Pagórkowaty krajobraz w północnej Rosji sprawił, że Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) była zdumiona swoimi pasiastymi wzorami.
23 lutego agencja opublikowała zdjęcia satelitarne formacji skalnej w pobliżu rzeki Markha w arktycznej Syberii. Wykonane za pomocą Operation Land Imager na satelicie Landsat 8 przez wiele lat, zdjęcia pokazywały pomarszczony krajobraz spleciony z sękatymi wzorami naprzemiennych ciemnych i jasnych pasków.
Paski są widoczne we wszystkich czterech porach roku, ale najbardziej zauważalne są zimą, kiedy śnieg dodatkowo wyostrza kontrastujący wzór.
Ale NASA nie jest pewna, jak powstały paski, a eksperci zaproponowali różne wyjaśnienia.
Jak powstały paski Syberii
Jedno z możliwych wyjaśnień ma związek z cyklem zamrażania i rozmrażania. Krajobraz leży w regionie Płaskowyżu Środkowosyberyjskiego, który jest pokryty wieczną zmarzliną przez 90 procent roku i czasami rozmraża się w krótkich odstępach czasu.
Wcześniejsze badania pokazują, że płaty ziemi, które krążą między zamarzaniem a rozmrażaniem, rozwijają okrągłe i pasiaste wzory zwane "wzorzystym podłożem". Efekt pojawia się, gdy gleby i kamienie naturalnie sortują się podczas cyklu zamrażania i rozmrażania.
Jednak ten rodzaj pasków występuje zwykle w znacznie mniejszej skali niż ten obserwowany na Syberii.
Geolog Thomas Crafford z U.S. Geological Survey zaproponował alternatywne wyjaśnienie i powiedział, że pasy syberyjskie prawdopodobnie powstały w wyniku erozji. Crafford wyjaśnił, że pasy przypominają wzór w skałach osadowych znany jako "geologia ciasta warstwowego", który występuje, gdy topniejący śnieg lub deszcz kaskaduje w dół i eroduje skały osadowe.
Według Crafforda erozja może odsłonić wnętrza skalne, które wyglądają jak plasterki ciasta warstwowego z jaśniejszymi paskami reprezentującymi bardziej płaskie obszary, podczas gdy ciemniejsze oznaczają bardziej strome obszary.
Wzór wyróżniałby się również bardziej zimą, gdy śnieg osiada na bardziej płaskich obszarach, aby wyglądały na lżejsze. Tymczasem zanika, gdy zbliża się do rzeki, gdzie osad gromadzi się w bardziej jednolite stosy po milionach lat erozji. (Powiązane: Naukowcy myśleli, że znają wulkany - dopóki nie spojrzeli pod Bermudy.)
Walt Meier, specjalista od lodu w amerykańskim Narodowym Centrum Danych Śniegu i Lodu, zgodził się z Craffordem i porównał syberyjskie pasy do Badlands w Południowej Dakocie. Wielobarwne pasy Badlands to różne warstwy osadów, które siły naturalne, takie jak rzeki i wiatr, zdeponowały miliony lat temu.
"Poziome paski wydają się być różnymi warstwami skał osadowych" - powiedział Meier, odnosząc się do pasków syberyjskich.
Ale chociaż to wyjaśnienie wydaje się dobrze pasować, według NASA, pasiasty region pozostanie tajemnicą, dopóki nie zostanie zbadany z bliska.
Obserwowanie Ziemi z kosmosu
Z biegiem lat astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) uchwycili kilka zaskakujących zdjęć, które oferują unikalne spojrzenie na hipnotyzujące zjawiska naturalne i niejasne miejsca na planecie.
W 2017 roku astronauta Paolo Nespoli z Europejskiej Agencji Kosmicznej nagrał film poklatkowy z zorzy polarnej (znanej również jako zorza polarna) nad Kanadą. Materiał filmowy składał się z prawie tysiąca nieruchomych klatek nakręconych w ciągu 15 minut, podczas gdy ISS przemknęła z północno-zachodnich Stanów Zjednoczonych w kierunku południowo-wschodnim.
"Oszałamiająca zorza przykuła moją uwagę ... jego piękno jest nie z tego świata" - napisał Nespoli w tweecie zawierającym klip.
Zorze pojawiają się, gdy naładowane elektrycznie cząstki ze Słońca oddziałują z ziemskim polem magnetycznym, niewidzialną tarczą, która zapobiega przedostawaniu się szkodliwego promieniowania kosmicznego na planetę.
W zeszłym roku inny astronauta na pokładzie ISS zrobił zdjęcie krateru Roter Kamm na pustyni Namib w południowej Afryce. Zdjęcie pokazuje zauważalny divot w pobliżu wielomilowych pasm górskich ustawionych na tle pomarańczowych wydm Namib.
Przypuszcza się, że krater uderzeniowy o średnicy około 1,5 mili powstał około pięciu milionów lat temu, kiedy meteor wielkości dużego motocykla uderzył w pustynię.
Przeczytaj więcej historii o fascynujących zjawiskach naturalnych i ich wpływie na życie na Ecology.news.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz