Trwający konflikt na Ukrainie i coraz większe uzależnienie obu stron od wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych doprowadziły do znacznych postępów w technologii dronów, które przybliżają rzeczywistość do epoki, w której w pełni autonomiczne roboty bojowe dominują na współczesnych polach bitew.
Technologia została wprowadzona podczas wojny w Wietnamie w 1950 roku, kiedy zarówno Stany Zjednoczone, jak i Związek Radziecki opracowały drony, które latały misjami rozpoznawczymi nad terytorium wroga.
Od tego czasu technologia dronów poczyniła znaczne postępy. Zarówno Rosja, jak i Ukraina od początku konfliktu używają dronów z niszczycielskim skutkiem. (Powiązane: Pentagon Bidena właśnie dał Ukrainie zielone światło do rozpoczęcia ataków dronów na terytorium Rosji, co doprowadzi do szybkiej eskalacji z NATO.)
Eksperci uważają, że będzie tylko kwestią czasu, zanim Rosja lub Ukraina staną się pierwszym krajem, który wdroży w pełni autonomiczne roboty bojowe, jeśli konflikt będzie się przeciągał.
Ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow zgodził się, że w pełni autonomiczne drony bojowe są "logicznym i nieuniknionym kolejnym krokiem" w rozwoju broni. Przyznał, że kraj prowadzi "wiele prac badawczo-rozwojowych w tym kierunku" i wierzy, że jakiś przełom w tej dziedzinie może nastąpić w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Niektóre drony używane obecnie na Ukrainie są już częściowo autonomiczne. Drony te są znane jako amunicja włóczęga lub drony samobójcze i są zaprojektowane do biernego unoszenia się nad obszarem, podczas gdy ich ludzcy kontrolerzy wybierają cele na żywo wideo. Po wybraniu celów sztuczna inteligencja kontroluje opadanie dronów i eksplozję przy uderzeniu.
Wśród tych dronów znajduje się irański Shahed-136, którego Rosja używa do paraliżowania ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Z drugiej strony Ukrainę zaopatruje polski Warmate i amerykański Switchblade 600.
"Technologia umożliwiająca osiągnięcie w pełni autonomicznej misji z Switchblade już prawie istnieje" - powiedział Wahid Nawabi, dyrektor generalny AeroVironment, producenta samobójczych dronów Switchblade.
Nadal istnieją pewne problemy, które należy rozwiązać, zanim w pełni autonomiczne drony wystartują w powietrze. Obejmuje to upewnienie się, że drony w pełni kontrolowane przez sztuczną inteligencję mogą odróżnić kombatantów od cywilów.
Społeczność międzynarodowa obserwująca konflikt na Ukrainie w celu poznania wojny dronów
Michael Boyle, ekspert ds. wojny dronów w odniesieniu do nauk politycznych na Uniwersytecie Rutgers w New Jersey, zauważył, że społeczność międzynarodowa może również obserwować użycie dronów na Ukrainie, aby zobaczyć, jak mogą wykorzystać drony w przyszłych konfliktach.
"W przypadku Rosji i Ukrainy zorganizowaliście wojsko w wojnie międzypaństwowej, rzucając w siebie dronami" - powiedział Boyle. "To jeden z powodów, dla których widzisz takie zainteresowanie spoza Rosji i Ukrainy, patrząc na to, jak to się rozgrywa".
"Wiele państw postrzega to jako potencjalny test tego, jak mogłoby to wyglądać, gdyby miały wojnę międzypaństwową, na przykład o Tajwan lub w jakimkolwiek innym teatrze przeciwko Rosji" – kontynuował Boyle. "Patrzą na to jako na pierwszy raz, kiedy dwa podmioty państwowe są wyposażone w dość kompetentne floty dronów, a nie tylko rzucają je na siebie i widzą, co się dzieje".
Dowiedz się więcej o technologii dronów, wojnie dronów i o tym, jak drony są wykorzystywane na Ukrainie w DroneWatchNews.com.
Obejrzyj ten klip z SouthFront omawiający sposób, w jaki Rosja i Ukraina wymieniły ataki dronów i rakiet w weekend noworoczny.
Ten film pochodzi z kanału The Prisoner on Brighteon.com.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz