane porozumienie pokojowe. W oczach większości Europejczyków istnieje wyraźny podżegacz do wybuchu wojny, przy czym 73 procent wszystkich respondentów obwinia Rosję, podczas gdy 15 procent uważa, że wina leży u stóp Ukrainy, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Źródło: Datapraxis i YouGov, maj 2022 r.

Pytanie, kto jest główną przeszkodą dla pokoju, również nie dzieli szczególnie Europejczyków. Również w tym przypadku wskazują na Rosję (64 proc.), ale w przypadku Włochów wskaźnik ten wynosi tylko 39 proc., podczas gdy 35 proc. obwinia Ukrainę i Zachód.

Na pytanie, czy wojna powinna doprowadzić do zerwania więzi z Rosją, 50 procent tych, którzy nazywają siebie za pokojem, zakończyłoby wszystkie więzi gospodarcze, 42 procent wszystkie więzi kulturowe i 40 procent wszystkie stosunki dyplomatyczne z Moskwą.

Nic dziwnego, że 82 proc. obozu prowojennego zakazałoby importu rosyjskiej ropy do Unii Europejskiej, 81 proc. dostarczyłoby Ukrainie dodatkową broń, a 52 proc. wysłałoby wojska UE do obrony Ukrainy.

W przypadku partii pro-pokojowych 52 procent poparłoby embargo na ropę naftową, 47 procent transferów broni na Ukrainę i tylko 24 procent rozmieszczenia wojsk.

Patrząc na długoterminowe skutki wojny, 61 procent obawia się gwałtownego wzrostu kosztów mieszkaniowych i cen energii, a taki sam odsetek respondentów martwi się użyciem broni jądrowej przez Rosję. Trzecim zagrożeniem jest użycie broni chemicznej przez Rosjan (46 proc.). Zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji jest uważane przez respondentów za ważniejsze (58 proc.) niż realizacja celów klimatycznych (26 proc.).


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...