poniedziałek, 27 lutego 2023

"Amerykańskie atomowe okręty podwodne dostają się w Korei Południowej w obliczu zagrożeń z północy"

 Amerykański okręt podwodny o napędzie jądrowym zacumował w południowokoreańskim mieście portowym Pusan w sobotę po tym, jak Korea Północna przeprowadziła w zeszłym tygodniu "strategiczne" ćwiczenia rakiet manewrujących.


Marynarka wojenna USA ogłosiła w poście na Facebooku 25 lutego, że USS Springfield przybył do Pusan na zaplanowaną wizytę w porcie, ale nie wyjaśnił czasu trwania swojego pobytu.

USS Springfield jest jednym z pięciu szybkich okrętów podwodnych typu Los Angeles stacjonujących w Guam. Statek i jego załoga rutynowo przeprowadzają operacje bezpieczeństwa morskiego w celu wspierania interesów bezpieczeństwa narodowego.

Rozmieszczenie okrętu podwodnego w Korei Południowej nastąpiło po tym, jak Korea Północna przetestowała cztery pociski manewrujące 23 lutego, a reżim powiedział, że protestuje przeciwko ćwiczeniom USA-Korea Południowa w Waszyngtonie w zeszłym tygodniu.

Shin Jong-woo, starszy badacz w Korea Defense and Security Forum, powiedział, że przybycie Springfielda do Pusan pokazuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w odstraszanie sojusznika Korei Południowej przeciwko zagrożeniom ze strony reżimu północnokoreańskiego.

"Okręt podwodny o napędzie jądrowym to system broni, który może potajemnie zbliżyć się i podporządkować każdy północnokoreański okręt podwodny, więc myślę, że może to być kolejny poziom ostrzeżenia dla Korei Północnej" - powiedział Shin w rozmowie z "The Korea Times".

Stany Zjednoczone zobowiązały się do utrzymania ścisłej współpracy z Koreą Południową i kontynuowania szeregu wysiłków w celu zwiększenia rozszerzonych wysiłków odstraszania w odpowiedzi na trwające testy rakietowe Korei Północnej i rozwój broni jądrowej z naruszeniem wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Obaj sojusznicy wydali wspólny komunikat prasowy po ćwiczeniach 22 lutego, potwierdzając zaangażowanie USA we współpracę z Koreą Południową przy użyciu "skutecznej kombinacji zdolności, koncepcji, rozmieszczenia, ćwiczeń i dostosowanych opcji" w celu powstrzymania agresji Korei Północnej.

"Stany Zjednoczone będą nadal rozmieszczać elastyczne siły jądrowe odpowiednie do odstraszania regionalnego konfliktu nuklearnego, w tym zdolność do rozmieszczenia bombowców strategicznych, samolotów myśliwskich o podwójnej zdolności i broni jądrowej w regionie" - czytamy w oświadczeniu.

Według Pentagonu Stany Zjednoczone stwierdziły w swoim przeglądzie postawy nuklearnej w 2022 r., że jakikolwiek atak nuklearny Korei Północnej przeciwko niemu i jej sojusznikom jest niedopuszczalny i "spowoduje koniec tego reżimu".

Odwetowe posunięcie Korei Północnej

Korea Północna wystrzeliła również międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) 18 lutego w ramach tego, co nazwała "niespodziewanym ćwiczeniem startowym", które wylądowało poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii.

Japonia twierdzi, że ICBM ma zdolność uderzenia w Stany Zjednoczone pociskiem o zasięgu 8 700 mil.

Następnie USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia powietrzne z Koreą Południową i Japonią 19 lutego, na które Korea Północna odpowiedziała wystrzeleniem dwóch "taktycznych pocisków nuklearnych" do morza.

Zdjęcie Epoch Times
Oficjalna Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA) pokazuje wystrzelenie pocisku Hwasong-15 29 listopada 2017 r. (KCNA PRZEZ KNS / AFP / Getty Images)

Korea Północna potępia wspólne ćwiczenia USA i Korei Południowej jako "próby inwazji" na rzecz zmiany reżimu i obiecała odwet za wszelkie działania wojskowe zgodnie z zasadą "bomba atomowa za broń jądrową i totalna konfrontacja na rzecz totalnej konfrontacji".

Ostrzegł, że rozszerzenie wspólnych ćwiczeń USA i Korei Południowej i obietnica USA rozmieszczenia większej ilości zasobów wojskowych w celu obrony Korei Południowej rzuciły Półwysep Koreański "w poważny wir rosnącego napięcia".

"Jeśli jest to opcja USA, aby pokazać swoją siłę i przeciwdziałać wszystkiemu mięśniami, to samo dotyczy opcji KRLD" - powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Korei Północnej, podała 16 lutego państwowa agencja prasowa Koreańska Centralna Agencja Prasowa.

Chiny i Rosja blokują potępienie

Stany Zjednoczone wezwały wcześniej Radę Bezpieczeństwa ONZ do potępienia prowokacji rakietowych Korei Północnej i pociągnięcia jej do odpowiedzialności za destabilizujące działania. Ale wysiłek ten spotkał się z wetem Chin i Rosji, które są również członkami Rady.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała, że brak reakcji Rady Bezpieczeństwa umożliwił Korei Północnej przeprowadzenie destabilizujących wystrzeleń rakiet "bez obawy o konsekwencje".

"Rzeczywistość jest taka, że ci, którzy chronią KRLD przed konsekwencjami eskalacji testów rakietowych, narażają region azjatycki i cały świat na ryzyko konfliktu" - powiedział Thomas-Greenfield na briefingu rady w Nowym Jorku.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział 22 lutego, że program rozwoju nuklearnego Korei Północnej nie przyniesie korzyści chińskiemu reżimowi komunistycznemu, ponieważ stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego, przyjmując inny pogląd niż były sekretarz stanu Mike Pompeo.

"Program rakiet balistycznych KRLD, jej program nuklearny, to nie tylko zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i naszego narodu; jest to nie tylko zagrożenie dla naszych sojuszników traktatowych - w tym przypadku Japonii i Korei - ale jest to zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w całym regionie, a to nie jest coś, co ChRL lubi widzieć" - powiedział, odnosząc się do oficjalnej nazwy Chin, Chińskiej Republiki Ludowej.

Korea Północna wystrzeliła w zeszłym roku ponad 70 pocisków, w tym potencjalnie zdolną do przenoszenia broni jądrowej o różnym zasięgu, zdolną do atakowania Korei Południowej i kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone wzywają do powrotu do dyplomatycznego podejścia do rozwiązania napięć, wezwanie, które Korea Północna zignorowała ze względu na to, co nazywa "wrogą polityką" Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników wobec totalitarnego reżimu Korei Północnej.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...