czwartek, 5 stycznia 2023

"Polska zakazuje aktorom odgrywania roli lekarzy i farmaceutów w reklamach produktów medycznych"(video)

 Polska zakazała aktorom odgrywania roli lekarzy lub farmaceutów w reklamach produktów medycznych.

Według raportu Remix News, ustawa zakazująca aktorom przedstawiania pracowników służby zdrowia w reklamach została uchwalona w kwietniu 2022 roku. Jednak niektóre z jego przepisów weszły w życie dopiero 1 stycznia.

Zdjęcie: Polska zakazuje aktorom odgrywania roli lekarzy i farmaceutów w reklamach produktów medycznych

Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, uzasadnił tę decyzję tym, że reklamy z udziałem aktorów w roli lekarzy i innych pracowników służby zdrowia wprowadzają w błąd.

"To zmiana w bardzo pozytywnym kierunku" - powiedział prezes NRL. "Nie można wprowadzać pacjenta w błąd i udawać, że jest się lekarzem, który poleca produkty medyczne".

"Tak jak nie wolno udawać policjanta i pukać do czyichś drzwi, tak nie wolno udawać lekarza, aby przepisywać produkty medyczne" – kontynuował Jankowski, podkreślając swój sprzeciw wobec wykorzystywania wiarygodności lekarza do celów komercyjnych.

Arkadiusz Gradkowski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych (POLMED), powtórzył odczucia Jankowskiego.

"Nowe przepisy mają wyeliminować wykorzystywanie wizerunku lekarza w celu wspierania reklamy autorytetem społecznym" - powiedział prezes POLMED serwisowi informacyjnemu Medonet.

Raport Notes from Poland z maja 2022 r. opracował ustawę. Według placówki zakaz dotyczy reklam produktów takich jak soczewki kontaktowe, maski ochronne, wózki inwalidzkie i prezerwatywy.

Zakaz nie dotyczy jednak działań niekomercyjnych, takich jak kampanie edukacyjne. Osobom, które naruszają zakaz, kontynuując obsadzanie aktorów w roli lekarzy w reklamach produktów medycznych, grozi grzywna w wysokości do dwóch milionów złotych (452 354,20 USD). (Powiązane: Dlaczego FTC nie ściga Healthcare.gov za fałszywą reklamę i oszustwa konsumenckie?)

Influencerzy niewyłączeni z nowego prawa

Remix News stwierdził, że "zgodnie z nowymi przepisami reklama produktu skierowana do odbiorców musi być sformułowana w sposób zrozumiały dla przeciętnego konsumenta". Dlatego terminologia medyczna i wyniki badań naukowych muszą być przedstawiane konsumentom w sposób łatwo dla nich zrozumiały.

Co więcej, ustawa z kwietnia 2022 r. stanowi, że reklama nie może zawierać bezpośredniego nawoływania dzieci do kupowania produktów ani przekonywania rodziców lub innych dorosłych do kupowania dla nich reklamowanych produktów.

Zakazano również wykorzystywania pozytywnych opinii konsumentów na temat produktu medycznego do jego promocji. Według Gradkowskiego ma to na celu ograniczenie wykorzystywania influencerów mediów społecznościowych do wprowadzania na rynek niektórych produktów.

W rozmowie z Medonet prawniczka Joanna Wajdzik powiedziała, że wiele firm próbowało w ostatnich latach przeklasyfikować produkty takie jak syropy na kaszel i tabletki jako wyroby medyczne. Podczas gdy zmiana klasyfikacji miała na celu obejście bardziej rygorystycznych wytycznych dotyczących leków, wspomniała, że nowe przepisy zamkną tę lukę.

Podobny przypadek zakazu wcielania się w rolę lekarzy zaobserwowano w Chinach w 2009 roku. W raporcie Reutersa z lutego 2009 roku stwierdzono, że chińska Państwowa Administracja Przemysłu i Handlu (SAIC) nakazała aktorom i innym "nieakredytowanym pracownikom" odgrywanie roli ekspertów medycznych w reklamach narkotyków. Zakaz nastąpił po ujawnieniu przez chińskiego internautę, który ujawnił 12 fałszywych ekspertów pojawiających się w stacjach telewizyjnych w prowincji Shandong.

SAIC obiecał karę wobec tych fałszywych zwolenników i firm wytwarzających produkty, które popierają. Powtarzające się naruszenia oznaczałyby cofnięcie licencji zarówno reklamodawcom, jak i firmom, a także "tymczasowe zawieszenie sprzedaży ich produktów leczniczych", podała wówczas państwowa agencja informacyjna Xinhua.

Zobacz, jak Stew Peters i DeAnna Lorraine omawiają fałszywych lekarzy na TikTok zmuszających dzieci do wstrzyknięcia szczepionki przeciwko koronawirusowi Wuhan (COVID-19) poniżej.

Ten film pochodzi z kanału Signposts na Brighteon.com.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...