środa, 6 lipca 2022

"USA rozmieszczają myśliwce F-35 Stealth w Korei Południowej na wspólne ćwiczenia wojskowe"

 Stany Zjednoczone rozmieściły sześć myśliwców F-35A w Korei Południowej na wspólne ćwiczenia wojskowe, aby zademonstrować amerykańsko-południowokoreańskie odstraszanie w obliczu rosnącego zagrożenia nuklearnego ze strony Korei Północnej.

Sześć samolotów wystartowało z bazy sił powietrznych Eielson na Alasce we wtorek.

Siły Zbrojne USA w Korei (USFK) poinformowały, że dołączą do kilku innych amerykańskich i południowokoreańskich samolotów, w tym południowokoreańskich F-35A, podczas 10-dniowych ćwiczeń wojskowych obejmujących "zapoznanie się i rutynowe loty szkoleniowe".

"Samolot planuje operować nad Republiką Korei i otaczającymi wodami u wybrzeży podczas zaplanowanej 10-dniowej misji szkoleniowej" - poinformował USFK w oświadczeniu, odnosząc się do oficjalnej nazwy Korei Południowej.

Ministerstwo Obrony Korei Południowej powiedziało, że celem było zademonstrowanie "silnego odstraszania i połączonej postawy obronnej" obu sojuszników, a także "poprawa interoperacyjności między dwoma siłami powietrznymi", podała agencja prasowa Yonhap.

Wynika to z porozumienia między prezydentem Joe Bidenem a jego południowokoreańskim odpowiednikiem, Yoon Suk-yeol, w maju, w sprawie rozpoczęcia rozmów na temat rozszerzenia wspólnych ćwiczeń wojskowych na Półwyspie Koreańskim i wzmocnienia połączonej postawy obronnej.

Podczas spotkania Biden potwierdził rozszerzone zobowiązanie USA do odstraszania Korei Południowej "przy użyciu pełnego zakresu amerykańskich zdolności obronnych, w tym zdolności obrony nuklearnej, konwencjonalnej i przeciwrakietowej".

Dwaj przywódcy potępili wznowienie przez Koreę Północną prób nuklearnych jako "poważne zagrożenie" dla świata, pozostając jednocześnie otwartym na dialog z Pjongjangiem.

Sojusz Trójstronny

Zagrożenia nuklearne Ze strony Korei Północnej skłoniły Koreę Południową do zacieśnienia współpracy zarówno z USA, jak i Japonią.

29 czerwca przywódcy trzech państw spotkali się na marginesie szczytu NATO i omówili potrzebę wzmocnienia "trójstronnej współpracy" przeciwko Pjongjangowi.

Północnokoreańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło trójstronny sojusz jako środek do zmaterializowania planu USA utworzenia sojuszu wojskowego podobnego do NATO w regionie Azji i Pacyfiku, podała oficjalna agencja prasowa Pjongjangu.

"Rzeczywistość wyraźnie pokazuje, że prawdziwym celem USA rozpowszechniających plotkę o "zagrożeniu ze strony Korei Północnej" jest zapewnienie pretekstu do osiągnięcia militarnej supremacji nad regionem Azji i Pacyfiku, w tym półwyspem koreańskim, a ponadto resztą świata.

"Panująca sytuacja pilniej wymaga budowania obrony kraju, aby aktywnie radzić sobie z szybkim pogorszeniem środowiska bezpieczeństwa Półwyspu Koreańskiego i reszty świata" - dodało ministerstwo.

Od początku roku Pjongjang przeprowadził 18 wystrzeleń rakiet z udziałem 33 pocisków balistycznych, a Waszyngton przewidywał, że może przeprowadzić siódmą próbę nuklearną w "dowolnym momencie".

Stany Zjednoczone wzywają do powrotu do dialogu z Koreą Północną, który Pjongjang zignorował z powodu wrogiej polityki Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"UE nie przetrwa bez Rosji i BRICS – rosyjski senator Konstantin Kosaczow uważa, że ​​blok w zasadzie sam siebie uwięził w swoich sankcjach"

  UE nie przetrwa bez współpracy z Rosją i państwami BRICS, powiedział wiceprzewodniczący Rady Federacji Rosyjskiej Konstantin Kosaczow w wy...