wtorek, 2 maja 2023

"Dwa tuziny krajów dostosowują się do dolara amerykańskiego, ponieważ sojusz BRICS dąży do utworzenia nowej globalnej waluty"

 Stany Zjednoczone, przez większą część stulecia, były "narodem niedyspozycyjnym", do którego inni zwracają się, gdy potrzebują czegokolwiek. Ale nagle, w epoce zniedołężniałego Joe Bidena, coraz więcej krajów próbuje odejść od Ameryki i jej waluty, dolara.



Według doniesień, koalicja 24 krajów dąży do stworzenia strategicznego sojuszu, który zakwestionowałby status dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej, który utrzymuje od dziesięcioleci. Mówi się, że grupa BRICS, składająca się z pięciu powiązanych gospodarczo krajów, jest w trakcie znaczącej ekspansji, donosi The Daily Hodl.

Ambasador RPA w BRICS, Anil Sooklal, ujawnił, że w sumie 24 kraje są zainteresowane przystąpieniem do strategicznego sojuszu, który ma na celu zakwestionowanie roli dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej. Główny kolektyw, składający się z Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA, jest na skraju znaczącej ekspansji, ponieważ 13 krajów formalnie poprosiło o przystąpienie, a sześć innych nieformalnie wyraziło zainteresowanie przystąpieniem do sojuszu.

Nowi członkowie to Arabia Saudyjska, Iran, Argentyna, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Algieria, Egipt, Bahrajn, Indonezja, dwa nienazwane kraje Afryki Wschodniej i jeden z Afryki Zachodniej, według Sooklal, który rozmawiał z Bloombergiem.

BRICS powstał w 2006 roku bez uwzględnienia Republiki Południowej Afryki, która dołączyła w 2010 roku. Nowa forma waluty fiducjarnej będzie prawdopodobnie wspierana przez inne aktywa, w tym metale szlachetne, takie jak złoto, powiedział wiceprzewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Aleksander Babakow, według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej Sputnik. Oczekuje się, że dodatkowe szczegóły pojawią się latem, a następny szczyt BRICS zaplanowano na koniec sierpnia w Republice Południowej Afryki.

Jedną z przyczyn spadku globalnej dominacji dolara amerykańskiego jest zmieniający się krajobraz geopolityczny. Wzrost znaczenia Chin jako potęgi gospodarczej doprowadził do pojawienia się juana jako konkurencyjnej waluty rezerwowej. Co więcej, wykorzystanie sankcji przez USA jako narzędzia polityki zagranicznej skłoniło kraje do szukania sposobów na ominięcie dolara. Na przykład Rosja zmniejszała w ostatnich latach swoje zasoby amerykańskich papierów skarbowych w odpowiedzi na sankcje USA.

Innym powodem, który może przyczynić się do spadku, jest pojawienie się walut cyfrowych banku centralnego (CBDC) i kryptowalut. Eksperci dyskutowali o wpływie tych innowacji na udział dolara w rynku forex. Amerykańska Rezerwa Federalna bada obecnie możliwość emisji dolara cyfrowego, ale dopiero okaże się, jak skuteczna będzie ta inicjatywa.

Spadek globalnej dominacji dolara amerykańskiego ma implikacje dla gospodarki USA. Na przykład słabszy dolar może doprowadzić do wyższej inflacji i sprawić, że import będzie droższy. Dodatkowo, jeśli dolar straci znaczny udział w rynku, może to mieć negatywny wpływ makroekonomiczny na USA, zdaniem ekspertów.

Od przełomu wieków nastąpił spadek udziału dolara w rezerwach międzynarodowych. Pomimo tego, że jest najważniejszą walutą na świecie od końca II wojny światowej, eksperci twierdzą, że dominacja dolara prowadzi do zwiększonego deficytu handlowego i utraty miejsc pracy. Wiele krajów utrzymuje rezerwy w dolarach amerykańskich z różnych powodów, w tym w celu zapewnienia wierzycieli, że spłaty zadłużenia mogą być dokonywane w walucie obcej.

Ale niedawny przyspieszony odwrót od dolara nastąpił po tym, jak reelekcja prezydenta Donalda Trumpa została mu dosłownie skradziona, a słaby, obciążony mózgiem Joe Biden został zainstalowany jako marionetka. Narody na całym świecie widziały, co się stało i wierzą, że Stany Zjednoczone są teraz w poważnym upadku, ponieważ nasz system stał się tak skorumpowany.

BRICS to tylko pierwsze globalne wyzwanie dla dominacji USA. Będą inni.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"Utrata rosyjskich dostaw energii spowodowała „niesamowicie wysokie koszty” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​rezygnacja z tanich dostaw paliw kopalnych z Moskwy ma swoją cenę"

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen bierze udział w dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos ...