piątek, 21 kwietnia 2023

"Dedolaryzacja: kraje poszukujące alternatyw dla dolara amerykańskiego"

 AUTOR: TYLER DURDEN

PIĄTEK, KWI 21, 2023 - 02:00 AM

Dolar amerykański zdominował globalny handel i przepływy kapitału przez wiele dziesięcioleci.

Jednak, jak szczegółowo opisuje Bruo Venditti z Visual Capitalistwiele narodów szuka alternatyw dla dolara, aby zmniejszyć swoją zależność od Stanów Zjednoczonych.

Ta grafika kataloguje wzrost dolara amerykańskiego jako dominującej międzynarodowej waluty rezerwowej oraz niedawne wysiłki różnych narodów w celu dedolaryzacji i zmniejszenia ich zależności od amerykańskiego systemu finansowego.

Dominacja dolara


Stany Zjednoczone stały się, niemal z dnia na dzień, wiodącą potęgą finansową po I wojnie światowej. Kraj przystąpił do wojny dopiero w 1917 roku i wyszedł z niej znacznie silniejszy niż jego europejscy odpowiednicy.

W rezultacie dolar zaczął wypierać funta szterlinga jako międzynarodową walutę rezerwową, a Stany Zjednoczone stały się również znaczącym odbiorcą napływu złota w czasie wojny.

Dolar zyskał na znaczeniu w 1944 r., Kiedy 44 kraje podpisały porozumienie z Bretton Woods, tworząc zbiorowy międzynarodowy system wymiany walut powiązany z dolarem amerykańskim, który z kolei był powiązany z ceną złota.

Pod koniec 1960 roku, europejski i japoński eksport stał się bardziej konkurencyjny w stosunku do eksportu amerykańskiego. Na całym świecie istniała duża podaż dolarów, co utrudniało wsparcie dolarów złotem. Prezydent Nixon zaprzestał bezpośredniej wymienialności dolarów amerykańskich na złoto w 1971 roku. Zakończyło to zarówno standard złota, jak i limit ilości waluty, którą można było wydrukować.

Chociaż pozostaje międzynarodową walutą rezerwową, od tego czasu dolar amerykański coraz bardziej traci swoją siłę nabywczą.

Rosja i Chiny zmierzają w kierunku dedolaryzacji


Zaniepokojone dominacją Ameryki nad globalnym systemem finansowym i zdolnością kraju do "uzbrojenia" go, inne narody testują alternatywy dla zmniejszenia hegemonii dolara.

Gdy Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie nałożyły sankcje gospodarcze na Rosję w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę, Moskwa i chiński rząd łączą siły, aby zmniejszyć zależność od dolara i ustanowić współpracę między swoimi systemami finansowymi.

Od czasu inwazji w 2022 r. handel rublem-juanem wzrósł osiemdziesięciokrotnie. Rosja i Iran współpracują również nad uruchomieniem kryptowaluty wspieranej złotem, zgodnie z rosyjską agencją informacyjną Vedmosti.

Ponadto banki centralne (zwłaszcza rosyjskie i chińskie) kupują złoto w najszybszym tempie od 1967 r., ponieważ kraje dywersyfikują swoje rezerwy z dala od dolara.

Jak inne kraje zmniejszają zależność od dolara

Dedolaryzacja to temat w innych częściach świata:

  • W ostatnich miesiącach Brazylia i Argentyna dyskutowały o stworzeniu wspólnej waluty dla dwóch największych gospodarek Ameryki Południowej.

  • Na konferencji w Singapurze w styczniu wielu byłych urzędników Azji Południowo-Wschodniej mówiło o trwających wysiłkach na rzecz dedolaryzacji.

  • Zjednoczone Emiraty Arabskie i Indie prowadzą rozmowy w sprawie wykorzystania rupii do handlu towarami innymi niż ropa naftowa w odejściu od dolara, jak podaje Reuters.

  • Po raz pierwszy od 48 lat Arabia Saudyjska oświadczyła, że bogaty w ropę kraj jest otwarty na handel walutami innymi niż dolar amerykański.

Pomimo tych ruchów, niewielu spodziewa się końca globalnego suwerennego statusu dolara w najbliższym czasie. Obecnie banki centralne nadal posiadają około 60% swoich rezerw walutowych w dolarach.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...