AUTOR: TYLER DURDEN
Dyrektor generalny amerykańskiego giganta zbrojeniowego Raytheon Technologies, Gregory Hayes, ujawnił w czwartek, że Waszyngton współpracuje z krajami partnerskimi w Azji Zachodniej, abyprzenieść garść swoich systemów obrony powietrznej na Ukrainę.
"[Pentagon] spróbuje zrobić dla nas handel, w którymweźmiemy trochę z krajów [Azji Zachodniej],które są naszymi przyjaciółmi i niektóre od naszych sojuszników z NATO, ispróbujemy dostarczyć je na Ukrainę na początku przyszłego roku" – powiedział Hayes, po czym dodał, że broń zostanie "[zasypana] nową produkcją w ciągu najbliższych dwóch lat".
Hayes nie wspomniał o konkretnych krajach, z którymi USA omawiają plan. Celem Waszyngtonu w tym planie jest dostarczenie Ukrainie Narodowych Zaawansowanych Systemów Rakietowych Ziemia-Powietrze (NASAMS) w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy, aby uniknąć dwuletniego oczekiwania na nowe z fabryki Raytheona.
"Tylko dlatego, że budowa trwa 24 miesiące, nie oznacza to, że zajmie to 24 miesiące, aby dostać się [na Ukrainę]" – powiedział.
NASAMS są obsługiwane przez pięciu członków NATO – Węgry, Litwę, Holandię, Norwegię i Hiszpanię – a takżeOman i Katar w Azji Zachodniej, zgodnie z danymi Agencji Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego. Australia, Chile, Finlandia i Indonezja również obsługują systemy.
Biały Dom podobno zatwierdził porozumienie o przeniesieniu systemów obrony powietrznej na Ukrainę. Jednak rzecznik Departamentu Obrony nie odpowiedział natychmiast na prośbęo komentarz Politico.
Hayes ujawnił to zaledwie dzień po tym, jak armia amerykańskaprzyznała Raytheonowi kontrakt o wartości 1,2 miliarda dolarów na sześć NASAMS dla Ukrainy, które są częścią piątego pakietu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) o łącznej wartości 2,98 miliarda dolarów. Raytheon czeka również na zatwierdzenie umowy o wartości 1 miliarda dolarów, aby zapewnićKatarowisystemy antydronowe.
Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie w lutym Kongres USA zatwierdził pomoc dla Ukrainy w wysokości 65,9 miliarda dolarów za pośrednictwem trzech oddzielnych dodatkowych pakietów finansowania.
Zaledwie dwa tygodnie temu prezydent USA Joe Biden poprosił Kongres o dodatkowe 38 miliardów dolarówpomocy dla Ukrainy. Jeśli zostanie zatwierdzony, całkowita kwota pieniędzy amerykańskich podatników, które Waszyngton wpompował do kieszeni amerykańskich producentów broni i władz ukraińskich, wzrośnie do 104 miliardów dolarów w mniej niż rok.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz