czwartek, 1 grudnia 2022

"USA zatwierdzają sprzedaż ciężkiej broni najnowszemu kandydatowi do NATO"

 AUTOR: TYLER DURDEN

CZWARTEK, GRU 01, 2022 - 08:00 AM

Autor: Will Porter za pośrednictwem The Libertarian Institute, 

Rząd USA zezwolił w ostatnich tygodniach na lawinę sprzedaży broni europejskim sojusznikom, w tymponad 850 milionów dolarów w zaawansowanych pociskach i rakietach do Finlandii, która obecnie stara się dołączyć do sojuszu wojskowego NATO.

Amerykańska Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) przedstawiła w poniedziałeknajnowszą sprzedażFinlandii, zauważając, że Departament Stanu zatwierdził umowę na 40 pocisków AIM-9 Sidewinder i powiązanych jednostek naprowadzania, a także 48 AGM-154 Joint Standoff Weapons, za szacunkową kwotę 323,3 miliona dolarów.

Obraz pliku: Pentagon

"Ta proponowana sprzedaż wesprze politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa zaufanego partnera, który jest ważną siłą dla stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie" - oświadczyła DSCA, podkreślając, że umowa "nie zmieni podstawowej równowagi wojskowej w regionie".

Sidewinder to wszechstronna amunicja powietrze-powietrze krótkiego zasięgu, kompatybilna z różnymi wyrzutniami, po raz pierwszy opracowana przez Stany Zjednoczone w 1956 roku, a później przyjęta przez dziesiątki amerykańskich sojuszników. Bomba szybująca średniego zasięgu AGM-154 ma znacznie nowszą konstrukcję, jest używana w USA od końca 1990 roku i jest zdolna do przenoszenia różnych głowic. Obie bronie są produkowane przez Raytheon i są używane przez fińskie siły zbrojne od kilku lat.

Departament Stanu dał zielone światło dla jeszcze większego transferu broni do Finlandii na początku tego miesiąca, zatwierdzając sprzedaż o wartości 535 milionów dolarówna setki kierowanych systemów rakiet wielokrotnego startu (GMLRS), które mogą być wystrzeliwane z dwóch amerykańskich platform rakiet wielokrotnego startu: M270A1 MLRS i M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS).

Ta ostatnia broń pojawiła się na ukraińskim polu bitwy, ponieważ administracja Joe Bidena dostarczyłaKijowowi co najmniej 38 wyrzutni HIMARS, jedną z najcięższych i najdłuższych broni wysyłanych do kraju od czasu rosyjskiej inwazji zeszłej zimy.

Pomimodoniesień, że Waszyngton i jego sojusznicy z NATO poważnie wyczerpali zapasy broni i amunicji po niezliczonych transferach broni na Ukrainę – a niektórzy urzędnicy sugerują, żeuzupełnienie niektórych systemów zajmie lata – Departament Stanu zatwierdził w tym miesiącu kilka innych dużych sprzedaży wojskowych europejskim partnerom.

Od 8 listopada Belgia ma otrzymać 380 milionów dolaróww pociskach powietrze-powietrze AIM-120 i powiązanym sprzęcie, co według DSCA pomoże utrzymać brukselskie floty F-16 i F-35 w "stanie gotowości bojowej".

Tymczasem Litwa chce pozyskać osiem wyrzutni HIMARS i różnorodną amunicję o wartości 495 milionów dolarów, co wymagałoby od personelu amerykańskiego odwiedzania kraju dwa razy w roku w celu "przeglądu zarządzania programem" i innych usług wsparcia. Departament Stanu zatwierdził tę sprzedaż 9 listopada, chociaż wszystkie powyższe transakcje muszą jeszcze uzyskać ostateczną zgodę Kongresu.

Szwajcaria również włączyła się w tym miesiącu w europejski szał wydatków, wyprzedzając swoich sąsiadów prawie dwukrotnie, kupując 700 milionów dolarów na 72pociski PAC-3 Segment Enhanced dla swoich amerykańskich baterii Patriot. Pomimo nominalnego statusu kraju niezaangażowanego, DSCA stwierdziła, że sprzedaż pomoże poprawić "interoperacyjność z siłami USA i NATO", podkreślając bliskie więzi wojskowe Szwajcarii z blokiem północnoatlantyckim.

Jako największy na świecie eksporter broni, takie transakcje nie są rzadkością dla Stanów Zjednoczonych, chociaż tempo niedawnej sprzedaży europejskim sojusznikom może uwypuklić rosnące obawy po ataku Rosji na Ukrainę.

Ofensywa skłoniła również Finlandię i Szwecję do złożenia wniosku o członkostwo w NATO w maju, zrywając z wieloletnią neutralnością. Podczas gdy wszystkie państwa członkowskie z wyjątkiem dwóch ratyfikowały swoje przyjęcie, kraje nordyckie pozostaną bliskimi partnerami sojuszu, niezależnie od ich formalnego statusu członkowskiego. Oba prowadzą regularne wspólne ćwiczenia wojskowe z sojusznikami z NATO, a Sztokholm stał się pierwszym członkiem spoza NATO upoważnionym do zakupu i rozmieszczeniawłasnej baterii rakiet Patriotw zeszłym roku, co wskazuje na bliskie relacje z Waszyngtonem.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Niemcy nie wyślą rakiet dalekiego zasięgu na Ukrainę – minister obrony Kanclerz Olaf Scholz nadal sprzeciwia się przekazywaniu broni dalekiego zasięgu Taurus, mimo że Joe Biden podobno zezwolił Kijowowi na użycie ATACMS"

  Niemiecki minister obrony Boris Pistorius przemawia w fabryce śmigłowców Airbus w Donauworth w Niemczech 18 listopada 2024 r. © Leonhard S...