poniedziałek, 8 maja 2023

"Chiny chcą, aby zabójcze roboty walczyły w następnej wojnie"

 AUTOR: TYLER DURDEN

PONIEDZIAŁEK, MAJ 08, 2023 - 01:30 AM

Autor: Andrew Thornebrooke za pośrednictwem The Epoch Times (podkreślenie nasze),

Wojna ogarnia świat, a najpotężniejsze narody na ziemi ponownie wyruszają do walki. Tym razem jednak to maszyny zabijają, działając bez wszelkiego ludzkiego nadzoru i odpowiedzialności.

Chiński żołnierz salutuje przed wojskowym dronem podczas parady z okazji 70. rocznicy założenia chińskiego reżimu komunistycznego na placu Tiananmen w Pekinie 1 października 2019 r. (Kevin Frayer / Getty Images)

To ponury obraz przyszłych konfliktów, ale Komunistyczna Partia Chin (KPCh) stara się urzeczywistnić.

KPCh inwestuje w platformy oparte na sztucznej inteligencji (AI), które, jak ma nadzieję, pewnego dnia przeprowadzą śmiercionośne misje w czasie wojny, całkowicie bez udziału człowieka i kontroli.

Gregory Allen, dyrektor Wadhwani Center for AI and Advanced Technologies w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, mówi, że reżim wykracza daleko poza wszelkie próby utrzymania człowieka w pętli decyzyjnej AI.

"Chiny dążą do rozwoju śmiercionośnej broni autonomicznej opartej na sztucznej inteligencji" – napisał Allen w przygotowanym zeznaniu na przesłuchanie 13 kwietnia przed amerykańsko-chińską Komisją ds. Przeglądu Gospodarczego i Bezpieczeństwa.

"Najlepsze dostępne wskazania [...] sugerują, że strategia Chin jest ambitna, wychodząc poza jakikolwiek nadzór człowieka na polu bitwy w kierunku coraz bardziej autonomicznej wojny opartej na sztucznej inteligencji.

Chociaż KPCh intensywnie inwestuje w szeroki wachlarz nowych technologii, Allen mówi, że sztuczna inteligencja jest wśród nich najważniejsza. Zdolność reżimu do budowania machin wojennych opartych na sztucznej inteligencji szybko osiąga poziom Stanów Zjednoczonych, a wkrótce może nawet ją przekroczyć.

"Przywództwo USA w dziedzinie wojskowej sztucznej inteligencji wcale nie jest gwarantowane" - mówi Allen.

"Podczas gdy Stany Zjednoczone mają ważne zalety, Chiny mogą być w stanie szybko przejąć inicjatywę w rządowym i wojskowym przyjęciu zdolności sztucznej inteligencji. Jest to wynik, któremu Stany Zjednoczone powinny starać się zapobiec".

Zdjęcie zrobione 14 listopada 2017 r. pokazuje chińskiego drona Wing Loong II na wystawie podczas Dubai Airshow. (Karim Sahib / AFP przez Getty Images)

Autonomiczne platformy AI "nieuniknione"


Dążenie KPCh do broni opartej na sztucznej inteligencji i innych platform wojskowych, choć nie jest dobrze rozumiane przez wielu Amerykanów, trwa od lat.

Allen zauważa, że po raz pierwszy zdał sobie sprawę z niezwykłych ambicji takich celów w 2018 roku. W tym czasie wziął udział w konferencji, na której przepisał przemówienie Zeng Yi, wyższego szczebla w chińskiej państwowej firmie wojskowej Norinco.

Zeng opisał tam ambicje Norinco – i oczekiwania KPCh – dotyczące przyszłego wdrożenia broni AI, mówiąc, że "na przyszłych polach bitew nie będzie ludzi walczących".

"Zeng przewidywał, że do 2025 r. śmiercionośna broń autonomiczna będzie powszechna" – powiedział Allen, dodając, że Zeng opisał masowe przyjęcie autonomicznych platform sztucznej inteligencji jako "nieuniknione".

Allen zauważył również, że cenzorzy KPCh usunęli komentarze Zenga, a nawet jego udział z oficjalnego odczytu konferencji wkrótce potem.

"Nie było w interesie Chin, aby mieć te informacje na jawie" - powiedział Allen.

Niedługo potem powiązana z KPCh firma wojskowa Ziyan zaczęła eksportować swoje drony Blowfish A2 i A3 na Bliski Wschód. Blowfish, dron w stylu helikoptera, zdolny do autonomicznego atakowania celów, przy użyciu karabinów maszynowych i pocisków, był tylko pierwszą realizacją ambicji reżimu, aby przekształcić wojnę z domeny ludzkiej w robotyczną domenę.

Wojskowe podejmowanie decyzji bez człowieczeństwa


Ambicje reżimu dotyczące sztucznej inteligencji wykraczają poza zabójcze roboty. KPCh inwestuje również w rozwój zdolności sztucznej inteligencji związanych z podejmowaniem decyzji wojskowych oraz dowodzeniem i kontrolą.

Sednem tego wysiłku jest cel KPCh "inteligencji", transformacji działań wojennych poprzez masową integrację sztucznej inteligencji, automatyzacji i dużych zbiorów danych.

Zeng zakładał, że "supremacja wywiadowcza będzie rdzeniem przyszłych działań wojennych" i że "sztuczna inteligencja może całkowicie zmienić obecną strukturę dowodzenia, która jest zdominowana przez ludzi" na taką, która jest zdominowana przez "klaster AI", który działa "tak jak mózg ludzkiego ciała".

Opierając się na tej wizji, chińskie firmy, takie jak 4Paradigm, która została zakontraktowana przez wojskowe skrzydło KPCh w celu opracowania modeli podejmowania decyzji AI i oprogramowania do łączenia ludzi z maszynami do użytku na poziomie kompanii i batalionu.

Takie programy zasadniczo zmierzają do jednego celu: restrukturyzacji chińskiej armii w coraz bardziej scentralizowaną kadrę oficerów, którzy kierują rojami autonomicznych systemów opartych na sztucznej inteligencji do rzeczywistej walki.

Sam Kessler, analityk firmy doradczej North Star Support Group, uważa, że skupienie się reżimu na przeniesieniu ciężaru prowadzenia wojny z ludzi na systemy oparte na sztucznej inteligencji wskazuje na szersze uznanie wśród przywódców KPCh rewolucyjnej natury inteligentnych systemów autonomicznych.

"[Chińskie wojsko] kładzie duży nacisk na przełomowe technologie, takie jak systemy autonomiczne", powiedział Kessler w e-mailu do The Epoch Times.

"Bezzałogowe systemy bojowe ze zdigitalizowanymi programami decyzyjnymi mogą potencjalnie przyspieszyć proces wykonywania zadań na polu bitwy" - dodał Kessler. "[Obejmują one] precyzyjne uderzenia, dokładny rozpoznanie, siły zaopatrzeniowe i wykonywanie modyfikacji pola bardziej precyzyjnie i skutecznie".

Takie zdolności, powiedział Kessler, mogą zapewnić nawet skromnej armii głęboki mnożnik sił i mogą zmienić równowagę sił w przyszłych konfliktach.

"Ktokolwiek posiada tego rodzaju technologię, może pomóc nawet najsłabszej lub przeciętnej konwencjonalnej potędze militarnej uzyskać przewagę na polu bitwy lub przedłużyć ją" - powiedział Kessler.

Czytaj więcej tutaj...


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...